Court ruling № 97309113, 01.06.2021, Svatove District Court of Luhansk Oblast

Approval Date
01.06.2021
Case No.
426/1672/21
Document №
97309113
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine

Справа № 426/1672/21

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2021 року м.Сватове

Суддя Сватівського районного суду Луганської області Просіна Я.В., вивчивши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Луганській області про визнання дій судової охорони протиправними,-

встановив:

До Сватівського районного суду Луганської області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Луганській області про визнання дій судової охорони протиправними.

Ознайомившись з матеріалами адміністративного позову та доданими до нього документами, вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, суддя дійшов наступних висновків.

Статтею 19 КАС України передбачено перелік справ у публічно-правових спорах, на які поширюється юрисдикція адміністративних судів, тобто визначено предметне коло справ, які розглядаються адміністративними судами.

Так, згідно п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

На відміну від адміністративної юрисдикції як компетенції адміністративних судів щодо розгляду справ у публічно-правових спорах, підсудність відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України - це розмежування повноважень адміністративних судів щодо розгляду і вирішення справ, які належать до адміністративної юрисдикції.

Під підсудністю можливо також розуміти коло адміністративних справ, вирішення яких віднесено до компетенції певного адміністративного суду.

15 грудня 2017 року набрала чинності нова редакція Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).

Відповідно до ст. 20 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов`язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:

оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;

уточнення списку виборців;

оскарження дій чи бездіяльності засобів масової інформації, інформаційних агентств, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників засобів масової інформації та інформаційних агентств, що порушують законодавство про вибори та референдум;

оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;

3) адміністративні справи, пов`язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:

примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;

примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;

5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".

Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частиною першою цієї статті.

Таким чином, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудний вичерпний перелік категорій справ, до якого не входять справи по спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності.

Правила предметної підсудності, передбачені статтею 20 КАС України, разом з правилами територіальної та інстанційної підсудності складають алгоритм визначення компетентного суду для розгляду і вирішення окремих категорій адміністративних справ.

В розумінні ч.2 ст.20 КАС України предметна підсудність даного спору визначає віднесення його до компетенції та підсудності саме окружного адміністративного суду, що виключає можливість його вирішення місцевим загальним судом як адміністративним з визначенням загальної підсудності за місцем реєстрації позивача.

Таким чином, справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Луганській області про визнання дій судової охорони протиправнимине належить до предметної юрисдикції Сватівського районного суду Луганської області, проте належить до предметної юрисдикції Луганського окружного адміністративного суду.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України, суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Частиною шостою статті 29 КАС України встановлено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, визначеного пунктами 4-6 частини першої цієї статті, суд вирішує ухвалою. Ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.

Оскільки положення чинного КАС України не містять регулювання питання щодо передачі адміністративної справи за предметною підсудністю, суд за аналогією закону застосовує такі ж процесуальні наслідки, передбачені п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України для адміністративної справи, відносно якої при відкритті провадження у справі судом встановлено, що справа належить до предметної юрисдикції іншого адміністративного суду.

Виходячи з наведеного вище, беручи до уваги, що інститут предметної юрисдикції розмежовує компетенцію адміністративних судів, суддя приходить до висновку, що адміністративну справу (матеріали адміністративного позову, оскільки провадження у справі ще не відкрито) слід передати на розгляд за підсудністю до Луганського окружного адміністративного суду, у зв`язку з непідсудністю даного позову Сватівському районному суду Луганської області як адміністративному суду.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 7, 20, 29, 248, 256, 294 КАС України, суддя,-

постановив:

Адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Служби судової охорони у Луганській області про визнання дій судової охорони протиправнимипередати для розгляду до Луганського окружного адміністративного суду, який розташований за адресою: 93411, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, пр. Космонавтів, буд. 18.

Передачу матеріалів адміністративної справи № 426/1672/21 здійснити в порядку, встановленому частиною 8 статті 29 КАС України.

Копію даної ухвали надіслати сторонам для відома.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду безпосередньо або через Сватівський районний суд Луганської області протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення або проголошення. Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Суддя Я.В.Просіна