Decision № 93145821, 27.11.2020, Chernihiv District Administrative Court

Approval Date
27.11.2020
Case No.
620/3850/20
Document №
93145821
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2020 року Чернігів Справа № 620/3850/20

Чернігівський окружний адміністративний суд під головуванням судді Житняк Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

В С Т А Н О В И В:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління ДФС у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача від 12.10.2019 №00786-09876, яким позивачу нараховано штраф за порушення термінів реєстрації податкових накладних в єдиному реєстрі податкових накладних на суму 160 922,76 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що податкове повідомлення-рішення, що оскаржується підписане не керівником податкового органу та не уповноваженою на те особою, що є порушенням діючого законодавства України. Також зазначає, що розрахунки податкового зобов`язання та штрафних (фінансових) санкцій до податкового повідомлення-рішення не містять підпису керівника податкового органу або уповноваженої на те особи, а отже позивач вважає дані розрахунки відсутніми, так як не зрозуміло порядок складання даних розрахунків та відповідальних осіб за достовірність даних, зазначених в розрахунках податкового зобов`язання та штрафних (фінансових) санкцій.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 29.09.2020 у справі відкрито провадження та призначено розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.

Представник відповідача протягом встановленого судом строку подав відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову посилаючи на його необгрунтованість та безпідставність.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає про таке.

У період з 16.10.2019 по 29.10.2019 відповідачем проводилась планова виїзна перевірка Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 .

Перевірка проводилась щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків та зборів, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2016 по 31.12.2018, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2017 пор 31.12.2018.

За результатами проведеної перевірки складено Акт від 05.11.2019 №109/33/ НОМЕР_1 та надіслано позивачу оскаржуване податкове повідомлення-рішення.

Вважаючи, що прийняте податкове повідомлення-рішення не відповідає формі та змісту, що затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204, що в свою чергу є порушенням норм діючого законодавства України, прав та законних інтересів позивача, останній звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.

В силу прямої дії ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204 затверджено Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платника податків (далі – Порядок).

Цей Порядок розроблено відповідно до Податкового кодексу України (далі - Кодекс), Митного кодексу України, Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», законів з питань зовнішньоекономічної діяльності та інших законодавчих актів, згідно з якими контролюючим органам надано право визначати суми податкових та грошових зобов`язань, зменшувати (збільшувати) суми податкових зобов`язань та/або податкового кредиту та/або бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшувати від`ємне значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємне значення суми податку на додану вартість, застосовувати передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення вимог законодавства з питань державної митної справи, податкового та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Цей Порядок визначає форму та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків.

Згідно п.1 Розділу ІІ Порядку контролюючий орган визначає суму нарахування (зменшення) грошових, податкових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми податкових зобов`язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, що передбачені Кодексом або іншим законодавством, і складає податкове повідомлення-рішення у випадках, якщо, зокрема, дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань, податкового кредиту, суми бюджетного відшкодування та/або завищення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, що заявлені у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

За пунктом 3 Розділу ІІ Порядку податкове повідомлення-рішення складається за кожним окремим податком, збором разом із штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) або штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами), передбаченими Кодексом, а також за кожною штрафною (фінансовою) санкцією (штрафом) та пенею за порушення норм іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у тому числі за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

У разі зменшення контролюючим органом суми бюджетного відшкодування, зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платнику податків надсилаються (вручаються) окремі податкові повідомлення-рішення.

Відповідно до п.8 Розділу ІІ Порядку при складанні податкового повідомлення-рішення йому присвоюється номер, який вноситься до реєстру, передбаченого пунктом 1 розділу IV цього Порядку, та складається з порядкового номера у межах підрозділу, який склав податкове повідомлення-рішення, - перші 7 цифр номера, номера підрозділу, який склав податкове повідомлення-рішення, - наступні 4 цифри номера, номера контролюючого органу - наступні 4 цифри номера (додатково для податкового повідомлення-рішення за формою "Ф").

До податкового повідомлення-рішення додається розрахунок податкового зобов`язання (за наявності), зменшення (збільшення) суми податкових зобов`язань та/або податкового кредиту та/або зменшення бюджетного відшкодування з податку на додану вартість та/або зменшення від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та пені із зазначенням у ньому дати та номера декларації (уточнюючого розрахунку), звіту за відповідний звітний період, щодо якого здійснюється розрахунок, та/або іншої інформації, необхідної для їх визначення (п.9 Розділу ІІ Порядку).

Згідно п.1 Розділу ІІІ Поярдку структурний підрозділ контролюючого органу, який склав податкове повідомлення-рішення відповідно до Кодексу, роздруковує його у двох примірниках (податкове повідомлення-рішення за формою «Ф» - в одному примірнику) та після погодження з підрозділами правової роботи передає на підпис керівнику (виконуючому його обов`язки, його заступнику або уповноваженій особі) контролюючого органу.

З наведеного слідує, що податкове повідомлення-рішення може бути підписане керівником, виконуючим його обов`язки, його заступником або іншою уповноваженою особою.

А отже, посилання позивача на ту обставину, що податкове повідомлення-рішення не відповідає формі та змісту, що затверджені наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204, що в свою чергу є порушенням норм діючого законодавства України, оскільки підписане неуповноваженою на те особою, на увагу не заслуговують, оскільки не відповідають дійсності.

Суд звертає увагу, що матеріали справи не містять будь-яких первинних документів, а позовна заява не містить інших підстав для скасування оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, окрім як вищенаведених.

Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

При цьому, формальні порушення, допущені контролюючим органом під час складання податкового повідомлення-рішення або розрахунків штрафних санкцій не можуть бути обставиною, яка б звільняла платника податків від відповідальності за невиконання його податкового обов`язку, оскільки не спростовують сам факт допущення ним порушення.

Згідно ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

В силу положень ч.2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на наведене, суд вважає, що обставини на які посилається позивач у своєму позові не знайшли свого підтвердження в матеріалах справи, а тому у позові Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення слід відмовити повністю.

Керуючись ст. ст. 139, 227, 229, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У позові Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач – Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ).

Відповідач - Головне управління ДФС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м.Чернігів, Чернігівська область,14000, код 39392183).

Повний текст рішення суду складено 27.11.2020.

Суддя Л.О. Житняк