Court ruling № 97407608, 04.06.2021, Ternivskyi District Court of Kryvyi Rih City

Approval Date
04.06.2021
Case No.
215/3597/21
Document №
97407608
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine

Справа № 215/3597/21

2-а/215/398/21

У Х В А Л А

04 червня 2021 року Суддя Тернівського районного суду м. Кривого Рогу Лиходєдов А.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до «Криворізького міського голови про визнання бездійства протиправним на підставі ст. ст. 6, 7 КАС України»,

ВСТАНОВИВ:

02.06.2021 р. ОСОБА_1 звернувся до Тернівського районного суду м. Кривого Рогу зі вказаним адміністративним позовом, зазначивши слідуючі позовні вимоги:

- «визнати протиправною бездіяльність Криворізького міського голови за результатом розгляду скарги від 20.03.2020 р., яка виявилася у порушенні встановленого порядку ст. ст. 3, 19, 21, 46, 144 Конституції України та зобов`язати прийняти рішення в розумінні п. 19 ч. 1 ст. 4 КАСУ;

- визнати протиправною бездіяльність Криворізького міського голови за результатом розгляду скарги від 20.03.2020 р., яка виявилася у відмові звернутися до Кабінету Міністрів України з проханням надати роз`яснення відповідно забезпечення основних організаційних та правових засад оформлення трудових відносин фізичних осіб, які надають соціальні послуги на непрофесійній основі для гарантування його випадку загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням у повному обсязі та встановити наявність у нього такої компетенції звернення;

- визнати протиправною бездіяльність Криворізького міського голови за результатом розгляду скарги від 20.03.2020 р., яка виявилася у відмові дисциплінарного стягнення з начальників управління праці та соціального захисту населення виконкому міської ради у м. Кривому Розі і виконавчого комітету Тернівської районної у м. Кривому Розі ради за непідкорення ст. ст. 19, 21, 22, 33, 46, 48, 68 Конституції України та встановити наявність у нього компетенції (повноважень) такого дисциплінарного стягнення;

- визнати протиправною бездіяльність Криворізького міського голови за результатом розгляду скарги від 20.03.2020 р., яка виявилася у відмові вжити систему заходів для забезпечення його електроним квитком для проїзду у комунальному пасажирському транспорті та встановити наявність у нього такої компетенції (повноважень)».

Ознайомившись із матеріалами адміністративної позовної заяви, суд дійшов наступного висновку.

У параграфі 1 глави 2 розділу 1 «Загальних положень» КАС України, встановлено розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів.

Розмежування предметної юрисдикції адміністративних судів визначене статтею 20 КАС України.

За змістом частини першої вказаної статті дана адміністративна справа не відноситься до виключного переліку справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Згідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 р. кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку належним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у рішенні від 12.10.1978 р. у справі «Zand v. Austria” та у рішенні від 20.07.2006 р. у справі «Сокуренко і Стригун проти України» вказав, що словосполучення «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття «суд, встановлений законом» у частині першій статті 6 Конвенції передбачає «усю організаційну структуру судів, включно з … питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів …». З огляду на це не вважається «судом, встановленим законом» орган, котрий не маючи юрисдикції, в тому числі стосовно предметної підсудності, приймає будь-які рішення за позовом, що не відноситься до його, в тому числі предметної юрисдикції.

Аналіз вище наведених норм, в їх структурному закріпленні та послідовному викладені в КАС України, та практики Європейського Суду з прав людини, вказує на те, що в першу чергу суд, отримавши позовну заяву, керуючись ч. 1 ст. 20 КАС України, у разі встановлення порушень правил предметної підсудності, на підставі ч. 2 ст. 20, ч. 3 ст. 21 КАС України, направляє адміністративну справу до окружного адміністративного суду, тобто суд виконує процесуальні дії виключно в межах параграфу 1 глави 2 розділу 1 цього Кодексу. Тому в такому випадку, встановивши у позові порушення предметної підсудності, визначеної для місцевих загальних судів, такий суд в подальшому не уповноважений здійснювати процесуальні дії, передбачені розділом ІІ КАС України – «Позовне провадження», а саме, вирішувати питання залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви (ст. 169), відмови у відкритті провадження (ст. 170), з`ясування щодо належності розгляду за правилами адміністративного судочинства, та чи подано заяву з дотриманням правил територіальної підсудності (п. 4 ч. 1, п. п. 3-5 ст. 171, п. 2 ч. 1 ст. 29).

За таких обставин, враховуючи місце знаходження відповідача, позов відноситься до виключної предметної юрисдикції Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Враховуючи викладене, з метою недопущення порушення права особи на доступ до правосуддя, а саме до суду «встановленого законом», керуючись ст. ст. 19, 20, 23, 29, 294, 295 КАС України,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до «Криворізького міського голови про визнання бездійства протиправним на підставі ст. ст. 6, 7 КАС України»,передати на розгляд до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до третього Апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги, через Тернівський районний суд міста Кривого Рогу, протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали.

Ухвала складена 04.06.2021 р..

Суддя: