ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
Іменем України
РІШЕННЯ
"28" серпня 2007 р.
справа № 20-5/263
За позовом: Прокурора міста Севастополя (99011 м. Севастополь, вул. Павліченко, 1) в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження (02094 м. Київ, вул. Краківська, 17)
до Комунального підприємства „Севтеплоенерго” СМР (99011 м. Севастополь, вул. Павліченко, 2)
про стягнення заборгованості в сумі 14720,47 грн.
Суддя Євдокимов І.В.
Представники сторін:
Прокурор - Шульга Антон Миколайович, посвідчення № 438 від 20.02.06, Прокурор м. Севастополя;
Позивач - Коновалова Олена Юріївна, представник, довіреність № 12/139-1348 від 22.06.07, Державна інспекція з енергозбереження;
Позивач - Блізнецов Кирил Валерійович, представник, довіреність № 12/139-1574 від 20.07.07, Державна інспекція з енергозбереження;
Відповідач - Дорожко Олексій Леонідович, представник, довіреність № 01-юр від 02.01.07, Комунальне підприємство "Севтеплоенерго" Севастопольської міської ради;
Суть спору:
Прокурор міста Севастополя в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження звернувся до суду з позовом до відповідача, Комунального підприємства „Севтеплоенерго” СМР, про стягнення заборгованості в сумі 14720,47 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не сплачений штраф за порушення законодавства про електроенергетику, який накладений постановою № 18-2/4-5-2П від 25.01.2007.
Відповідач в судовому засіданні позовні вимоги визнав в повному обсязі.
Представникам сторін в судовому засіданні роз'яснені їх процесуальні права і обов'язки, передбачені ст. ст. 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.
Заслухавши представників сторін, прокурора, дослідивши надані докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави у випадках, передбачених законом.
Статті 20, 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ст. 2 Господарського процесуального кодексу України передбачають права і обов’язки звернення прокурора в господарський суд в інтересах держави.
Згідно зі ст. 26 Закону України „Про енергозбереження” державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затверджену постановою Кабінету Міністрів України № 1039 від 29.06.2000, Державна інспекція з енергозбереження (далі - Інспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі НАЕР і йому підпорядковується.
Згідно з абз. 13 п. 4 Положення Інспекція має право застосовувати економічні санкції до підприємств відповідно до законодавства у разі виявлення фактів перевитрати ними зазначених ресурсів унаслідок неефективного (марнотратного) їх використання.
За результатами розгляду прокуратурою м. Севастополя матеріалів перевірки Державної інспекції з енергозбереження, встановлено, що 13.12.2006 під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів енергетичного району відповідача встановлені факти нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, а саме: котла НИИСТУ-5 ст. № 7 у котельної, розташованої за адресою: м. Севастополь, вул. Володарського, 19, не по режимної карті, що є порушенням Вимог по ефективному використанню газу.
Відповідно до п. „є” ст. 27 Закону України „Про енергозбереження” відповідальність за порушення законодавства про енергозбереження несуть особи, винні у порушенні встановлених вимог енергозбереження під час проектування, будівництва, реконструкції, введення в дію, експлуатації підприємств, споруд, транспортних засобів та інших об'єктів.
Порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність.
Згідно зі ст. 11 Закону України „Про енергозбереження” економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін та тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами; застосування економічних санкцій за марнотратне витрачання палива та енергії внаслідок безгосподарної або некомпетентної діяльності працюючих, та інше.
Постановою Державної інспекції з енергозбереження Територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Автономної Республіці Крим та м. Севастополю № 18-2/4-5-2п від 25.01.2007 до відповідача застосована подвійна плата в розмірі 14720,47 грн. за виявлені втрати природного газу в об’ємі 12,787 тис.м3/рік.
Вказана сума економічних санкцій відповідачем в добровільному порядку не сплачена.
На підставі викладеного суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України суд покладає на відповідача витрати по сплаті державного мита в сумі 147,20 грн. і витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 118,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 49, 82 –85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства “Севтеплоенерго” Севастопольської міської Ради (99011 м. Севастополь, вул. Павліченко, 2, код ЄДРПОУ 03358357, п/р 26007945206831 в СФ АКБ УСБ, МФО 324195) в доход Державного бюджету України суму підвищеної плати в розмірі 14720,47 грн. шляхом перерахування його на рахунок Управління Державного казначейства України в місті Севастополя: р/р 21117106500006, МФО 824509, код ЄДРПОУ 24035612, код платежу 23030300.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3. Стягнути з Комунального підприємства “Севтеплоенерго” Севастопольської міської Ради (99011 м. Севастополь, вул. Павліченко, 2, код ЄДРПОУ 03358357, п/р 26007945206831 в СФ АКБ УСБ, МФО 324195) в дохід Державного бюджету України державне мито в розмірі 147,20 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
4. Стягнути з Комунального підприємства “Севтеплоенерго” Севастопольської міської Ради (99011 м. Севастополь, вул. Павліченко, 2, код ЄДРПОУ 03358357, п/р 26007945206831 в СФ АКБ УСБ, МФО 324195) в доход Державного бюджету України (п/р №31216259700007 в УДК м. Севастополя, МФО 824509, ОКПО 24035598, код платежу 22050000, одержувач Ленінський район) витрати по сплаті інформаційно-технічного забезпечення судового процесу в сумі 118,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя І.В. Євдокимов
Рішення оформлено
згідно з вимогами
ст. 84 ГПК України
та підписано
29.08.2007.
Розсилка:
1. Прокурор м. Севастополя (99011 м. Севастополь, вул. Павліченко, 1)
2. Державна інспекція з енергозбереження (02094 м. Київ, вул. Краківська, 17)
3. КП „Севтеплоенерго” СМР (99011 м. Севастополь, вул. Павліченко, 2)
4. Справа
5. наряд
The court decision No. 910798, Commercial Court of Sevaspotol City was adopted on 28.08.2007. The procedural form is Economic, and the decision form is Decision. On this page, you will find useful data about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find useful data easily.
This decision relates to case No. 20-5/263. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: