Decision № 92685022, 05.11.2020, Mykolaiv District Administrative Court

Approval Date
05.11.2020
Case No.
400/2519/20
Document №
92685022
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 листопада 2020 р. № 400/2519/20 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача:Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу, вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601

про:визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу про визнання протиправною відмови в наданні статусу "Ветеран органів внутрішніх справ", зобов`язання надати статус "Ветеран органів внутрішніх справ" та видати посвідчення і нагрудний знак "Ветеран органів внутрішніх справ".

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що проходив службу в органах внутрішніх справ. На момент звільнення вислуга років у пільговому обчисленні склала 30 років 3 місяці 2 дні, а в календарному - 24 роки 8 місяців. Наявність вислуги років у пільговому обчисленні більше 30 років дає позивачу право на підставі п. 1 ст. 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист" (далі - Закон № 203) на отримання статусу "Ветеран органів внутрішніх справ", у наданні якого відповідач протиправно відмовив.

06.08.2020 р. відповідачем подано відзив на позов (а. с. 35-39), де вказано, що вислуга років позивача обчислена з урахуванням календарної вислуги, періодів служби, зарахованих у пільговому порядку, та часу навчання в цивільному навчальному закладі. Час навчання зараховується до вислуги років тільки для призначення пенсії на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Закон № 203 не передбачає зарахування часу навчання до періоду служби. Без урахування часу навчання вислуга років позивача у пільговому обчисленні складає 27 років 10 місяців 8 днів, що є недостатнім для отримання статусу "Ветеран органів внутрішніх справ".

За клопотанням позивача справу розглянуто в письмовому провадженні.

З`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач проходив службу в органах внутрішніх справ.

Наказом начальника УМВС України в Миколаївській області від 25.12.2006 р. № 134 о/с позивача звільнено з органів МВС з 25.12.2006 р. На день звільнення вислуга років позивача в календарному обчисленні складала 24 роки 7 місяців 23 дні, у пільговому - 30 років 2 місяці 25 днів (а. с. 11).

Наказом начальника УМВС України в Миколаївській області від 19.02.2007 р. № 21 о/с внесено зміни до наказу № 134 о/с в частині дати звільнення позивача, вважати звільненим у запас з 01.01.2007 р. На день звільнення вислуга років позивача в календарному обчисленні складала 24 роки 8 місяців, у пільговому - 30 років 3 місяці 2 дні (а. с. 12).

Позивачу призначено пенсію за вислугу років (а. с. 10).

29.05.2020 р. позивач звернувся до відповідача із заявою про надання статусу "Ветеран органів внутрішніх справ" (а. с. 13).

Листом від 12.06.2020 р. відповідач відмовив у наданні відповідного статусу, посилаючись на недостатній розмір вислуги років, який обраховано без урахування часу навчання у вищих навчальних закладах (а. с. 14-15).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону № 203 ветеранами органів внутрішніх справ визнаються громадяни України, які бездоганно прослужили в органах внутрішніх справ 25 і більше років у календарному або 30 та більше років у пільговому обчисленні (з яких не менше 20 років становить вислуга у календарному обчисленні) і звільнені в запас або у відставку відповідно до законодавства України або колишнього Союзу РСР чи держав СНД.

Питання обчислення вислуги років при призначенні пенсії особам, звільненим з військової служби, регулюється Законом № 2262.

Статтею 17 Закону № 2262 передбачено, що порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій відповідно до цього Закону особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог Закону № 2262 Кабінетом Міністрів України прийнято Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей від 17.07.1992 р. № 393 (далі - Порядок № 393).

Відповідно до п. 2 Порядку № 393 до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", під час призначення пенсії згідно з пунктом "а" статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п`яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

Тобто, додатково до вислуги років при призначенні пенсії зараховується час навчання у цивільних вищих навчальних закладах і в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання.

Натомість, Закон № 203 не передбачає, що час навчання у вищих навчальних закладах зараховується до періоду служби, з урахуванням якого встановлюється статус "Ветеран органів внутрішніх справ".

Вказана позиція відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 13.10.2020 р. по справі № 814/4312/15.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом встановлено, що позивачу до вислуги років для призначення пенсії зараховано навчання у вищому навчальному закладі - 2 роки 4 місяці 24 дні.

Однак, без урахування часу навчання у вищому навчальному закладі період служби позивача в календарному обчисленні складає 24 роки 8 місяців, а в пільговому - 27 років 10 місяців 8 днів.

Таким чином, набута позивачем вислуга років у пільговому обчисленні є недостатньою для отримання статусу "Ветеран органів внутрішніх справ" відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 5 Закону № 203.

Позивач підміняє поняття "вислуга років для призначення пенсії за вислугу років" поняттям "вислуга років для отримання статусу "Ветеран органів внутрішніх справ".

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У даній справі відповідач довів правомірність відмови в наданні позивачу статусу "Ветеран органів внутрішніх справ".

З урахуванням викладеного, у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Міністерства внутрішніх справ України в особі Департаменту персоналу (вул. Академіка Богомольця, 10, м. Київ, 01601, ідентифікаційний код 00032684) про визнання протиправною відмови в наданні статусу "Ветеран органів внутрішніх справ", зобов`язання надати статус "Ветеран органів внутрішніх справ" та видати посвідчення і нагрудний знак "Ветеран органів внутрішніх справ" - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 05.11.2020 р.

Суддя Н.В. Лісовська