
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
09 липня 2021 року м. Житомир справа № 240/16128/20
категорія 112030300
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Липи В.А.,
розглянувши у письмовому провадженні в справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
Позивач звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання із 17.01.2020 здійснити нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі визначеному ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Ухвалою суду вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем направлено до суду клопотання про залишення позову без розгляду у зв`язку з пропуском строку звернення до адміністративного суду.
В обґрунтування клопотання відповідачем зазначено, що відповідно до ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналась або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Відповідач вважає, що вимоги позивача щодо здійснення перерахунку пенсії (за минулий час) з 17.01.2020 є такими, що не відповідають вимогам статті 122 КАС України. Пенсію позивач отримує щомісячно, тобто про порушення своїх прав міг дізнатись з моменту призначення та отримання пенсії, а до суду звернулась лише в вересні 2020 року, тобто після 3 місячного строку.
Розглянувши зазначене клопотання, суд зважає на наступне.
Відповідно до частин першої, другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно із частиною третьою статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
При вирішенні питання щодо дотримання позивачем строку звернення до адміністративного суду з даним позовом, суд враховує правову позицію Великої Палати Верховного Суду, висловлену у постанові від 24.12.2020 в справі №510/1286/16-а. За змістом якої Велика Палата Верховного Суду вважає, що, визначаючи початок перебігу строку звернення до адміністративного суду, важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами ПФУ, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу ПФУ відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок.
Матеріалами справи встановлено, що позивач дізналась про порушення своїх прав саме з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 04.09.2020.
Отже, враховуючи позицію Великої Палати Верховного Суду, саме з цього моменту починається початок шестимісячного строку звернення до суду.
При цьому, до суду із вказаним позовом позивач звернувся 15.09.2020, тобто в межах строку передбаченого ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку що клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про залишення без розгляду позовної заяви є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 122, 123, 240, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду в Житомирській області про залишення позову без розгляду відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею та окремо не оскаржується.
Суддя В.А. Липа
The court decision No. 98213200, Zhytomyr District Administrative Court was adopted on 09.07.2021. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find key information about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find useful information conveniently.
This decision relates to case No. 240/16128/20. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: