№ 8945895, 01.03.2010, Zhytomyr District Administrative Court

Approval Date
01.03.2010
Case No.
2-а-539/09
Document №
8945895
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine Єдиний державний реєстр судових рішень

справа № 2-а-539/09

категорія 2.11.17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2010 р.                                                                                 м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Попової О. Г.,

при секретарі - Снігірьовій О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Орендного підприємства теплових мереж "Житомиртеплокомуненерго" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання недійсним податкового повідомлення - рішення,-

встановив:

Орендне підприємство теплових мереж "Житомиртеплокомуненерго" звернулось до адміністративного суду з вказаним позовом. Вказує, що за результатами планової виїзної перевірки Орендного підприємства теплових мереж "Житомиртеплокомуненерго" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 рік державними податковими інспекторами складений акт № 7316/23-1/05478806/0110 від 26.12.2008 року, в якому зафіксовано порушення з боку Орендного підприємства теплових мереж "Житомиртеплокомуненерго" вимог п.п. 7.4.2, п.п. 7.4.3, п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" та п.3.1. ст.3, п.4.2. ст.4, п.10.1 ст.10 ст.15 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". На підставі вказаного акту видано податкові повідомлення-рішення № 0000032301/0 від 12.01.2009 року, яким підприємству визначено суму податкового зобов"язання з податку на додану вартість у розмірі 1945761,00 грн., в т.ч. основний платіж - 1297174,00 грн. та 648587,00 грн. штрафної (фінансової) санкції та № 0000042301/0 від 12.01.2009 року, яким підприємству визначено суму податкового зобов"язання з податку на прибуток у розмірі 2408783,00 грн., в т.ч. 1605855,00 грн. основний платіж та 802928,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції. Позивач не погоджується з винесеними податковими повідомленнями-рішеннями та просить їх скасувати.

Ухвалою суду від 21.05.2009 року роз"єднано адміністративну справу за позовом Орендного підприємства теплових мереж "Житомиртеплокомуненерго" до Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання недійсним податкових повідомлень - рішень у самостійні провадження, а саме: про визнання податкового повідомлення-рішення від 12.01.2009 року за № 0000032101/0 недійсним - справа № 2-а-539/09 та про визнання податкового повідомлення-рішення від 12.01.2009 року № 0000042301/0 недійсним - справа №2-а-3417/09.

В позові щодо визнання недійсним податкового повідомлення-рішення від 12.01.2009 року № 0000032101/09 зазначено, що підприємство отримувало субвенцію з місцевого та державного бюджету на погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію. Вказує, що підприємство за перевіряємий період не здійснювало операцій, що звільнені від оподаткування податком на додану вартість або не є об"єктом оподаткування, а тому не порушувало вимог п.п. 7.4.1-7.4.3, п.7.4. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість". Просить скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.01.2009 року за № 0000032101/0.

В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представники відповідача в судовому засіданні позов не визнали.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив: інспекторами ДПІ у м. Житомирі проведена планова виїзна перевірка Орендного підприємства теплових мереж "Житомиртеплокомуненерго" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 рік, про що складений акт №7316/23-1/05478806/0110 від 26.12.2008 року.

В акті перевірки зазначено, що Орендним підприємством теплових мереж "Житомиртеплокомуненерго" допущено такі порушення: підприємством було отримано дотації з Державного бюджету, які призначені для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію в сумі 25385346,00 грн., в тому числі за грудень 2006 року - 932000 грн., за серпень 2007 року - 150000 грн., за вересень 2007 року - 120000 грн., за жовтень 2007 року - 2500000 грн., за листопад 2007 року - 19000 грн., за грудень 2007 року - 650000 грн., за січень 2008 року - 280000 грн., за лютий 2008 року - 1820000 грн., за квітень 2008 року - 200000 грн., за серпень 2008 року - 18714346 грн. При цьому в порушення норм п.п. 7.4.1-7.4.3, п.7.4. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", підприємством завищено податковий кредит на частку ПДВ в сумі 2883267,00 грн. сплаченого за товари (роботи, послуги), що використовувалися в неоподаткованих операціях за рахунок коштів (дотацій), що надійшли з Державного бюджету, які призначені для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію.

Суд не погоджується з висновками податкового органу щодо допущених позивачем порушень з огляду на наступне.

Згідно статуту Житомирського орендного підприємства теплових мереж «Житомиртеплокомуненерго», підприємство здійснює виробничо-технічну діяльність, спрямовану на виробництво теплової енергії, технічне забезпечення перспективного розвитку теплопостачання в зоні діяльності підприємства, забезпечення житлового фонду, підприємств, організацій, установ тепловою енергією, гарячою і холодною водою, експлуатація, технічне обслуговування, ремонт, реконструкція, будівництво об»єктів теплопостачання, пусконалагоджувальні роботи тощо.

Оскільки, операції ОПТМ «Житомиртеплокомуненерго» з постачання теплової енергії суб»єктам господарювання, надання послуг з теплозабезпечення та гарячого водозабезпечення населенню за регульованим тарифом є збитковими, підприємству з бюджету Житомирської міської ради за відповідними рішеннями сесій надавалися дотації, призначені для компенсації збитків від надання послуг за регульованими тарифами.

Згідно акту перевірки, підприємством було отримано дотації з Державного бюджету, які призначені для погашення заборгованості минулих років з різниці в тарифах на теплову енергію, в загальній сумі 25385346,00 грн., в тому числі за грудень 2006 року 932000,00 грн., серпень 2007 року 150000,00 грн., вересень 2007 року 120000,00 грн., жовтень 2007 року 2500000,00 грн., листопад 2007 року 19000,00 грн., грудень 2007 року 650000,00 грн., січень 2008 року 280000,00 грн., лютий 2008 року 1820000,00 грн., квітень 2008 року 200000,00 грн., серпень 2008 року 18714346,00 грн.

Таким чином, отримані дотації є компенсацією збитків від надання послуг ОПТМ «Житомиртеплокомуненерго» споживачам за регульованими тарифами. Джерелом сплати бюджетних дотацій є кошти бюджету Житомирської міської ради.

Відповідно до п. 1.4 Закону України «Про податок на додану вартість» продажем товарів є будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів. Не належать до продажу операції з передачі товарів в межах договорів комісії (консигнації), поруки, доручення, схову (відповідального зберігання), довірчого управління, оренди (лізингу), інших цивільно-правових договорів, які не передбачають передачу права власності на такі товари іншій особі.

Оскільки, відносини між підприємством та державою, що відшкодовує витрати підприємства в зв’язку з державним регулюванням цін, є бюджетними, а не цивільно-правовими, надання таких дотацій не відноситься до операцій продажу товарів (робіт, послуг) у розумінні п. 1.4 ст. 1 Закону України «Про податок на додану вартість».

Відповідно до п.п. 7.4.1, п.п. 7.4.2., п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», податковий кредит звітного періоду складається із сум податків, сплачених (нарахованих) платником податку у звітному періоді у зв»язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів чи нематеріальних активів, що підлягають амортизації (п.п. 7.4.1).

У разі коли платник податку здійснює операції з продажу товарів (робіт, послуг), що звільнені від оподаткування або не є об»єктом оподаткування згідно з ст. ст. 3, 5 цього Закону, суми податку, сплачені (нараховані) у зв»язку з придбанням товарів (робіт, послуг), вартість яких відноситься до складу валових витрат виробництва (обігу) та основних фондів, нематеріальних активів, що підлягають амортизації, відносяться відповідно до складу валових витрат виробництва (обігу) та на збільшення вартості основних фондів і нематеріальних активів і до податкового кредиту не включаються (п.п.7.4.2 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»).

Таким чином, перелік операції, які обмежують право підприємства на податковий кредит, визначений в ст.ст. 3 та 5 Закону України «Про податок на додану вартість». Операції з продажу теплової енергії та операції з отримання підприємствами дотацій у зв»язку з державним регулюванням цін в цьому переліку відсутні.

Підпунктом 7.4.3 пункту 7.4 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість», передбачено, що у разі коли товари (роботи, послуги), виготовлені та/або придбані, частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково ні, до суми податкового кредиту включається та частка сплаченого (нарахованого податку при їх виготовленні або придбанні, яка відповідає частці використання таких товарів (робіт, послуг) в оподатковуваних операціях звітного періоду.

Отже, при наявності належним чином оформлених податкових накладних ОПТМ «Житомиртеплокомуненерго» мало підстави для віднесення в повному обсязі до податкового кредиту суми ПДВ по господарськім операціям по відпуску теплової енергії та по отриманню товарів (робіт, послуг), які забезпечують його виробничу діяльність.

Законодавчо встановлено, що не дозволяється включення до податкового кредиту будь-яких витрат по сплаті податку, що не підтверджені податковими накладними чи митними деклараціями (п.п 7.4.5, п.7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість»).

Згідно п.п.7.2.1 п. 7.2 с.7 Закону №168/97-ВР, платник податку зобов»язаний надати покупцю податкову накладну.

Оскільки податкова накладна є звітним податковим документом і, одночасно, розрахунковим документом (п.п.7.2.3 п. 7.2 ст. 7 7 Закону України «Про податок на додану вартість»), то податкова накладна дає право покупцю, зареєстрованому як платник податку, на включення до податкового кредиту витрат з податку на додану вартість.

Під час проведення перевірки контролюючим органом не було встановлено порушень у податкових накладних, на підставі яких підприємство формувало податковий кредит.

Згідно висновків судово-економічної експертизи, проведеної Київським науково-дослідним інститутом судових експертиз документально не підтверджуються розміри оподатковуваних та неоподатковуваних податком на додану вартість операцій з поставки товарів (робіт, послуг), визначені перевіряючими в акті "Про результати виїзної планової перевірки Житомирського орендного підприємства теплових мереж "Житомитеплокомуненерго" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2006 року по 30.09.2008 року.Чинне законодавство України не містить норми, яка б зобов"язала платника податків у разі отримання з бюджету дотацій, відносити їх у періоді одержання до неоподатковуваних товарних операцій та визначати податковий кредит по питомій вазі (як це було розраховано у додатку до акту первірки).

Документально та нормативно не підтверджується завищення ОПТМ "Житомиртеплокомуненерго" податкового кредиту на суму 1297174,00 грн. у зв"язку з надходженням дотацій та субвенцій з Державного бюджету України, які призначені для погашення заборгованості минулих років по покриттю збитків, що склались у зв"язку з державним регулюванням ціни на теплопостачання.

Враховуючи вищезазначені норми суд приходить до переконання про наявність у позивача права на податковий кредит та неправомірність висновків податкового органу про завищення податкового кредиту та нарахування підприємству податкового зобов"язання : основного платежу 1297174 грн. та 648587 грн. штрафних санкцій.

На підставі викладеногог та керуючись Законом України "Про податок на додану вартість", ст.ст. 86, 158-163 КАС України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.01.2009 року № 0000032101/0 по податку на додану вартість основного платежу в сумі 1297174,00 грн. та штрафних (фінансових) санкцій в сумі 648587,00 грн.

          Постанова Житомирського окружного адміністративного суду набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги. Заява про апеляційне оскарження подається через Житомирський окружний адміністративний суд до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня виготовлення повного тексту постанови. Апеляційна скарга подається у тому ж порядку протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий суддя:                                                                                О.Г. Попова

Повний текст постанови виготовлено: <Дата >

присуджено до стягнення <сума >грн.

матеріальну шкоду <сума >грн.

моральну шкоду <сума >грн.