
Справа №621/2979/20
Пр. 3/621/456/20
Постанова
16 листопада 2020 року м. Зміїв
Суддя Зміївського районного суду Харківської області Бібік О.В., розглянувши матеріали, які надійшли від т.в.о начальника Департаменту патрульної поліції управління патрульної полиції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого ВП "Ізюмська дистанція колії" РФ "Південна залізниця" АТ "Укрзалізниця" (м. Ізюм Харківської області, вул. Київська, 1), що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягувався,
за ст. 188-28 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ДПР18№ 281002 від 22.10.2020, складеного ст.інспектором ВБДР УПП в Харківській області ДПП ст. лейтенант поліції Неманіхіним В.Г., ОСОБА_1 ставиться в вину порушення, передбачене ст. 188-28 Кодексу України про адміністративне правопорушення, за наступних обставин:
22.10.2020, о 14 год 45 хв, ОСОБА_1 , перебуваючи на залізничному переїзді 200 км ст. Занки Зміївського району Харківської області в напрямку Основа-Букіно ВП "Ізюмська дистанція колії", будучи посадовою особою - майстром шляховин ВП "Ізюмська дистанція колії" РФ "Південна залізниця" АТ "Укрзалізниця", не виконав законну вимогу (припис) № 806 від 01.10.2020 посадової особи уповноваженого підрозділу Національної поліції щодо заміни в зруйнованих та пошкоджених сигнальних стовпчиків, чим порушив вимогу ЗУ "Про дорожній рух", п. 4.5.2 ДСТУ 3587-97, п. 3.6.2, ЦП13УП-0174, п. 4.5.2 ЦП-0174, ст. 62 ЗУ "Про національну поліцію".
Ознайомившись з матеріалами справи та доданими документами, дійшов наступного:
Згідно з ч.3 ст.12 Закону України «Про дорожній рух» посадові особи, які відповідають за будівництво, реконструкцію, ремонт, експлуатацію та облаштування автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів, мостів, шляхопроводів, інших споруд, зобов`язані: забезпечувати утримання їх у стані, що відповідає встановленим вимогам щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; при виникненні умов, що створюють загрозу безпеці дорожнього руху, здійснювати заходи для своєчасної заборони або обмеження руху, а також відновлення безпечних умов для руху; впроваджувати у повному обсязі заходи щодо безпеки дорожнього руху при здійсненні будівництва, реконструкції та ремонту доріг, вулиць та залізничних переїздів; позначати місця виконання робіт, місця, де залишено на дорозі, вулиці, залізничному переїзді машини і механізми, будівельні матеріали тощо, відповідними дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами, а в темний час доби і при тумані - сигнальними вогнями, передбаченими діючими нормами; по закінченні робіт на дорозі, вулиці, залізничному переїзді негайно привести їх у стан, що забезпечує безперешкодний і безпечний рух транспортних засобів і пішоходів, та впорядкувати зони відчуження; у разі забруднення проїзної частини доріг, вулиць, залізничних переїздів невідкладно здійснювати заходи для їх очищення і своєчасного попередження учасників дорожнього руху про загрозу безпеці руху, що виникла; обладнувати їх технічними засобами регулювання дорожнього руху; виявляти аварійно-небезпечні ділянки та місця концентрації дорожньо-транспортних пригод та забезпечувати здійснення у таких місцях відповідних заходів щодо удосконалення умов та організації дорожнього руху для забезпечення його безпеки; своєчасно виявляти перешкоди дорожньому руху та забезпечувати їх усунення, а у разі неможливості - невідкладно позначати дорожніми знаками, огороджувальними і направляючими засобами; щомісяця проводити лінійний аналіз аварійності.
Відповідно до п.1.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 №1306, дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров`ю громадян, завдавати матеріальних збитків; особа, яка створила такі умови, зобов`язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити уповноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або уповноважений ним орган.
За змістом ст.188-28 КУпАП невиконання законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 188-28 КУпАП, підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення ДПР18 № 281002 від 22.10.2020, вимогою (приписом) від 01.10.2020, актом обстеження ділянки вулично-шляхової мережі від 22.10.2020, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , посадовою інструкцією (а.с. 1-11)
Оцінюючи в сукупності зібрані та досліджені докази, дійшов висновку, що ОСОБА_1 винний у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.188-28 КУпАП, яке полягає в невиконанні законних вимог (приписів) посадових осіб уповноважених підрозділів Національної поліції щодо усунення порушень правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху.
З огляду на обставини справи та особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, вважаю за необхідне призначити ОСОБА_1 стягнення, передбачене санкцією ст.188-28 КУпАП, у виді штрафу.
Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, на яку накладено таке стягнення, стягується судовий збір, ставка якого дорівнює 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня поточного року.
Керуючись ст.ст.40-1, 188-28, ч.1 ст.268, ст.ст.283-284 КУпАП, ст.5 Закону України «Про судовий збір», суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
На ОСОБА_1 за ст. 188-28 Кодексу України про адміністративні правопорушення накласти стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 255 (двісті п`ятдесят п`ять) грн. 00 коп., які перерахувати на р/р UA328999980313070106000020227, одержувач УДКСУ у Зміївському районі, код ОКПО 37754227, банк одержувача: Державне казначейство України.
Строк сплати штрафу не пізніш як через 15 днів з дня отримання копії постанови.
У разі несплати штрафу у вказаний строк особою, яку притягнуто до відповідальності, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір штрафу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) судовий збір у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп., які перерахувати на рахунок отримувача UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.
На постанову може бути подана апеляція до Харківського апеляційного суду через Зміївський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова підлягає зверненню до виконання протягом трьох місяців з дня винесення.
Суддя:
The court decision No. 92878421, Zmiiv District Court of Kharkiv Oblast was adopted on 16.11.2020. The procedural form is On administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find essential information about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find necessary information conveniently.
This decision relates to case No. 621/2979/20. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: