
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 У Х В А Л А
з питань закриття провадження у справі
07 жовтня 2020 року м. Київ № 640/6660/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Шулежка В.П., суддів Літвінової А.В., Погрібніченка І.М., розглянувши без виклику учасників справи клопотання про закриття провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України, за участю третіх осіб - ОСОБА_2 , Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, Комісії з питань вищого корпусу державної служби, Міністерства культури та інформаційної політики України про визнання протиправним та скасування розпорядження,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Кабінету Міністрів України (далі - відповідач), за участю третіх осіб - ОСОБА_2 , Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, Комісії з питань вищого корпусу державної служби, Міністерства культури та інформаційної політики України, в якому просить визнати протиправним та скасувати розпорядження від 26.02.2020 №171-р «Про призначення ОСОБА_2 Головою Державної служби України з етнополітики та свободи совісті».
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.03.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Представником відповідача подано до суду клопотання про закриття провадження у справі на підставі пункту 1 частини першої статті 238 КАС України, оскільки вважає, що право на оскарження індивідуального акта суб`єкта владних повноважень надано особі, щодо якої цей акт прийнятий або прав, свобод та інтересів якої він безпосередньо стосується. У даному випадку, предметом оскарження є розпорядження відповідача з кадрових питань, тобто акт індивідуального характеру, прийнятий стосовно ОСОБА_2 , а тому, на думку представника відповідача, позивач не є учасником правовідносин, що виникли з оскаржуваного рішення, а тому не породжує для нього жодних прав та обов`язків і не надає права на захист, тобто права звернення з даним позовом до суду.
Клопотання про закриття провадження у справі надіслано іншим учасникам справи для надання пояснень з приводу заявленого клопотання.
Позивачем подано заперечення щодо клопотання відповідача та просив відмовити у його задоволенні.
Розглянувши подану заяву, дослідивши наявні матеріали справи, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27.11.2019 №1171-р оголошено проведення повторного конкурсу на зайняття посади Голови Державної служби з етнополітики та свободи совісті.
Внаслідок проведення повторного конкурсу на зайняття посади Голови Державної служби з етнополітики та свободи совісті протоколом засідання Комісії з питань вищого корпусу державної служби від 21.012020 №03/2020, опублікований на офіційному веб-сайті Національного агентства України з питань державної служби вирішено внести суб`єкту призначення пропозицію щодо кандидатур для визначення переможця конкурсу на зайняття посади Голови Державної служби з етнополітики та свободи совісті наступних осіб, які набрали найбільшу кількість балів відповідно до загального рейтингу кандидатів: ОСОБА_1 - 9,57, ОСОБА_3 - 9,29, ОСОБА_2 - 8,01, ОСОБА_4 - 7,72.
Оскаржуваним розпорядженням Кабінет Міністрів України призначено ОСОБА_2 головою Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, з яким позивач не погоджується та вважає його протиправним, оскільки визначення результатів конкурсу та визначення переможця відповідачем проведено з порушенням дотримання норм чинного законодавства.
Завданням адміністративного судочинства згідно частини першої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У пункті 8 частини першої статті 4 КАС України зазначено, що позивач це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб`єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи у публічно-правових відносинах, у яких відповідач реалізує владні управлінські функції стосовно заявника.
У статті 5 КАС України остаточне закріплення знайшов взаємозв`язок між правом особи на звернення до суду і порушенням її суб`єктивних прав, в якій зазначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Отже, завдання адміністративного судочинства не можуть бути реалізовані у разі звернення особи до суду за захистом прав, свобод та інтересів, які не належать їй особисто.
За приписами пункту 1 частини першої статті 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб`єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності такого суб`єкта, прийнятих або вчинених ним при здійсненні владних управлінських функцій. Водночас, визначальними ознаками справи адміністративної юрисдикції є суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, характеру спірних правовідносин, зміст та юридична природа обставин у справі.
Беручи до уваги те, що оскаржуваним розпорядженням призначено іншого учасника конкурсу на зайняття посади голови Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, в той час, позивач, як учасник конкурсу, не погоджується з такими результатами конкурсу, вказане розпорядження безпосередньо порушує його права та інтереси як претендента на вказану посаду, з урахуванням аналізу викладених норм процесуального законодавства, суд дійшов висновку про те, що заявлені в рамках даного спору вимоги позивача підлягають розгляду за правилами Кодексу адміністративного судочинства України в порядку адміністративного судочинства.
Отже, клопотання представника відповідача про закриття провадження є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 238, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сиди з моменту проголошення та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути викладені у апеляційній скарзі на рішення суду.
Головуючий суддя В.П. Шулежко
Судді А.В. Літвінова
І.М. Погрібніченко
The court decision No. 92114530, District Administrative Court of Kyiv was adopted on 07.10.2020. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find important information about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find necessary information quickly.
This decision relates to case No. 640/6660/20. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: