Decision № 96899607, 28.04.2021, District Administrative Court of Kyiv

Approval Date
28.04.2021
Case No.
640/16325/20
Document №
96899607
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

28 квітня 2021 року м. Київ № 640/16325/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Скочок Т.О., суддів: Кармазіна О.А., Катющенка В.П., при секретарі судового засідання Новик В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до третя особаКабінету Міністрів України (відповідач-1) Державного агентства резерву України (відповідач -2) Тимчасово виконуючий обов`язки Голови Державного агентства резерву України - заступник Голови Держрезерву Барабаш Микита Олександрович провизнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії -

за участі сторін:

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - Ковалишина Т.А.

представника відповідача 1 - Бігдан А.В.,

представника відповідача 2 - Михайлець О.В.

В С Т А Н О В И В:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) (далі по тексту - позивач) з позовом до Кабінету Міністрів України (ідентифікаційний код відсутній, адреса: 01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2) (далі по тексту - відповідач-1 або КМУ) та Державного агентства резерву України (ідентифікаційний код 37472392, адреса: 01601, м. Київ, вул. Пушкінська, 28) (далі по тексту - відповідач-2 або Держрезерв), в якому, з урахуванням заяви про зміну та доповнення предмету позову від 21.09.2020, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №519-Р «Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Державного агентства резерву України»;

- визнати протиправним та скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №522-р «Про тимчасове покладання виконання обов?язків Голови Державного агентства резерву України на ОСОБА_2 »;

- визнати протиправним та скасувати наказ Державного агентства резерву України від 15.05.2020 №161-К «Про кадрові питання», яким оголошено розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №519-Р «Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Державного агентства резерву України» та розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №522-р «Про тимчасове покладання виконання обов?язків Голови Державного агентства резерву України на ОСОБА_2 », а також припинено виконання повноважень за посадою Голови Державного агентства резерву України ОСОБА_1 15.05.2020 відповідно до ч. 1 ст. 87-1 Закону України «Про державну службу»;

- визнати протиправним та скасувати наказ Державного агенства резерву України №264-К від 21.08.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 ";

- визнати протиправним та скасувати запис №23 від 21.08.2020 в трудовій книжці НОМЕР_2 ОСОБА_1 ;

- зобов?язати Кабінет Міністрів України поновити ОСОБА_1 на посаді Голови Державного агентства резерву України з 16.05.2020;

- стягнути з Кабінету Міністрів України та Державного агентства резерву України на користь ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , судові витрати у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.07.2020 відкрито провадження у справі №640/16325/20 за вказаним позовом та призначено справу до судового розгляду у порядку загального позовного провадження, з проведенням підготовчого засідання.

05.10.2020 у підготовчому засіданні судом ухвалено про прийняття до розгляду заяви позивача про зміну та доповнення предмету позову. Крім того, у даному засіданні судом ухвалено про залучення до участі у справі №640/16325/20 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідачів, - виконувача обов?язки Голови Державного агентства резерву України - заступника Голови Державного агентства резерву України Барабаша Микиту Олександровича.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва за наслідками підготовчого провадження 09.11.2020 ухвалено про закриття підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду.

У своєму позові позивач зазначає про те, що розпорядженням КМУ він був призначений на посаду Голови Держрезерву строком на п`ять років. В подальшому, 13.05.2020 оскаржуваним Розпорядженням КМУ його було звільнено з займаної посади відповідно до частини 1 статті 87-1 Закону України "Про державну службу", а іншим розпорядженням було покладено тимчасово, до призначення в установленому порядку Голови Держрезерву, виконання обов`язків Голови Держрезерву на заступника Голови зазначеного агентства ОСОБА_2 . Позивач вважає оскаржувані ним рішення суб`єкта владних повноважень протиправними та такими, що порушують його права, свободи та інтереси.

Так, позивач зазначає, що в порушення чинного законодавства, Прем`єр - міністром України до КМУ не вносилось подання про звільнення його з посади Голови Держагентства та, як вбачається з листа Секретаріату КМУ 16884/0/2-20 від 21.05.2020 проект рішення КМУ щодо його звільнення не готувався Секретаріатом КМУ. Відповідно, в разі визнання протиправним розпорядження КМУ №519-р від 13.05.2020 це призведе і до протиправності прийняття розпорядження №522-Р від 13.05.2020 про тимчасове покладення виконання обов`язків Голови Держагентства на ОСОБА_2 .

Від Кабінету Міністрів України надійшов відзив на адміністративний позов, у якому останній заперечує проти позову та просить суд відмовити у його задоволенні в повному обсязі та вказує, що оскаржуване розпорядження прийняте у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України. Так, на думку відповідача-1, твердження позивача щодо порушення процедури його звільнення є хибним з огляду на те, що згідно з пунктом 7 Порядку розгляду питань, пов`язаних з підготовкою і внесенням подань щодо осіб, призначення на посаду та звільнення з посади яких здійснюється Верховною Радою України, Президентом України або Кабінетом Міністрів України чи погоджується Кабінетом Міністрів України, затвердженого постановою Уряду від 11.04.2012 №298 визначено, що пропозиції Прем`єр- міністрові України щодо кандидатур для призначення на посаду та звільнення з посади керівника центрального органу виконавчої влади, його першого заступника та заступника вносить міністр, який спрямовує та координує діяльність такого органу, що і було зроблено, в рамках наданих йому повноважень, Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 07.05.2020. При цьому, вказана пропозиція містила проект відповідного розпорядження Уряду, як того вимагають положення Регламенту. У подальшому, на засіданні Уряду 13.05.2020, було розглянуто кадрове питання стосовно звільнення позивача з посади та прийнято рішення у формі розпорядження.

Так, відповідач-2 у своєму відзиві просив суд відмовити у задоволенні позову та зазначив, що виходячи із системного аналізу наведених у його відзиві правових норм, а також фактичних обставин у справі випливає, що рішення про звільнення позивача з посади державної служби та призначення тимчасово виконуючого обов`язки голови Держрезерву приймалось суб`єктом призначення, яке оформлене у формі розпоряджень Кабінету Міністрів України, які і є ключовими документами, на підставі яких Держрезерв приймав своє рішення у формі наказу.

У судове засідання 28.04.2020 з`явилися позивач, представник позивача, представник відповідача-1 та представник відповідача-2.

Позивач та його представник підтримали позовні вимоги та просили суд їх задовольнити з підстав викладених у позовній заяві.

Представники відповідача-1 та відповідача-2 заперечували проти задоволення позову та просили суд відмовити у його задоволенні посилаючись на доводи, викладені у поданих ними відзивах.

На підставі частини третьої статті 243 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 28.04.2021 проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення учасників справи, надані у судовому засіданні, розглянувши подані учасниками справи документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заперечення відповідача, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 №1142-р "Про призначення ОСОБА_1 Головою Державного агентства резерву України" позивача було призначено на посаду Голови Держрезерву на п`ять років з оплатою праці відповідно до законодавства, встановивши випробування строком на три місяці.

02.12.2019 Держрезервом України видано Наказ №168-к "Про оголошення розпорядження Кабінету Міністрів України" .

В подальшому, Міністром Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України (далі по тексту - Мінекономіки) на ім`я Прем`єр-міністра України направлено лист від 07.05.2020 №2202-14/29399-01 з проханням внести подання КМУ щодо звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Держрезерву України відповідно до частини 1 статті 87-1 Закону України "Про державну службу". Як вбачається з матеріалів справи, до зазначено листа додатком є біографічна довідка позивача та проект розпорядження КМУ "Про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державного агентства резерву України".

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №519-р "Про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державного агентства резерву України відповідно до частини 1 статті 87-1 Закону України "Про державну службу" звільнено позивача із займаної посади.

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №522-р "Про тимчасове покладення виконання обов`язків Голови Державного агентства резерву України на ОСОБА_2 " тимчасово, до призначення в установленому порядку Голови Державного агентства резерву України", виконання обов`язків Голови Держрезерву покладено на заступника Голови зазначеного Агентства Барабаша М.О.

13.05.2020 прийнято Розпорядження Кабінету Міністрів України №525-р "Про необхідність призначення на вакантну посаду Голови Державного агентства резерву України".

15.05.2020 Держрезервом України видано Наказ №161-к "Про кадрові питання" яким оголошено Розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №519-р та припинено виконання повноважень за посадою Голови Держрезерву ОСОБА_1 з одночасним зарахуванням за штат Держрезерву України.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України відповідальний перед Президентом України і Верховною Радою України, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених цією Конституцією.

Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

Статею 116 Конституції України передбачено, що до повноважень Кабінету Міністрів України належить, зокрема, спрямовання і координація роботи міністерств, інших органів виконавчої влади; призначення на посади та звільнення з посад за поданням Прем`єр-міністра України керівників центральних органів виконавчої влади, які не входять до складу Кабінету Міністрів України.

Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання. (стаття 117 Конституції України).

Зазначені норми Конституції України знайшли своє відображення у Законі України "Про центральні органи виконавчої влади" (в редакції чинній на час прийняття оскаржуваного рішення щодо звільнення позивача).

Так, частиною 1 статті 18 вказаного Закону передбачено, що Кабінет Міністрів України спрямовує та координує діяльність центральних органів виконавчої влади через міністра у порядку, визначеному цим Законом та актами Кабінету Міністрів України.

Частина 1 статті 19 цього Закону визначає, що керівник центрального органу виконавчої влади призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України. Керівник центрального органу виконавчої влади звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України або міністра, який спрямовує та координує діяльність такого органу.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державне агентство резерву України, що затверджене Постановою КМУ від 08.10.2014 №517 (надалі по тексту - Положення про Держрезерв або Положення, в редакції, яка діяла на час прийняття оскаржуваного рішення щодо звільнення позивача), Державне агентство резерву України (Держрезерв) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства і який реалізує державну політику у сфері державного матеріального резерву.

Пунктом 3 зазначеного вище Положення встановлено, що основними завданнями Держрезерву є: 1) реалізація державної політики у сфері державного матеріального резерву; 2) внесення Міністру розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у зазначеній сфері.

Відповідно до пункту 9 Положення Держрезерв очолює Голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України, внесеним на підставі пропозицій Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

Відповідно до частини першої статті 6 Закону України "Про державну службу" (далі по тексту - Закон України №889-VIII, в редакції, що діяла на час прийняття оскаржуваного рішення) посади державної служби в державних органах поділяються на категорії та підкатегорії залежно від порядку призначення, характеру та обсягу повноважень, змісту роботи та її впливу на прийняття кінцевого рішення, ступеня посадової відповідальності, необхідного рівня кваліфікації та професійних компетентностей державних службовців.

В силу пункту 1 частини 2 статті 6 Закону України №889-VIII посади керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Кабінету Міністрів України, та їх заступників віднесено до категорії "А" (вищий корпус державної служби).

Стаття 83 Закону України №889-VIII встановлює вичерпний перелік підстав припинення державної служби, зокрема, за ініціативою суб`єкта призначення, вказані підстави визначено статтями 87, 87-1 цього Закону.

Статтею 87-1 Закону України №889-VIII встановлено додаткові підстави припинення державної служби окремих державних службовців за ініціативою суб`єкта призначення.

Так, частина 1 зазначеної вище статті Закону України №889-VIII передбачає, що суб`єкт призначення може прийняти рішення про звільнення державного службовця з посади державної служби категорії "А" з власної ініціативи, за поданням Прем`єр-міністра України або відповідного міністра чи керівника центрального органу виконавчої влади (керівника державного органу) протягом чотирьох місяців з дня призначення Прем`єр-міністра України або відповідного міністра чи керівника центрального органу виконавчої влади (керівника державного органу) з одночасним зарахуванням такого державного службовця за штат відповідного державного органу.

Таким чином, наведена вище норма Закону України №889-VIII наділяла Кабінет Міністрів України правом звільнення з посади керівника органу виконавчої влади за поданням Прем`єр-міністра України або відповідного міністра чи керівника центрального органу виконавчої влади (керівника державного органу) протягом чотирьох місяців з дня призначення Прем`єр-міністра України або відповідного міністра чи керівника центрального органу виконавчої влади (керівника державного органу).

Порядок проведення засідань Кабінету Міністрів України, підготовки та прийняття рішень, визначає інші процедурні питання його діяльності визначено Регламентом Кабінету Міністрів України (далі по тексту - Регламент КМУ), що затверджений Постановою КМУ від 18.07.2007 №950, з наступними змінами та доповненнями, в редакції чинній на час прийняття оскаржуваного рішення.

Підпункт 4 пункту 1 параграфу 7 Регламенту КМУ передбачено, що на своїх засіданнях КМУ розглядає питання організаційно-розпорядчого характеру, в тому числі кадрові питання, питання присудження премій та призначення стипендій Кабінету Міністрів. Параграфом 16 цього Регламенту визначено, що порядок денний засідання Кабінету Міністрів України складається, в тому числі, і з кадрових питань. Міністр Кабінету Міністрів подає Прем`єр-міністрові для схвалення проект порядку денного засідання Кабінету Міністрів разом з відповідними матеріалами до нього. При цьому, матеріали з кадрових питань надаються учасникам засідання в день засідання перед його початком. (параграф 17 Регламенту).

Як вбачається з матеріалів справи Міністром Мінекономіки України на ім`я Прем`єр-міністра України направлено лист від 07.05.2020 №2202-14/29399-01 з проханням внести подання КМУ щодо звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Держрезерву України відповідно до частини 1 статті 87-1 Закону України "Про державну службу" з додатком проекту відповідного розпорядження КМУ "Про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державного агентства резерву України". Тобто, за своєю суттю і змістом даний документ є поданням в розумінні статті 87-1 Закону України №889-VIII.

При цьому, матеріалами справи підтверджується, що серед питань Порядку денного засідання Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 було передбачено вирішення кадрових питань. Відповідно до наявного в матеріалах справи Протоколу №30 засідання Кабінету Міністрів України від 13.05.2020, на якому головував Прем`єр - міністр України Шмигаль Д.А., в межах кадрових питань порядку денного було прийнято розпорядження Кабінету Міністрів України про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державного агентства резерву України. При цьому, зміст тексту розпорядження КМУ від 13.05.2020 №519-р "Про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови державного агентства резерву України" відповідає змісту проекту розпорядження КМУ щодо такого звільнення, який був скерований Міністром розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України на ім`я Прем`єр-міністра України Шмигаля Д.А. 07.05.2020 (вих.№2202-14/29399-01) щодо такого звільнення.

Таким чином, з наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що звільнення позивача відбулося у порядку, визначеному статтею 87-1 Закону України №889-VIII, на підставі подання відповідного міністра, а саме, подання Міністра Мінекономіки України, через якого відповідно до законодавства спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України діяльність Держрезерву.

Слід звернути увагу, що зазначене вище не суперечить змісту листа Секретаріату Кабінету Міністрів України №16884/0/2-20 від 21.05.2020, яким поінформовано представника позивача, що подання про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Держрезерву Прем`єр - міністром України до Кабінету Міністрів України не вносилось, на який посилається позивач у своїй позовній заяві, обґрунтовуючи свою позицію.

При цьому, суд також звертає увагу позивача на те, що нормативні акти, на які посилається позивач, а саме, Положення про Держрезерв та Порядок розгляду питань, пов`язаних з підготовкою і внесенням подань щодо осіб, призначених на посаду та звільнення з посади яких здійснюється Верховною Радою України, Президентом України або Кабінетом Міністрів України чи погоджується з Кабінетом Міністрів України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України №298 від 11.04.2012, не відображали особливостей реалізації положень статті 87-1 Закону України "Про державну службу", яка була чинною на час звільнення позивача з посади та, у співвідношенні з зазначеними вище нормативними актами, має вищу юридичну силу і прийнята пізніше за останні, а отже, повинна була застосовуватись за даних обставин при звільненні позивача з займаної посади. Вказаний висновок суду підтверджує також та обставина, що в подальшому, а саме 29.07.2020, постановою Кабінету Міністрів України №664 до пункту 9 Положення про Держрезерв було внесено відповідні зміни, якими визначено, що Держрезерв очолює Голова, який призначається на посаду та звільняється з посади Кабінетом Міністрів України відповідно до законодавства про державну службу.

З огляду на викладені вище висновки суду, твердження позивача щодо порушення відповідачем-1 процедури прийняття оскаржуваного ним рішення щодо його звільнення є необґрунтованими та такими що спростовуються наведеними вище нормами законодавства та наявними матеріалами справи.

Щодо твердження позивача про не дотримання відповідачем-1 порядку оприлюднення проекту оскаржуваного розпорядження №519-р від 13.05.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державного агентства резерву України", суд зазначає наступне.

Так, позивач у своїй позовній заяві, посилаючись на статтю 50 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" та пункт 4 параграфу 154 Глави 2 Регламенту КМУ, зазначає про те, що відсутні будь-які відомості щодо дотримання порядку оприлюднення проекту оскаржуваного розпорядження №519-р від 13.05.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державного агентства резерву України".

Відповідно до частини 4 статті 50 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" в редакції, чинній на час прийняття оскаржуваного рішення щодо звільнення позивача, проекти актів Кабінету Міністрів України, внесені на його розгляд, реєструються Секретаріатом Кабінету Міністрів України. Зареєстровані проекти актів Кабінету Міністрів України вносяться до бази даних електронної комп`ютерної мережі. Їх оприлюднення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Так, позивач, зокрема, цитує частину 6 статті 50 Закону України "Про Кабінет Міністрів України" відповідно до якої, передньому оприлюдненню підлягають проекти актів Кабінету Міністрів України, що мають важливе суспільне значення та визначають права і обов`язки громадян України, що суд вважає помилковим, оскільки розпорядження №519-р від 13.05.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державного агентства резерву України" не відноситься до таких актів.

Також є хибним посилання позивача на пункт 4 параграфу 154 Регламенту Кабінету Міністрів України №950 від 18 липня 2007 року, оскільки в такому йде мова про опублікування на офіційних веб-сайтах розробників проектів нормативно-правових актів, до яких розпорядження №519-р від 13.05.2020 "Про звільнення ОСОБА_1 з посади Голови Державного агентства резерву України" не відноситься.

Таким чином, позивачем не доведено існування норми як Закону України "Про Кабінет Міністрів України" так і Регламенту Кабінету Міністрів України, якою передбачено обов`язок відповідача-1 оприлюднювати проекти його розпоряджень з кадрових питань.

Інші доводи позивача не спростовують вищезазначених висновків суду та не доводять зворотнього.

Відповідно до положень статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене, суд вважає таким, що не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи твердження позивача щодо порушення відповідачем-1 процедури прийняття ним рішення щодо звільнення з посади позивача, з підстав визначених ним у позовній заяві, а отже, не підлягає задоволенню позовна вимога щодо визнання протиправним та скасування розпорядження Кабінету Міністрів України від 13.05.2020 №519-Р «Про звільнення ОСОБА_1 з посади голови Державного агентства резерву України». У свою чергу, враховуючи те, що усі інші позовні вимоги позивача є похідними від зазначеної вище, підстави для їх задоволення судом також відсутні, як і відсутні підстави для присудження на користь позивача понесених ним судових витрат.

Керуючись вимогами ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Т.О. Скочок

Судді В.П. Катющенко

О.А. Кармазін

Повний текст рішення виготовлено 13.05.2021