Decision № 85396708, 04.11.2019, Cherkasy District Administrative Court

Approval Date
04.11.2019
Case No.
580/2550/19
Document №
85396708
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 листопада 2019 року справа № 580/2550/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Тимошенко В.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Черкаській області визнати протиправною та скасувати вимогу,

встановив:

14 серпня 2019 року до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління ДФС у Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235), в якому просить визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2236-52-У від 14.11.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що належним чином завірену копію оскаржуваного рішення він отримав 14.05.2019 в Уманському міському відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Черкаській області. Позивач зазначає, що оскаржуване рішення винесене з грубим порушенням Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування», а саме: у оскаржуваній вимозі, яка датована 14 листопада 2018 року зазначена заборгованість зі сплати єдиного внеску станом 09 березня 2019 року, що в часовому проміжку на 4 місяці пізніше від дати складання цієї вимоги, дата набрання чинності за вимогою встановлена 09.03.2019, що суперечить пункту 2 оскаржуваної вимоги та статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», в супереч приписів ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» оскаржувана вимога мені надіслана не була, чим обмежено його право на оскарження вище зазначеної вимоги, вимога адресована йому, як громадянину України, однак він не є платником єдиного внеску з огляду на статтю 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Ухвалою судді Черкаського окружного адміністративного суду від 09.09.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

29.01.2019 відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що оскільки контролюючим органом встановлено порушення вимог Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне страхування", та правомірно винесено оскаржуване рішення. У зв`язку з чим, просив відмовити у позові.

Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 замінено первинного відповідача - Головне управління ДФС у Черкаській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Черкаській області (код ЄДРПОУ 43142920).

На підставі ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд справи проводиться в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд зазначає таке.

ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа-підприємець 18.05.2009 Уманською районною державною адміністрацією Черкаської області та 19.05.2009 взятий на облік в Уманській ДПІ (Уманське управління ГУ ДФС у Черкаській області) та перебуває на обліку як платник єдиного соціального внеску.

Відповідно до відомостей, що містять в Єдиному державно реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 22.08.2019 до реєстру внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .

14.11.2018 відповідачем сформовано та направлено на адресу позивача вимогу №Ф-2236-52 У про сплату заборгованості (недоїмки) зі сплати єдиного соціального внеску в сумі 15819,54 грн.

23.05.2019 позивач звернувся зі скаргою до ГУ ДФС у Черкаській області.

14.06.2019 на адресу позивача надійшов лист, в.о. начальника ГУ ДФС у Черкаській області від 05.06.2019 №17321/23-00-10-021, в якому зазначено, що контролюючим органом вищого рівня являється ДФС України.

24.06.2019 позивач звернувся до ДФС України зі скаргою, в якій просив скасувати вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-2236-52-У від 14.11.2018, як таку що не відповідає чинному законодавству України.

29.07.2019 Державна фіскальна служба України прийняла Рішення про результати розгляду скарги №36125/6/99-99.11.05-02.25, в якому повідомила скаржника про те, що оскаржувана вимога сформована для подання до органу державної виконавчої служби на суму зростання боргу, як узгоджена. За таких обставин, оскаржувана вимога не може бути предметом оскарження в суді.

Не погоджуючись вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2236-52-У від 14.11.2018, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд встановив таке.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Згідно із п. 4 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Взяття на облік осіб, зазначених у пунктах 1, 4, 5 та 5-1 частини 1 статті 4 цього Закону, здійснюється органом доходів і зборів шляхом внесення відповідних відомостей до реєстру страхувальників (абз. 2 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).

Зняття з обліку платників єдиного внеску, зазначених в абзацах другому, п`ятому та сьомому пункту 1 та пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюється органами доходів і зборів на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, платників єдиного внеску - фізичних осіб - підприємців, - на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку (абз. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Платники єдиного внеску, зазначені у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов?язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абз. 3 ч. 8 ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).

Процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування страхувальниками, визначеними Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування», нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів, визначено Інструкцією Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування, затвердженою Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі Інструкція №449).

Так, положеннями п. 1 Розділу VI Інструкції №449 визначено, що до платників, які не виконали визначені Законом обов?язки щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, застосовуються заходи впливу та стягнення.

У разі виявлення органом доходів і зборів своєчасно не нарахованих та/або не сплачених платником сум єдиного внеску такий орган доходів і зборів обчислює суми єдиного внеску, що зазначаються у вимозі про сплату боргу (недоїмки), та застосовує до такого платника штрафні санкції в порядку і розмірах, визначених розділом VІІ цієї Інструкції (абз. 2 п. 2 Розділу VI Інструкції №449).

Відповідно до п. 3 Розділу VI Інструкції №449, органи доходів і зборів надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки), якщо:

- дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів;

- платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

- платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

У випадку, передбаченому абзацом другим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) приймається відповідним органом доходів і зборів протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Орган доходів і зборів надсилає (вручає) вимогу про сплату боргу (недоїмки) платнику єдиного внеску протягом трьох робочих днів з дня її винесення.

У випадках, передбачених абзацами третім та/або четвертим цього пункту, вимога про сплату боргу (недоїмки) надсилається (вручається):

- платникам, зазначеним у підпунктах 1, 2 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 10 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій);

- платникам, зазначеним у підпунктах 3, 4, 6 пункту 1 розділу II цієї Інструкції, протягом 15 робочих днів, що настають за календарним місяцем, у якому виникла, зросла або частково зменшилась сума недоїмки зі сплати єдиного внеску (заборгованість зі сплати фінансових санкцій).

Крім того, положеннями ч. 16 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов?язкове державне соціальне страхування» визначено, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

Відповідно до п.7 розділу VII Інструкції №449, рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених пунктами 2, 3, 5, 6 цього розділу, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає посадова особа органу доходів і зборів. За результатами розгляду акта документальної перевірки рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається протягом 10 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Аналіз вказаних правових норм дає підстави суду зробити висновок, що усі податкові надходження, справляння яких передбачено законодавством України, є доходами державного бюджету, які визнаються зарахованими до бюджету з дня зарахування на єдиний казначейський рахунок. Тобто, будь-який податок чи збір, що надійшов до бюджету, відображається на відповідному балансовому рахунку і враховується (обліковується) на єдиному казначейському рахунку, незалежно від того, на який аналітичний рахунок він поступив.

З аналізу викладених правових норм слідує висновок, що умовою для застосування до платника штрафних санкцій та нарахування пені є несвоєчасна сплата останнім єдиного внеску.

Обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги позивач зазначає, що у оскаржуваній вимозі, яка датована 14 листопада 2018 року зазначена заборгованість зі сплати єдиного внеску станом 09 березня 2019 року, що в часовому проміжку на 4 місяці пізніше від дати складання цієї вимоги, дата набрання чинності за вимогою встановлена 09.03.2019, що суперечить пункту 2 оскаржуваної вимоги та статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», в супереч приписів ч. 4 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» оскаржувана вимога надіслана не була, чим обмежено його право на оскарження вище зазначеної вимоги, вимога адресована йому, як громадянину України, однак він не є платником єдиного внеску з огляду на статтю 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Надаючи оцінку таким доводам, суд наголошує, що ОСОБА_1 був зареєстрований як фізична особа-підприємець 18.05.2009 Уманською районною державною адміністрацією Черкаської області та 19.05.2009 взятий на облік в Уманській ДПІ (Уманське управління ГУ ДФС у Черкаській області) та перебуває на обліку як платник єдиного соціального внеску.

Відповідно до відомостей, що містять в Єдиному державно реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 22.08.2019 до реєстру внесено запис про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .

Фактично позивач був зареєстрований та здійснював підприємницьку діяльність в період із 18.05.2009 по 22.08.2019.

Як вбачається з облікових даних інформаційної системи ГУ ДФС у Черкаській області загальна сума заборгованості позивача з єдиного соціального внеску станом на 31.10.2018 становить 15819,54 грн., яка складається з :

- 8448,00 грн нарахування за 2017 рік по терміну сплати 09.02.2018;

- 2457,18 грн нарахування за 1 квартал 2018 термін сплати 19.04.2018;

- 2457,18 грн нарахування за 2 квартал 2018 термін сплати 19.07.2018;

- 2457,18 грн нарахування за 3 квартал 2018 термін сплати 19.10.2018.

Разом з цим, суд наголошує, що вказана заборгованість виникла за період 18.05.2009 по 22.08.2019, коли позивач був зареєстрований та здійснював підприємницьку діяльність.

Згідно пп. 65.10.8 п. 65.10 ст. 65 Податкового кодексу України, державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Державного реєстру запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов`язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов`язань та застосування санкцій за їх невиконання.

Відповідно до ч. 2 ст. 128 Господарського кодексу України, громадянин-підприємець відповідає за своїми зобов`язаннями усім своїм майном, на яке відповідно до закону може бути звернено стягнення.

Посилання позивача на те, що про існування оскаржуваного рішення йому стало відомо лише 14.05.2019, за наслідками його звернення до державної виконавчої служби на підставі поданої заяви суд оцінює критично, оскільки відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення вимога від 14.11.2018 № Ф-2236-52 на суму 15819,54грн направлялась йому 18.12.2018 за адресою проживання ( АДРЕСА_2 ), однак не була вручена у зв`язку із закінченням терміну зберігання та повернута 21.02.2019 про, що свідчить відмітка відділу поштового зв`язку.

Відповідно до п. 4 розділу VI Інструкції вимога про сплату боргу (недоїмки) вважається належним чином надісланою (врученою), якщо вона надіслана на адресу (місцезнаходження юридичної особи або його відокремленого підрозділу, місце проживання або останнього відомого місця перебування фізичної особи) платника єдиного внеску рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику єдиного внеску або його законному чи уповноваженому представникові.

У разі якщо неможливо надіслати (вручити) платнику єдиного внеску вимогу про сплату боргу (недоїмки) поштою у зв`язку з відсутністю його за місцезнаходженням (місцем проживання) (відсутністю службових (посадових) осіб платника єдиного внеску за його місцезнаходженням), відмовою платника єдиного внеску або службових (посадових) осіб платника прийняти вимогу, поверненням поштового відправлення у зв`язку із закінченням встановленого строку зберігання або з інших причин, що не дали змоги виконати обов`язки щодо пересилання поштового відправлення, вимога вважається надісланою (врученою) платнику єдиного внеску у день, зазначений поштовою службою у повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення. Отже, у даному випадку день вручення вимоги вважається 21.02.2019 року.

Крім цього, доводи позивача, що контролюючий орган не міг надіслати позивачеві вимогу датовану 14.11.2018 з обрахуванням боргу станом на 09.03.2019 є необгрунтованими, оскільки 09.03.2019 є датою набрання чинності (узгодження) вимоги і заповнюється вже при пред`явлені до органу державної виконавчої служби з присвоєнням літери «У», а тому ніяким чином не може спростовувати наявність недоїмки та обов`язок сплачувати зобов`язання з єдиного соціального внеску.

Відтак, вимога про сплату боргу (недоїмки) №Ф-2236-52-У від 14.11.2018 є обґрунтованою та прийнятою відповідно до вимог чинних нормативно - правових актів України.

За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.

Враховуючи, що позивачеві відмовлено у задоволенні позовних вимог, відсутні підстави для розподілу судового збору згідно статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 241-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити повністю.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до суду апеляційної інстанції через Черкаський окружний адміністративний суд. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст складений 04.11.2019.

Суддя В.П. Тимошенко