Decision № 88329939, 19.03.2020, District Administrative Court of Kyiv

Approval Date
19.03.2020
Case No.
826/12079/18
Document №
88329939
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

19 березня 2020 року м. Київ № 826/12079/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Добрянської Я.І., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовомПриватного підприємства "ОМЕГА-ФУД" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0001834001 ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Приватне підприємство «Омега-Фуд» з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві, в якому просило: визнати протиправним (незаконним) та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві № 0001834001 від 21.05.2018р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки під час його оформлення податковим органом було допущено помилки, які на думку позивача є суттєвими та достатніми для його скасування.

Відповідачем подано відзив на адміністративний позов в якому зазначає, що діяв у межах повноважень, у порядку та в спосіб встановлений Конституцією та законами України, а відтак вважає, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

24.04.2018р. відповідачем проведено фактичну перевірку з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.

За результатом проведеної перевірки складено акт від 02.05.2018р. № 1726/26-15-40-01/33234669 у висновках якого зазначено, що позивач на порушення вимог ч. 3 ст. 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР подано до ДПІ у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві звіт про обсяги виробництва алкогольних напоїв за формою 2-РС за червень 2017р. 13.07.2017р.при тому, що граничний термін подачі звіту до 10 числа наступного м`ясця.

Позивач вважаючи висновки викладені в акті перевірки протиправним направив на адресу відповідача заперечення.

Однак, листом Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 17.05.2018р. № 22964/10-26-15-40-01-23 висновки акта перевірки залишено без змін, а заперечення позивача без задоволення.

На підставі висновків вищезазначеного акту перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 21.05.2018р. № 0001834001, яким за порушення ч. 3 ст. 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у розмірі 17 000,0 грн.

Позивач вважаючи вищезазначене податкове повідомлення-рішення протиправним звернувся до суду для захисту своїх прав та законних інтересів.

Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481-95-ВР.

Відповідно до положень ст.1 Закон України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта господарювання на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.

Приписами ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що імпорт, експорт і оптова торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами можуть здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.

При цьому, ч.3 ст. 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що суб`єкти господарювання, які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.

Наказом Міністерства фінансів України від 11.02.2016 № 49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення» (далі - Наказ № 49) затверджено, зокрема, Порядок заповнення форми звіту № 1-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації спирту» та Порядок заповнення форми звіту № 2-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв», згідно з положеннями яких звіти складаються окремо за кожний місяць та до 10 числа місяця, що настає за звітним та подаються в електронній формі до органів ДФС за основним місцем обліку суб`єкта господарювання.

Відповідно до ч.1 та ч.4 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Положеннями абз. 18 ч.2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» визначено, що за неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірі 17000 гривень.

З матеріалів справи вбачається, що посадовими особами контролюючого органу встановлено, що позивачем подано до ДПІ у Солом`янському районі ГУ ДФС у м. Києві звіт про обсяги виробництва алкогольних напоїв за формою 2-РС за червень 2017р. 13.07.2017р. при тому, що граничний термін подачі звіту до 10 числа наступного м`ясця.

Тобто, звіт про обсяги виробництва алкогольних напоїв за формою 2-РС за червень 2017р. подано з порушенням вимог ч. 3 ст. 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».

Жодних доказів, які б спростовували висновки контролюючого органу стосовно встановленого перевіркою порушення, а саме подання звіту з порушенням вимог ч. 3 ст. 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» позивачем в ході судового розгляду надано не було.

При цьому, як вбачається з адміністративного позову, позивач проти факту вчинення ним порушення вимог ч. 3 ст. 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» не заперечує та висновки акта фактичної перевірки по суті не оскаржує. Натомість, посилається на недоліки в оформленні податкового повідомлення-рішення та порушення допущенні контролюючим органом в процесі проведення перевірки, зокрема, описка в акті, невірне зазначення в оскаржуваному рішенні організаційно-правової форми позивача, несвоєчасне надіслання запрошення на розгляд заперечень.

Проте, суд встановив, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідає критеріям чіткості та зрозумілості, складене за формою «Н», затвердженою Порядком №1204, має належне змістове наповнення. Недоліки на які посилається позивач є несуттєвими.

Так, щодо невірного зазначення організаційно-правової форми позивача, суд зазначає таке.

Як в акті перевірки, так і в оскаржуваному податковому повідомлені-рішенні зазначено організаційно-правову форму позивача, як «ТОВ», однак як вбачається з виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, організаційно-правовою формою позивача є «приватне підприємство».

Попри вищевикладене, суд зазначає, що в акті перевірки, так і в оскаржуваному податковому повідомлені-рішенні зазначено вірний ідентифікаційний код юридичної особи, який на думку суду є достатнім для ідентифікації юридичної особи.

З огляду на що, доводи позивача про те, що неможливо встановити до якої саме юридичної особи застосовано штраф є помилковими та необґрунтованими.

Посилання позивача на несвоєчасне надіслання запрошення на розгляд заперечень не можуть слугувати самостійною підставою для скасування оскаржуваного рішення, оскільки заперечення були розглянуті відповідачем і як вбачається з позову, такі недоліки не обмежили право позивача на оскарження результатів перевірки.

Верховний суд у постанові від 06 серпня 2018 року (справа №802/1198/16-а, адміністративне провадження № К/9901/36492/18) вказує, що окремі недоліки, допущені податковим органом при оформленні податкового повідомлення-рішення не впливають на факт доведеності складу податкового правопорушення, покладеного в основу прийнятого спірного податкового повідомлення-рішення.

Якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту видається можливим чітко встановити його зміст (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції та розмір останніх), таке рішення може бути визнане судом правомірним навіть у разі, коли окремі елементи спірного рішення є недотриманими.

Зі спірного податкового повідомлення-рішення можливо встановити його зміст, у матеріалах справи міститься розрахунок штрафу, а факт порушення не заперечується позивачем, тому податкове повідомлення-рішення слід розцінювати як податкове повідомлення-рішення з окремими дефектами, які не змінюють суті спірного рішення.

Таким чином, суд повторно наголошує на тому, що доводи позивача з приводу неправомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення ґрунтуються виключно на допущених контролюючим органом недоліках, як в процесі проведення перевірки, так і в складених за її результатами документах, однак такі не спростовують факту порушення позивачем вимог ч. 3 ст. 16 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР та не є підставою для його скасування, оскільки жодних доводів з приводу самого правопорушення, зокрема, наявності його складу, до суду не надано.

Вищевикладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду викладеною в постанові від 14.03.2019р. у справі №804/587/18, адміністративне провадження №К/9901/68168/18.

Також, суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява № 65518/01; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).

Наведена позиція ЄСПЛ також застосовується у практиці Верховним Судом, що, як приклад, відображено у постанові від 20.05.2019 (справа № 417/3668/17).

Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 77, 139, 242, 243, 251, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва

В И Р І Ш И В:

У задоволенні адміністративного позову Приватного підприємства «Омега-Фуд» - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Я.І. Добрянська