
ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 травня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/497/20 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державної судової адміністрації України до Херсонської міської ради про визнання незаконними та скасування рішень Херсонської міської ради 02.11.2018 р. № 1702 та від 20.12.2019 р. № 2256,
встановив:
Територіальне управління Державної судової адміністрації в Херсонській області звернулося з позовною заявою до Херсонської міської ради (далі - відповідач), в якій просить визнати незаконним та скасувати рішення відповідача від 02.11.2018 р. № 1702 "Про скасування рішень міської ради від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997".
Позовні вимоги мотивовані тим, що рішенням відповідача від 25.10.2012 р. № 844 надано згоду на передачу до державної власності та управління ДСА України нежитлових приміщень, розташованих за адресою: м.Херсон, вул.Преображенська (Декабристів), 30. На виконання ч.1 ст.117 ЗК України для передачі земельної ділянки з комунальної власності у державну за рішенням органу місцевого самоврядування та на підставі рішення Херсонської міської ради від 23.02.2018 р. № 1197 "Про проведення інвентаризації земельних ділянок під об'єктами комунальної власності міської територіальної громади" розпочато процедуру виготовлення технічної документації із землеустрою. Весь процес виготовлення технічної документації позивач сприяв його пришвидшенню та усував недоліки. Проте, 02.11.2018 р. відповідачем прийнято рішення № 1702 "Про скасування рішень міської ради від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997". Вважає його таким, що прийнято без дотримання вимог Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та інших нормативно-правових актів. Зазначає, що відповідно до позиції Конституційного Суду України орган місцевого самоврядування не має права скасовувати свої рішення у тих випадках, коли мова йде про ненормативні акти органу місцевого самоврядування, які на момент вирішення питання про їх скасування, зміну тощо є такими, що вже виконані.
Ухвалою від 02.03.2020 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 23.03.2020 р. о 10:00 год.
10.03.2020 р. від ТУ ДСА України в Херсонській області надійшла заява про збільшення позовних вимог, в якій просить визнати незаконним та скасувати рішення відповідача від 02.11.2018 р. № 1702 "Про скасування рішень міської ради від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997"; скасувати рішення Херсонської міської ради від 20.12.2019 р. № 2256 "Про затвердження переліку об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності Херсонської міської територіальної громади та підлягають приватизації" в частині включення до п.19 додатку нерухомого майна, а саме будівель та споруд, що знаходяться за адресою: м.Херсон, вул.Преображенська, 30.
Ухвалою від 23.03.2020 р. відкладено розгляд справи на 10.04.2020 р. на 10:00 год.
23.03.2020 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Свою позицію обґрунтовує тим, що рішеннями від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997 Херсонською міською радою лише надано згоду на передачу нежитлових приміщень до державної власності. З часу прийняття цих рішень і до сьогодні, зазначені в них нежитлові приміщення перебувають у комунальній власності. Відтак скасовані рішення досі не породили прав та обов'язків та не стали підставою для виникнення будь-яких правовідносин (фактично вони не виконані). Територіальна громада міста в особі Херсонської міської ради як володіла нерухомим майном, так і володіє на теперішній час, а тому скасування рішень від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997 не призвело до порушення прав і свобод інших суб'єктів даних правовідносин. Зазначає, що оскільки рішення Херсонської міської ради від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997 державною не виконані, то відповідач на законних підставах мав права їх скасувати та розпоряджатися належним йому майном.
09.04.2020 р. від ТУ ДСА України в Херсонській області надійшла відповідь на відзив, в якій вказує, що органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити в них зміни, якщо відповідно до цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Оскільки рішення від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997 є ненормативними актами індивідуальної дії, які вичерпали свою дію фактом їх виконання (передача майна в управління), тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після виконання.
Ухвалою від 10.04.2020 р. позовну заяву та заяву про збільшення позовних вимог залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків вказаних заяв.
ТУ ДСА України в Херсонській області усунуло недоліки позовної заяви та заяви про збільшення позовних вимог, у зв'язку з чим ухвалою від 14.04.2020 р. продовжено розгляд справи, за клопотанням позивача замінено первинного позивача - Територіальне управління Державної судової адміністрації в Херсонській області на належного - Державну судову адміністрацію України (далі - позивач), призначено судове засідання на 15.05.2020 р. на 09:00 год.
Ухвалою від 20.05.2020 р. відмовлено в задоволенні клопотань відповідача про залишення позовної заяви без розгляду, закриття провадження у справі.
15.05.2020 р. від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
15.05.2020 р. від представника відповідача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження, заперечує проти задоволення позовної заяви.
Відповідно до ч.3 ст.194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
За таких обставин суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про задоволення позовної заяви виходячи з наступного.
Судом встановлено, що відповідно до свідоцтва від 09.09.2010 р. серії САС № 889752 будівлі та споруди, які розташовані за адресою: м.Херсон, вул.Декабристів, буд.30, належать на праві власності територіальній громаді м.Херсона в особі Херсонської міської ради.
Розглянувши звернення ТУ ДСА України в Херсонській області 25.10.2012 р. ХХІ сесією VI скликання Херсонської міської ради прийнято рішення, відповідно до п.1 якого надано згоду на передачу до державної власності та управління Державної судової адміністрації України нежитлових приміщень, розташованих за адресою: м.Херсон, вул.Декабристів, 30, що належить територіальній громаді м.Херсона, в особі Херсонської міської ради.
Рішенням ХХІV сесії VI скликання Херсонської міської ради внесено зміни до рішення міської ради від 25.10.2012 р. № 844 "Про згоду на передачу до державної власності та управління Державної судової адміністрації України нежитлових приміщень, розташованих за адресою: м.Херсон, вул.Декабристів, 30", виклавши пункт 1 у наступній редакції: "1. Дати згоду на передачу до державної власності та управління Державної судової адміністрації України будівель та споруд, а саме: адміністративної будівлі - А, загальною площею 458,3 кв. м; гаражних боксів - Д, загальною площею 57,4 кв. м.; складу - В; туалету -И; навісу - З; воріт № 1; вимощення № 1, розташованих за адресою: м.Херсон, вул.Декабристів, 30, що належать територіальній громаді м.Херсона, в особі Херсонської міської ради".
За змістом рішення XІХ сесія Херсонської міської ради VІІ скликання від 23.02.2018 р. № 1197 вирішено провести інвентаризацію земельних ділянок під об'єктами комунальної власності міської територіальної громади, зокрема земельної ділянки, орієнтовною площею 0,0350 га, по вул.Преображенській (Декабристів), 30, під адміністративною будівлею та спорудами. Управлінню комунальної власності міської ради (Вербицька А.А.) доручено забезпечити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, вказаних у пункті 1 цього рішення.
02.11.2018 р. Херсонською міською радою прийнято рішення № 1702 "Про скасування рішень міської ради від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997".
Відповідно до рішення від 20.12.2019 р. № 2256 затверджено перелік об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності Херсонської міської територіальної громади та підлягають приватизації. Згідно п.19 додатку до рішення до об'єктів малої приватизації включено Будівлі та споруди: адміністративна будівля (літ.А); гаражні бокси (літ.Д); склад (літ.В); туалет (літ.И); навіс (літ.З); ворота № 1; вимощення № 1, які знаходяться за адресою: вул.Преображенська (колишня назва вуд.Декабристів), 30.
Пунктом 2 рішення від 20.12.2019 р. № 2256 уповноважено управління комунальної власності міської ради (Вербицька А.) як орган приватизації здійснювати організацію та проведення приватизації майна, включеного до переліків об'єктів малої приватизації комунальної власності Херсонської міської територіальної громади та приймати рішення про приватизацію щодо кожного об'єкта, що підлягає приватизації.
Вважаючи рішення Херсонської міської ради від 02.11.2018 р. № 1702 та від 20.12.2019 р. № 2256 протиправними, позивач звернувся до суду з позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи (ст.140 Конституції України).
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009 р. № 7-рп/2009 гарантоване державою місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи і передбачає правову, організаційну та матеріально-фінансову самостійність, яка має певні конституційно-правові межі, встановлені, зокрема, приписами статей 19, 140, 143, 144, 146 Основного Закону України. З аналізу вказаних конституційних положень вбачається, що ці органи місцевого самоврядування, здійснюючи владу і самостійно вирішуючи питання місцевого значення, віднесені законом до їх компетенції, та приймаючи рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Такі ж положення закріплені також у статті 4 Європейської хартії місцевого самоврядування, яка встановлює, що головні повноваження і функції органів місцевого самоврядування визначаються конституцією або законом; органи місцевого самоврядування в межах закону мають повне право вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і вирішення якого не доручене жодному іншому органу; повноваження, якими наділяються органи місцевого самоврядування, як правило, мають бути повними і виключними.
Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 р. № 280/97-ВР (далі - Закон № 280).
Відповідно до ст.2 Закону № 280 місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами (ч.1 ст.10 Закону № 280).
Статтею 25 Закону № 280 визначено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.
У свою чергу п.п.31, 51 ч.1 ст.26 Закону № 280 передбачено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання: прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення; надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Згідно ч.1 ст.59 Закону № 280 рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
У своєму рішенні від 16.04.2009 р. № 4-рп/2009 Конституційний Суд України дійшов висновку, що органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
У даному рішенні Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення. Це є "гарантією стабільності суспільних відносин" між органами місцевого самоврядування і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього рішення, що узгоджується з правовою позицією, викладеною в абзаці другому пункту 5 мотивувальної частини Рішення Конституційного Суду України від 13 травня 1997 року № 1-зп у справі щодо несумісності депутатського мандата.
Як вже зазначалося, рішенням Херсонської міської ради від 25.10.2012 р. № 844, до якого були внесені зміни рішенням від 26.02.2013 р. № 997, дано згоду на передачу до державної власності та управління Державної судової адміністрації будівель та споруд за адресою: м.Херсон, вул.Декабристів, 30.
Основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність безоплатно або шляхом обміну визначено Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" від 03.03.1998 р. № 147/98-ВР (далі - Закон № 147/98-ВР).
Відповідно до ч.1 ст.2 Закону № 147/98-ВР об'єктами передачі згідно з цим Законом є: цілісні майнові комплекси підприємств, установ, організацій (далі - цілісні майнові комплекси підприємств), їх структурних підрозділів; нерухоме майно (будівлі, споруди, у тому числі приміщення (після виділення їх в окрему облікову одиницю (інвентарний об'єкт) на підставі розподільного балансу), об'єкти незавершеного будівництва); інше окреме індивідуально визначене майно підприємств; акції (частки, паї), що належать державі або суб'єктам права комунальної власності у майні господарських товариств; об'єкти житлового фонду, гуртожитки та інші об'єкти соціальної інфраструктури (навчальні заклади, заклади культури (крім кінотеатрів), фізичної культури та спорту, охорони здоров'я (крім санаторіїв, профілакторіїв, будинків відпочинку та аптек), соціального забезпечення, дитячі оздоровчі табори), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) або не увійшли до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.
Частинами 1-5 статті 5 Закону № 14/98-ВР передбачено, що передача об'єктів з комунальної у державну власність здійснюється за рішенням: сільських, селищних, міських, районних у містах рад - щодо об'єктів права комунальної власності відповідних територіальних громад; районних, обласних рад - щодо об'єктів права спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, що перебувають в управлінні районних, обласних рад.
Передача об'єктів з комунальної у державну власність здійснюється за наявності згоди на передачу Кабінету Міністрів України - щодо об'єктів, визначених в абзацах другому, третьому та п'ятому частини першої статті 2 цього Закону, або органів, уповноважених управляти державним майном, - щодо окремого індивідуально визначеного майна підприємств (крім нерухомого майна).
Пропозиції щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність, на яку потрібна згода Кабінету Міністрів України, погоджуються з органом, уповноваженим управляти державним майном, до сфери управління якого пропонується передати об'єкт, а також погоджуються відповідно до абзаців третього - п'ятого частини третьої статті 4 цього Закону.
Пропозиції щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність, яка здійснюється без надання згоди Кабінетом Міністрів України, погоджуються відповідно до абзаців другого, п'ятого і шостого частини третьої статті 4 цього Закону, а також з центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики та центральним органом виконавчої влади з питань фінансової політики.
Порядок подання та розгляду пропозицій щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 р. № 1482 затверджено Порядок подання та розгляду пропозицій щодо передачі об'єктів з комунальної у державну власність та утворення і роботи комісії з питань передачі об'єктів у державну власність.
Згідно п.7 Порядку № 1482 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передача об'єктів з комунальної у державну власність здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчого органу відповідної ради, місцевого органу виконавчої влади та органу, уповноваженого управляти державним майном, або самоврядної організації, яким передається об'єкт, а також фінансового органу, підприємства, трудового колективу підприємства, майно якого підлягає передачі, - у разі передачі підприємств та нерухомого майна.
Комісію з питань передачі об'єктів створює та призначає її голову орган, уповноважений управляти державним майном, або самоврядна організація, які приймають об'єкти. Голова комісії організовує роботу з передачі об'єкта у державну власність таким чином, щоб завершити приймання-передачу в місячний термін з дня прийняття рішення про передачу (п.8 Порядку № 1482).
Відповідно до п.9 Порядку № 1482 передача оформляється актом приймання-передачі за формою згідно з додатком. Акт складається у чотирьох примірниках, підписується головою та членами комісії і затверджується органом, який утворив комісію. Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі.
З викладеного слідує, що процес передачі майна з комунальної до державної власності передбачає декілька етапів, останнім з яких є підписання акта приймання-передачі.
Дійсно на даний час акт приймання-передачі приміщень, що розташовані за адресою: м.Херсон, вул.Преображенська (Декабристів), 30, не підписано.
Однак суд зауважує, що в даному приміщенні з року надання відповідачем згоди на його передачу до державної власності та управління ДСА здійснює свою діяльність ТУ ДСА в Херсонській області, яке провело ремонт приміщення, сплачує всі комунальні послуги згідно додаткової угоди до договору про надання послуг з водопостачання та водовідведення від 14.02.2017 р., договору про закупівлю товарів (постачання електричної енергії) від 17.02.2017 р. № 120-17, договору про закупівлю послуг з центрального опалення та гарячого водопостачання за державні кошти від 04.04.2017 р. № 148-17, додаткової угоди № 1 до договору на подачу холодної води і послуги по прийому та очищенню стічних вод від 12.02.2018 р., договору про закупівлю послуг з центрального опалення від 18.01.2018 р. № 4-18, договору про закупівлю товарів (постачання електричної енергії) від 05.02.2018 р. № 26-18, додаткової угоди № 1 до договору про подачу холодної води і послуги по прийому та очищення стічних вод від 04.02.2019 р., договору про закупівлю центрального опалення від 18.02.2019 р. № 60-19, договору про закупівлю електричної енергії від 04.02.2019 р. № 30-19.
Згідно ч.7 ст.7 Закону № 14/98-ВР передача об'єкта у державну чи комунальну власність є підставою для передачі відповідно у державну чи комунальну власність земельної ділянки, на якій розміщений об'єкт передачі. Кадастровий номер та розмір такої земельної ділянки зазначаються у рішенні органу, зазначеного у статті 4 цього Закону, про передачу відповідного об'єкта у державну чи комунальну власність.
Відповідно до ч.1 ст.117 ЗК України передача земельних ділянок державної власності у комунальну чи навпаки здійснюється за рішеннями відповідних органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, які здійснюють розпорядження землями державної чи комунальної власності відповідно до повноважень, визначених цим Кодексом.
16.06.2017 р. ТУ ДСА в Херсонській області звернулося до голови Херсонської міської ради з листом про внесення змін до рішень Херсонської міської ради від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997 та зазначити кадастровий номер земельної ділянки, її місце розташування, площу, цільове призначення, відомості про обтяження речових прав на земельну ділянку, а також обмеження у її використанні.
Листом першого заступника міського голови від 14.07.2017 р. № 8-7747-912 було повідомлено про неможливість внесення вказаних змін у зв'язку з тим, що земельна ділянка по вул.Преображенській, 30, не сформована і необхідна технічна документація, погоджена відповідними службами.
08.08.2017 р. ТУ ДСА в Херсонській області звернулося до міського голови про надання дозволу на розробку проекту землеустрою під об'єктом нерухомості по вул.Преображенська, 30, в м.Херсоні для відведення земельної ділянки (орієнтовною площею 0,15 га) у державну власність та в постійне користування ТУ ДСА в Херсонській області.
Рішенням Херсонської міської ради від 23.02.2018 р. № 1197 "Про проведення інвентаризації земельних ділянок під об'єктами комунальної власності міської територіальної громади" було доручено управлінню комунальної власності міської ради забезпечити виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель.
Згідно Переліку земельних ділянок під об'єктами комунальної власності міської територіальної громади, щодо яких проводиться інвентаризація, що є додатком до рішення від 23.02.2018 р. № 1197, вказано земельну ділянку, орієнтовною площею 0,0350 га, по вул.Преображенській (Декабристів), 30, під адміністративною будівлею та спорудами.
На даний час виготовлена технічна документація щодо розробки проекту землеустрою, про що відповідача повідомлено листом від 05.02.2020 р. № 209/06.
З викладеного слідує, що з моменту надання Херсонською міською радою згоди на передачу приміщень за адресою: м.Херсон, вул.Преображенська (Декабристів), 30, до ДСА України перейшли обов'язки щодо утримання цього приміщення в належному стані, оплати комунальних послуг, обслуговування прилеглої території. Тобто, фактично до підписання акта приймання-передачі всі витрати по його утриманню несе ДСА України. Також в цей період здійснювалися заходи щодо оформлення у державну власність і земельної ділянки, на якій знаходиться приміщення. При цьому, рішенням Херсонської міської ради від 23.02.2018 р. № 1197 саме на управління комунальної власності міської ради було покладено обов'язок забезпечення виготовлення технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель, в тому числі під приміщенням, яке розташоване за адресою: м.Херсон, вул.Преображенська (Декабристів), 30.
Вищезазначене спростовує доводи відповідача про те, що у позивача з моменту прийняття рішень від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997 не виникло жодних прав та обов'язків, не стало підставою для виникнення будь-яких правовідносин, а скасування цих рішень не призвело до порушення прав і свобод позивача.
Приписами ч.ч.1, 3 ст.151 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 р. № 1402-VIII (далі - Закон № 1402-VIII) передбачено, що Державна судова адміністрація України є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади у межах повноважень, установлених законом.
Статтею 152 Закону № 1402-VIII до повноважень Державної судової адміністрації України, серед іншого, належить забезпечення належних умов діяльності судів, контроль за діяльністю Служби судової охорони, здійснення управління об'єктами державної власності, що належать до сфери управління Державної судової адміністрації України.
Територіальними органами Державної судової адміністрації України є територіальні управління Державної судової адміністрації України (ч.1 ст.154 Закону 1402-VIII).
Згідно п.п.3, 4.1 Положення про територіальне управління Державної судової адміністрації України в Херсонській області основним завданням ТУ ДСА України в Херсонській області є організаційне забезпечення діяльності місцевих судів Херсонської області та фінансове забезпечення місцевих загальних судів Херсонської області з метою створення належних умов діяльності суддів, суддів цих судів, забезпечення належних умов діяльності місцевих судів Херсонської області.
Таким чином, діяльність позивача направлена в першу чергу на забезпечення належних умов функціонування судів.
Як зазначає позивач, в 2019 році розпочато процес формування підрозділів судової охорони, а тому виникає потреба у надані приміщення з метою розміщення служби судової охорони для підтримання громадського порядку в суді, охорони приміщень судів органів суддівської системи, виконання функцій щодо державного захисту суддів, працівників судів, забезпечення безпеки учасників судового процесу. Саме в приміщення за адресою: м.Херсон, вул.Преображенська (Декабристів), 30, планується розміщення підрозділу судової охорони.
Зазначене також вказує на те, що скасуванням рішень від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997 порушуються права ДСА України.
З метою створення належних умов для здійснення правосуддя, а також враховуючи вкрай незадовільний стан забезпечення приміщеннями значної частини судів, розпорядженням Президента України "Про забезпечення судів приміщеннями" від 27.07.1996 р. № 208/96-рп доручено Кабінету Міністрів України, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, головам обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій вирішити питання щодо забезпечення приміщеннями судів, розташованих в аварійних приміщеннях та приміщеннях, що не відповідають вимогам судочинства.
Цим розпорядженням також рекомендовано головам міських, селищних рад вжити заходів щодо забезпечення приміщеннями судів, які знаходяться на території відповідних рад.
На виконання розпорядження Президента України від 27.07.1996 р. № 208/96-рп Херсонською міською радою з 2012 року було винесено ряд рішень у виконання цільової програми сприяння в забезпеченні діяльності судів загальною юрисдикції та інших судових органів у м.Херсоні, але відсутність кадастрового номера земельної ділянки, на якій розташовано приміщення, заважало ДСА України закінчити процес передачі до державної власності об'єкта нерухомості за адресою: м.Херсон, вул.Преображенстка (Декабристів), 30.
Однак, не закінчення станом на кінець 2018 року процесу передачі приміщення з комунальної до державної власності, не є підставою для скасування рішення про надання згоди на його передачу з комунальної до державної власності.
Отже, оскільки відповідно до рішень Херсонської міської ради від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.03.2013 р. № 997 з Державною судовою адміністрацією України виникли правовідносини щодо передачі нерухомого майна спочатку в управління, а потім у державну власність, то скасування даних рішень в разі незгоди суб'єкта правовідносин (ДСА України) є протиправним та не узгоджується з вимогами законодавства.
Окремо суд звертає увагу на те, що оскаржуване рішення від 02.11.2018 р. № 1702 прийнято без відома та участі позивача, без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів позивача і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
За таких обставин суд приходить до висновку про визнання протиправним та скасування рішення Херсонської міської ради від 02.11.2018 р. № 1702 "Про скасування рішень міської ради від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997".
Оскільки за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про скасування рішення Херсонської міської ради від 02.11.2018 р. № 1702, то підлягає скасуванню і рішення Херсонської міської ради від 20.12.2019 р. № 2256 "Про затвердження переліку об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності Херсонської міської територіальної громади та підлягають приватизації" в частині включення до п.19 додатку нерухомого майна, а саме будівель та споруд, що знаходяться за адресою: м.Херсон, вул.Преображенська, 30, так як внесення цього приміщення до вказаного переліку безпосередньо пов'язане зі скасуванням рішень Херсонської міської ради від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997 згідно рішення від 02.11.2018 р. № 1702.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Відповідач не надав доказів того, що оскаржувані рішення прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно, пропорційно, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку про протиправність рішень Херсонської міської ради від 02.11.2018 р. № 1702 "Про скасування рішень міської ради від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997" та від 20.12.2019 р. № 2256 "Про затвердження переліку об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності Херсонської міської територіальної громади та підлягають приватизації" в частині включення до п.19 додатку нерухомого майна, а саме будівель та споруд, що знаходяться за адресою: м.Херсон, вул.Преображенська, 30, а тому позовні вимоги ДСА України підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так як за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі, то сплачений позивачем судовий збір у сумі 4204 грн. підлягає стягненню з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Позовні вимоги Державної судової адміністрації України (01601, м.Київ, вул.Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795) до Херсонської міської ради (73003, м.Херсон, просп.Ушакова, 37, код ЄДРПОУ 26347681) про визнання незаконними та скасування рішень Херсонської міської ради 02.11.2018 р. № 1702 та від 20.12.2019 р. № 2256 задовольнити.
Скасувати рішення Херсонської міської ради від 02.11.2018 р. № 1702 "Про скасування рішень міської ради від 25.10.2012 р. № 844 та від 26.02.2013 р. № 997" та від 20.12.2019 р. № 2256 "Про затвердження переліку об'єктів малої приватизації, що перебувають у комунальній власності Херсонської міської територіальної громади та підлягають приватизації" в частині включення до п.19 додатку нерухомого майна, а саме будівель та споруд, що знаходяться за адресою: м.Херсон, вул.Преображенська, 30.
Стягнути з Херсонської міської ради (73003, м.Херсон, просп.Ушакова, 37, код ЄДРПОУ 26347681) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Державної судової адміністрації України (01601, м.Київ, вул.Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795) судовий збір в сумі 4204 чотири тисячі двісті чотири) грн.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Відповідно до внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 р. № 540-ІХ змін у розділ VI "Прикінцеві положення" КАС України, строк на апеляційне оскарження продовжується на строк дії карантину, пов`язаного із запобіганням поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 108050000
The court decision No. 89541949, Kherson District Administrative Court was adopted on 29.05.2020. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find key information about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find useful information quickly.
This decision relates to case No. 540/497/20. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: