Decision № 88084555, 10.03.2020, Murovani Kurylivtsi District Court of Vinnytsia Oblast

Approval Date
10.03.2020
Case No.
139/11/20
Document №
88084555
Form of court proceedings
Civil
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

Справа № 139/11/20 Провадження № 2/139/2/20

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

10 березня 2020 року Мурованокуриловецький районний суд Вінницької області в складі: головуючого - судді Тучинської Н.В.

з участю секретаря судового засідання Хонькович Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Муровані Курилівці цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач з цим позовом звернувся 09 січня 2020 року. Позов обґрунтовано тим, що 28 листопада 2013 року між ПАТ «Банк Ренесанс Капітал» та ОСОБА_1 укладено кредитний договір № GP - 5523341. Відповідно до умов договору відповідач отримала кредит у розмірі 4 998 гривень 98 копійок. ПАТ «Банк Ренесанс Капітал» 19.07.2016 припинилося шляхом приєднання до АТ «Перший Український Міжнародний Банк».У позові стверджується, що відповідач зобов`язання за вказаним договором належним чином не виконує, у зв`язку з чим станом на 10 грудня 2019 року утворилася заборгованість в розмірі 24 702 гривні 62 копійки, з яких: 4 492 гривні 32 копійки - заборгованість за кредитом, 446 гривень 77 копійок - заборгованість за процентами, 3 744 гривні 72 копійки - заборгованість за комісією та 16 018 гривень 81 копійка - штрафні санкції.

14 січня 2020 року відкрито підготовче провадження у справі (а.с. 28).

Ухвалою суду від 05 лютого 2020 року підготовче провадження закрито і справу призначено до розгляду по суті (а.с. 33).

10 лютого 2020 року від представника відповідача (а.с. 50) до суду надійшов відзив на позов (а.с. 36-49), у якому останній просив суд відмовити у задоволенні позову, з огляду на його безпідставність та необґрунтованість. Позиція відповідача мотивована тим, що договірні відносини між ОСОБА_1 та АТ «Банк Ренесанс Капітал» виникли 28.11.2013 на підставі кредитного договору № GP-5523341. Про перехід права вимоги від АТ «Банк Ренесанс Капітал» до АТ «ПУМБ» відповідач дізналася лише з цієї позовної заяви. Вважає надані Банком довідку про стан та історію заборгованості за кредитним договором від 28.11.2013 та виписку з рахунку станом на 10.12.2019 неналежним та недопустимим доказом, оскільки вони є відображенням односторонніх, на власний розсуд стягувача, арифметичних розрахунків, які не відповідають умовам Договору про процентну ставку, а також про штрафні санкції. З цих підстав представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову у повному об`ємі. Крім того, сторона позивача заявила про те, що Банком пропущено строк позовної давності, оскільки право вимоги спливло ще 28.11.2016, а тому просив застосувати позовну давність (а.с. 48-49).

Представник позивача за довіреністю Фацул Марія Валеріївна (а.с. 18) в судове засідання не з`явилася, просила про розгляд справи без участі представника позивача (позовна заява зворот а.с. 2). Враховуючи положення ч. 3 ст. 211 ЦПК України, суд ухвалив про розгляд справи за відсутності представника позивача.

Відповідач ОСОБА_1 , будучи належним чином повідомленою про час і місце розгляду справи (а.с. 54, 57, 58) на 24 лютого та 10 березня 2020 року в судові засідання не з`явилася і не повідомила про причину неявки, не просила про розгляд справи без її участі.

На підставі ч. 4 ст. 223 ЦПК України судом ухвалено про розгляд справи на підставі наявних у ній даних чи доказів з постановленням заочного рішення.

Розглянувши справу, суд прийшов до наступного висновку:

У ч. 1 ст. 626 ЦК України зазначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до частини першої статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (частина перша статті 1048 ЦК України).

Встановлено, що 28 листопада 2013 ОСОБА_1 підписалаіз ПАТ «Банк Ренесанс Капітал» Пропозицію (а.с. 7) та Загальні умови договорів кредитування, відкриття та ведення рахунків (а.с. 8-9). Відповідно до умов такого Кредитного договору Банк надав відповідачу кредит на загальну суму 4998 гривень 98 копійок, з яких 4111 гривень - на загальні споживчі цілі і 887 гривень 98 копійок - на оплату Договору страхування (п. 2.1. Договору), шляхом банківського переказу на рахунок отримувача ОСОБА_1 (п. 2.7 Договору). Строк дії договору 36 місяців (п. 2.3. Договору). Пунктом 3.5 Договору встановлено розмір комісії за обслуговування Овердрафту 2%, а пунктом 3.6 Договору - процентну ставку в розмірі 36% річних.

ПАТ «Банк Ренесанс Капітал» 19.07.2016 припинилося шляхом приєднання до АТ «Перший Український Міжнародний Банк», який є правонаступником усіх прав та зобов`язань ПАТ «Банк Ренесанс Капітал» (а.с. 15, 16-17).Згідно зі ст. 514 ЦК України до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до вимог ст. 629 ЦК України, договір є обов`язковим для виконання сторонами. У статті 526 ЦК України передбачено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Як слідує із тексту відзиву на позовну заяву (а.с. 37-47) відповідач визнає, що Банк виконав свою частину зобов`язання за кредитним договором щодо відкриття рахунку та видачі кредиту. Цей факт також стверджується випискою з особового рахунку (а.с. 13).

Відповідно до п. 2.3. Договору та Графіку платежів (а.с. 7), відповідач зобов`язувалася в період з 28 листопада 2013 року до 28 листопада 2016 року щомісячно до 28 числа місяця вносити суму платежу на погашення кредиту 274 гривні 30 копійок та комісію за обслуговування кредиту в сумі 119 гривень 98 копійок.

Текстом позовної заяви, письмовою вимогою (повідомленням № 289 від 26.04.2019 (а.с. 10) та випискою з рахунка (а.с. 12) позивач стверджує, що ОСОБА_1 станом на 26.04.2019 мала загальну заборгованість за Кредитом 13825 гривень 22 копійки, а станом на 10.12.2019 має заборгованість в сумі 24702 гривні 62 копійки. Зокрема, позивач стверджує, що заборгованість ОСОБА_1 складається: 4 492 гривні 32 копійки - заборгованість за кредитом, 446 гривень 77 копійок - заборгованість за процентами, 3 744 гривні 72 копійки - заборгованість за комісією та 16 018 гривень 81 копійка - штрафні санкції (неустойка).

Частково факт несплати відповідачем належних за кредитним договором щомісячних платежів стверджується випискою з особового рахунку (а.с. 13-14), з якої слідує, що щомісячний обов`язковий платіж в сумі 274 гривні 30 копійок ОСОБА_1 внесла лише 27 грудня 2013 року та 27 січня 2014 року.

З наведених вище умов Договору слідує, що сторони погодили порядок і строки виконання зобов`язання.

У відповідності зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Згідно з ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. Отже, для належного виконання зобов`язання необхідно дотримувати визначені у договорі строки (терміни), а прострочення виконання зобов`язання є його порушенням.

Загальна позовна давність (зокрема, до вимог про стягнення заборгованості за кредитом і процентів) встановлюється тривалістю у три роки (ст. 257 ЦК України), а спеціальна позовна давність до вимог про стягнення неустойки (штрафу, пені)- тривалістю в один рік (п. 1 ч. 2 ст. 258 ЦК України).

Відповідно до ст. 253 ЦК України перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов`язано його початок. Початок перебігу позовної давності визначається ст. 261 ЦК України. Так, за загальним правилом перебіг загальної і спеціальної позовної давності починається з дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила(ч. 1 ст. 261 ЦК України). А за зобов`язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання (ч. 5 ст. 261 ЦК України).

Оскільки договір встановлює окремі зобов`язання, які деталізують обов`язок відповідача повернути борг частинами та передбачають самостійну відповідальність за невиконання цього обов`язку, то незалежно від визначення у договорі строку кредитування право позивача вважається порушеним з моменту порушення відповідачем терміну внесення чергового платежу. А відтак, перебіг позовної давності стосовно кожного щомісячного платежу починається після невиконання чи неналежного виконання (зокрема, прострочення виконання) відповідачем обов`язку з внесення чергового платежу й обчислюється окремо щодо кожного простроченого платежу.

У разі порушення позичальником терміну внесення чергового платежу, передбаченого договором (прострочення боржника), відповідно до ч. 2 ст. 1050 ЦК України кредитодавець до спливу визначеного договором строку кредитування вправі заявити вимоги про дострокове повернення тієї частини кредиту, що залишилася, і нарахованих згідно зі ст. 1048 ЦК України. Невнесені до моменту звернення кредитора до суду щомісячні платежі підлягають стягненню у межах позовної давності, перебіг якої визначається за кожним з платежів окремо залежно від настання терміну сплати кожного з цих платежів.

Отже, оскільки за умовами договору відповідач мала виконувати зобов`язання, зокрема, з повернення кредиту та зі сплати процентів до 28 числа кожного місяця впродовж строку кредитування (36 місяців), перебіг позовної давності для стягнення заборгованості за кожним з цих щомісячних платежів починається з наступного дня після настання терміну внесення чергового платежу.

Відповідач - боржник за кредитним договором № GP - 5523341 ОСОБА_1 мала виконати своє зобов`язання по поверненню кредиту та процентів за користування ним до 28 листопада 2016 року. З огляду на наведені вище норми цивільного законодавства право вимоги про стягнення заборгованості за останнім платежем у Банку виник 29 листопада 2016 року і тривав до 29 листопада 2019 року.Позивач звернувся до суду з позовом 09 січня 2020 року (позовна заява датована 16 грудня 2019 року), тобто після спливу позовної давності навіть щодо останнього щомісячного платежу.

10 лютого 2020 року представник відповідача - адвокат Покоєвич Артем Олексійович (а.с. 51) подав заяву про застосування позовної давності (а.с. 49-50).

У випадку спливу позовної давності заява про захист цивільного права або інтересу приймається судом до розгляду, проте сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (ч. 2 та 4 ст. 267 ЦК України).

Європейський суд з прав людини неодноразово вказував, що інститут позовної давності є спільною рисою правових систем Держав-учасниць і має на меті гарантувати: юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів, спростувати які може виявитися нелегким завданням, та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, що відбулися у далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту із спливом часу (STUBBINGS AND OTHERS v. THE UNITED KINGDOM, № 22083/93, № 22095/93, § 51, ЄСПЛ, від 22.10.1996 року; ZOLOTAS v. GREECE (No.2), № 66610/09, § 43, ЄСПЛ, від 29.01.2013 року). Зокрема в справі ВАТ «Нафтова компанія «Юкос» проти Росії» вказав, що позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Термін позовної давності, що є звичайним явищем у національних законодавствах держав-учасників Конвенції, виконує кілька завдань, в тому числі забезпечує юридичну визначеність та остаточність, запобігаючи порушенню прав відповідачів, які можуть трапитись у разі прийняття судом рішення на підставі доказів, що стали неповними через сплив часу.

Виходячи з положень національного цивільного законодавства та практики Європейського Суду з прав людини, суд вважає за необхідне задовольнити заяву представника відповідача про застосування строку позовної давності, що виключає наявність законних підстав для стягнення заборгованості з відповідачки на користь Акціонерного товариства «Перший Український Міжнародний Банк» за кредитним договором № GP - 5523341 від 28 листопада 2013 року.

Згідно з вимогами ч. 1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Оскільки суд прийшов до висновку про необхідність відмовити позивачу в позові, судові витрати йому не відшкодовуються.

Керуючись ст.ст. 253, 257, 258, 262, 267, 526, 610, 612, 626, 629, 1048, 1050, 1054 ЦК України та ст.ст. 12, 13, 76-81, ч. 4 ст. 223, ст.ст.264, 265, 282, 354 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Акціонерному товариству «Перший Український Міжнародний Банк» відмовити в задоволенні позову до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, у зв`язку зі спливом позовної давності.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Вінницького апеляційного суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом тридцяти днів не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: _____

Часті запитання

Який тип судового документу № 88084555 ?

Документ № 88084555 це Decision

Яка дата ухвалення судового документу № 88084555 ?

Дата ухвалення - 10.03.2020

Яка форма судочинства по судовому документу № 88084555 ?

Форма судочинства - Civil

Я не впевнений, що мені підходить повний доступ до системи YouControl. Які є варіанти?

Ми зацікавлені в тому, щоб ви були максимально задоволені нашими інструментами. Для того, щоб упевнитись в цінності і потребі системи YouControl саме для вас - замовляйте безкоштовну демонстрацію продукту. Також можна придбати доступ на 1 добу за 680 гривень.
Детальна інформація про ліцензії та тарифні плани.

В якому cуді було засідання по документу № 88084555 ?

У чому перевага платних тарифів?

У платних тарифах ви отримуєте іформацію зі 180 джерел даних, у той час як у безкоштовному - з 22. Також у платних тарифах доступно більше розділів даних та аналітичні інструменти миттєвої оцінки компаній, ФОП, та фізосіб.
Детальніше про різницю в доступах на сторінці тарифів.

Data about the court decision No. 88084555, Murovani Kurylivtsi District Court of Vinnytsia Oblast

The court decision No. 88084555, Murovani Kurylivtsi District Court of Vinnytsia Oblast was adopted on 10.03.2020. The procedural form is Civil, and the decision form is Decision. On this page, you will find essential information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find important information conveniently.

The court decision No. 88084555 refers to case No. 139/11/20

This decision relates to case No. 139/11/20. Firms, which are mentioned in the text of this judgment:


Our platform allows searching by various criteria, such as region or court name. In addition, exhaustive customisation in the personal account is possible, which significantly speeds up the process of searching for data. That allows you to effectively save time when obtaining the necessary information from the register of court decisions and other official sources.

Previous document : 88084554
Next document : 88084830