Decision № 891781, 19.07.2007, Commercial Court of Donetsk Oblast

Approval Date
19.07.2007
Case No.
20/193
Document №
891781
Form of court proceedings
Economic
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

19.07.07 р. Справа № 20/193

Суддя господарського суду Донецької області Донець О.Є.

розглянув увідкритому судовому засіданні господарського суду справу

за позовом: Державної інспекції з енергозбереження, м.Київ

до відповідача: Державного підприємства “Селидіввугілля”, м.Селидове, в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Україна”, м.Українськ

про стягнення 197739,10 грн.

За участю представників:

від позивача: Киричок О.С. – дов.

від відповідача: Корнелюк Г.О. – дов.

СУТЬ СПОРУ:

До господарського суду звернулася Державна інспекція з енергозбереження, м.Київ, із позовом до Державного підприємства “Селидіввугілля”, м.Селидове, в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Україна”, м.Українськ, про стягнення в доход Державного бюджету України 197739,10 грн. – суми підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на безгосподарне використання відповідачем енергетичних ресурсів, що виявилося у перевищенні стандартизованих енергетичних рівнів, порушенні інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачення паливно-енергетичних ресурсів та є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену Законом України “Про енергозбереження” відповідальність.

Відповідач позову не визнав, посилаючись на те, що діюче законодавство України не передбачає відповідальності за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів та плата у двократному розмірі ціни зазначених ресурсів застосовується виключно у випадках їх неефективного використання.

У судовому засіданні 13.06.07 р. оголошувалися перерви до 12.07.07 р. та до 19.07.07 р.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 2000 року № 1039 “Питання Державної інспекції з енергозбереження” з подальшими змінами і доповненнями, Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, яка відповідно до законодавства виконує контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.

Згідно із ст.5 Закону України “Про енергозбереження”, суб’єктами правового регулювання відносин у сфері енергозбереження є юридичні та фізичні особи, в результаті діяльності яких здійснюється проведення енергозберігаючої політики та заходів щодо енергозбереження в усіх галузях народного господарства – промисловості, транспорті, будівництві, сільському господарстві тощо, соціальній сфері та побуті, а також у сфері міждержавного та міжнародного співробітництва.

Відповідно до ст.26 зазначеного закону, державний контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України.

Державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.

Наказом Державного комітету України з енергозбереження від 04.08.2000 р. № 64 “Про затвердження Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання”, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2000 р. за № 653/4874, визначений механізм накладання та стягнення підвищеної плати.

Структурною одиницею урядового органу держаного управління Державної інспекції з енергозбереження – територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області під час комплексної перевірки використання паливно-енергетичних ресурсів відокремленого підрозділу “Шахта “Україна” ДП “Селидіввугілля” встановлено факти безгосподарного використання паливно-енергетичних ресурсів з систематичним перевищенням стандартизованих енергетичних рівнів та порушення інших вимог раціонального використання та ощадливого витрачання паливно-енергетичних ресурсів, тобто нераціонального використання паливно-енергетичних ресурсів, що відповідно до ст.27 п.”є” Закону України “Про енергозбереження” є порушенням законодавства про енергозбереження і тягне за собою передбачену законодавством відповідальність.

Відповідно до ст.11 п.”е” Закону України “Про енергозбереження”, економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.

Факти нераціонального (неефективного) використання паливно-енергетичних ресурсів (далі – ПЕР) зафіксовані актом комплексної перевірки використання ПЕР відокремленим підрозділом “Шахта “Україна” ДП “Селидіввугілля” № 18-6/06-040 КП від 19.07.06 р.

Відповідно до зазначеного акту, перевитрати енергії внаслідок відсутності теплової ізоляції ділянок теплопроводів та засувок у котельні промдільниці складають 34,3 Гкал/рік., перевитрати електричної енергії за рахунок недостатньої компенсації реактивної потужності складають 486,373 тис.кВт.год./рік.

Сумарні перевитрати нераціонального використання – теплової енергії 34,3 Гкал/рік, електричної енергії 486,373 тис.кВт.год./рік., що складає розмір підвищеної плати ((34,3*46,5) + (486,373*200))*2 = 197739,10 грн.

Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Донецькій області на підставі вищезазначеного Акту перевірки застосовано підвищену плату до ВП “Шахта “Україна” ДП “Селидіввугілля” за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів. Розмір підвищеної плати передбачений постановою Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві” № 699 від 02.09.1993 р.

Розділом ІІ зазначеної постанови встановлено, що споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни. Плата вноситься одразу після обстеження підприємства Державною інспекцією з енергозбереження.

Суть позову полягає у вимогах про стягнення з відповідача 197793,10 грн. – суми підвищеної плати за нераціональне використання ПЕР.

Відповідач проти позову заперечив, посилаючись на те, що діюче законодавство України не передбачає відповідальності за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів та плата у двократному розмірі ціни зазначених ресурсів застосовується виключно у випадках їх неефективного використання.

Згідно із ст.4-2 Господарського процесуального кодексу України, правосуддя у господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх учасників судового процесу перед законом і судом.

Відповідно до ст.4-3 Господарського процесуального кодексу України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обгрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Статтею 33 зазначеного кодексу передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Згідно із ст.43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Постановою Кабінету Міністрів України “Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві” № 699 від 02.09.1993 р. передбачено сплату подвійного розміру річного обсягу перевитрат газу та інших ПЕР.

Факти нераціонального (неефективного) використання відповідачем ПЕР підтверджені позивачем належним чином.

Позивач є уповноваженим суб’єктом, що виконує контрольно-наглядові функції щодо використання ПЕР у встановленому порядку.

Відповідач не спростував обставин, викладених у позовній заяві, проти правильності розрахунку позовних вимог не заперечив.

Акт і постанова територіального управління Держаної інспекції з енергозбереження по Донецькій області, відповідно до п.п.12, 18 Порядку, не оскаржувались.

Застосована територіальним управлінням Держаної інспекції з енергозбереження по Донецькій області до ВП “Шахта “Україна” ДП “Селидіввугілля” підвищена плата за нераціональне використання ПЕР у розмірі 197739,10 грн. вказаним підприємством не сплачена.

Відповідно до п.п.16, 17 вказаного Порядку ВП “Шахта “Україна” ДП “Селидіввугілля” повинно було внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування. У разі несплати підвищеної плати у зазначений термін грошова сума стягується в судовому порядку.

Кошти, отримані внаслідок застосування підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів стягуються в доход Державного бюджету України.

Заперечення відповідача проти позову суд до уваги не приймає, оскільки Законом України “Про енергозбереження” визначено, що “нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів - прямі втрати паливно-енергетичних ресурсів, їх марнотратне витрачання та використання паливно-енергетичних ресурсів понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення в дію системи стандартів - нормами питомих витрат палива та енергії”, тобто поняття “нераціональне використання ПЕР” та “неефективне використання ПЕР” співпадають, в розумінні зазначеного закону та за своїм внутрішнім змістом є ідентичними.

За даних обставин, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Судові витрати слід покласти на відповідача.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.4-2, 4-3, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст.5, 11, 26, 27 Закону України “Про енергозбереження”, суд

В И Р І Ш И В :

Позов – задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства “Селидіввугілля”, м.Селидове, в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Україна”, м.Українськ (85485, м.Українськ, вул.Жовтнева, 1, р/р 26008301490823 у філії Промінвестбанку в м.Селидове, МФО 334312, ЄДРПОУ 33426253) на користь Державного бюджету України 197739,10 грн. – суму підвищеної плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів.

Стягнути з Державного підприємства “Селидіввугілля”, м.Селидове, в особі відокремленого підрозділу “Шахта “Україна”, м.Українськ (85485, м.Українськ, вул.Жовтнева, 1, р/р 26008301490823 у філії Промінвестбанку в м.Селидове, МФО 334312, ЄДРПОУ 33426253) на користь Державної інспекції з енергозбереження (02094, м.Київ, вул.Краківська, 17, ЄДРПОУ 21655283, МФО 820019, р/р 35221002000194 банк УДК в м.Києві) 1977,39 грн. держмита, 118,00 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати накази у встановленому законом порядку.

Вступна та резолютивна частини рішення оголошені 19.07.07 р.

Повний текст рішення підписано 24.07.07 р.

Суддя

Надруковано 3 примірники:

1- позивачеві;

1 – відповідачеві;

1 – у справу