Court ruling № 98528859, 23.07.2021, Velyka Pysarivka District Court of Sumy Oblast

Approval Date
23.07.2021
Case No.
575/550/21
Document №
98528859
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

Справа № 575/550/21

Провадження № 2-а/575/11/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2021 р. смт. Велика Писарівка

Суддя Великописарівського районного суду Сумської області Семенова О.С., розглянувши матеріали адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Суми-Агро» до державного реєстратора реєстраційної служби Великописарівського районного управління юстиції Сумської області Гавриленка Миколи Васильовича про визнання протиправним та скасування рішення,

УСТАНОВИВ:

Позивач ТОВ «Компанія «Суми-Агро» 13.05.2021 звернувся в порядку адміністративного судочинства з позовом до державного реєстратора реєстраційної служби Великописарівського районного управління юстиції Сумської області Гавриленка М.В. про визнання протиправними та скасування рішеннь про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 20934737 від 27.04.2015, номер запису про інше речове право: 9488718, щодо державної реєстрації іншого речового права оренди земельної ділянки, площею 2,1393 га, на підставі договору оренди землі від 09.12.2014, укладеного між Приватним підприємством «АГРОРОЗСОШІ» та ОСОБА_1 , строком дії 15 років; індексний номер: 20934742 від 27.04.2015, номер запису про інше речове право: 9488721, щодо державної реєстрації іншого речового права оренди земельної ділянки, площею 2,1394 га, на підставі договору оренди землі від 09.12.2014, укладеного між Приватним підприємством «АГРОРОЗСОШІ» та ОСОБА_1 , строком дії 15 років.

Відповідно до положень п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Дослідивши позовну заяву і додані до неї матеріали, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративний суд – суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.

Водночас, ст. 20 КАС України розмежовує предметну юрисдикцію між місцевими загальними як адміністративними судами та окружними адміністративними судами.

Так, ч. 1 вказаної статті КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні: адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності; адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо: оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб; адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті; адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

Частиною 2 статті 20 КАС України передбачено, що окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною 1 цієї статті.

Зі змісту позовної заяви ТОВ «Компанія «Суми-Агро» вбачається, що цей спір предметно підсудний Сумському окружному адміністративному суду.

Відповідно до п. 2 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції /підсудності/ іншого суду.

З системного аналізу наведеної норми вбачається, що однією із підстав для передачі справи на розгляд до іншого адміністративного суду є порушення позивачем правил територіальної юрисдикції /підсудності/. При цьому, вирішення питання щодо передачі адміністративної справи на розгляд до іншого адміністративного суду можливо як до, так і після відкриття провадження у справі.

Предметна підсудність має імперативний характер, порушення правил якої відповідно до ст. 318 КАС України є безумовною підставою для скасування судового рішення з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю.

Згідно з вимогами ч. 5 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини 1 цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні.

Таким чином, зважаючи на вищенаведене та з метою забезпечення права позивача на доступ до суду, встановленого законом, суд вважає, що ця справа підлягає передачі до Сумського окружного адміністративного суду /вул. Герасима Кондратьєва, буд. 159, м. Суми, 40021/.

Спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються /ч. 1 ст. 30 КАС України/.

Керуючись ст. ст. 20, 29, 248, 256, 293-297 КАС України,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративну справу № 575/550/21 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія «Суми-Агро» до державного реєстратора реєстраційної служби Великописарівського районного управління юстиції Сумської області Гавриленка Миколи Васильовича про визнання протиправним та скасування рішення передати до Сумського окружного адміністративного суду.

Роз`яснити, що за правилами ч. 8 ст. 29 КАС України передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а у разі подання апеляційної скарги – після залишення її без задоволення.

Копію ухвали направити позивачу.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно – телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Великописарівський районний суд Сумської області.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Великописарівського

районного суду О.С.Семенова