
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/8380/19
пр. № 2/759/4688/19
12 вересня 2019 року Святошинський районний суд м.Києва в складі:
головуючого судді П`ятничук І.В.,
при секретарі Винарчук М.А., Дрозі Т.О.,
за участю позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Стукалова А .В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Керуючої компанії з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва про врегулювання розбіжностей при укладенні договору, -
ВСТАНОВИВ:
У травні 2019 року ОСОБА_1 звернулася до Святошинського районного суду з позовом до комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва», про врегулювання розбіжностей при укладанні договору.
В обґрунтування позову зазначив, що 13 березня 2019 від комунального концерну «Центр комунального сервісу» року він отримав проект договору про надання послуг з утримання будинків споруд та прибудинкових територій між ним та комунальним підприємством «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва».
Не погоджуючись з текстом зазначеного договору позивач склав протокол розбіжностей та надіслав його на розгляд відповідачеві. Відповідачем по справі не було погоджено протокол розбіжностей та повідомлено про неможливість внесення змін у вже укладений договір та відповідність такого договору типовій формі, що діяла на момент його укладання.
В судовому засіданні позивач повністю підтримав позов та просив зобов`язати відповідача укласти з ним договір на утримання будинків споруд та прибудинкових територій на запропонованих ним умовах з наведених в позові підстав.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечував, посилаючись на те, що договір між сторонами вже укладений та не підлягає зміні окрім випадків визначених в Законі.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Рішенням Київської міської ради від 09.10.2014 № 270/270 «Про удосконалення структури управління житлово-комунальним господарством міста Києва», яке набрало чинності з 01.01.2015, у Святошинському районі міста Києва створено нове підприємство - комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва». Після проведеної державної реєстрації новоствореному підприємству відповідно до розпорядження Святошинської районної в місті Києві державної адміністрації від 06.02.2015 № 58 «Про передачу та закріплення житлового і нежитлового фонду за комунальним підприємством та від 12.03.2015 № 118 «Про передачу та закріплення майна, що належить до комунальної власності територіальної громади міста Києва, за комунальним підприємством Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» комунальному підприємству «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» передано весь житловий фонд, інше рухоме та нерухоме майно, яке перебувало на балансі комунального підприємства «Дирекція з утримання та обслуговування житлового фонду в Святошинському районі м. Києва» та КП «РЕО», та відповідно повноваження щодо надання послуг з утримання будинків, споруд, прибудинкових територій та об`єктів благоустрою.
Статтею 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV, що був чинний у 2015 році встановлено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Пунктом 3 Частини 2 статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» № 1875-IV визначено, що виконавець послуг зобов`язаний: підготувати договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором. Зазначеному обов`язку виконавця кореспондує обов`язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору визначений у пункті 1 частини 3 статті 20 цього ж Закону.
В процесі судового розгляду встановлено, що комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва» здійснює свою діяльність на підставі публічного договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Зазначений договір був складений на підставі тексту договору затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 20.05.2009 № 529 «Про затвердження Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій» та був опублікований в газеті Київської міської ради «Хрещатик» від 14.07.2015 № 99 (4695). Позивач по справі під час судового засідання підтвердив факт отримання ним послуг відповідача проте мав зауваження, щодо їх якості. Оскільки якість послуг, що надаються відповідачем не є предметом цього судового розгляду, значені аргументи не беруться до уваги.
Позивачем по справі не надано належних та допустимих доказів, що з приєднанням до договору він був позбавляений прав, які звичайно малв, та що договір до якого він приєднався виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов`язання або містить інші умови, явно обтяжливі для позивача.
Також позивачем не надано доказів, що ним направлялись письмові заперечення, щодо умов такого договору під час або після його публікації у встановленому порядку.
З аналізу вищенаведених норм закону вбачається, що відносини, які склалися між позивачем та відповідачем носять договірний характер.
Відповідно до ч. 1 ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 208 ЦК України правочин між фізичною і юридичною особами належить вчиняти у письмовій формі, за виключенням випадків, передбачених ч. 1 ст. 206 цього Кодексу.
Частина 1 ст. 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 634 ЦПК України закріплено поняття договору приєднання , а саме: Договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору.
Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. (ч. 1 ст. 638 ЦК України).
У постанові від 10.10.2012 Верховного Суду України, прийнятій за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з підстав неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що спричинило ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах, Верховним Судом України сформована правова позиція у справі 6-110 цс 12, яка зводиться до наступного.
Свобода договору, закріплена у ст. ст. 6, 627 ЦК України, яка полягає у праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, при виборі контрагентів та при погодженні умов договору, не є безмежною.
У тих випадках, коли актом цивільного законодавства передбачена обов`язковість положень цього акту для сторін договору, сторони не вправі відступити від їх положень (ч. 3 ст. 6 ЦК України). Так, ст. ст. 19, 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" що дядя на момент публікації договору передбачено обов`язок споживача та виконавця житлово-комунальних послуг укласти договір з послуг на основі типового договору.
Проаналізувавши норми договору приєднання, щодо змісту яких у позивача виникли заперечення встановлено, що зазначені норми відповідають положенням типового договору затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 20.05.2009 № 529, що діяла на момент його укладання.
Закон України від 2004 року № 1875-IV «Про житлово-комунальні послуги» визнається таким, що втратив чинність з дня введення в дію нового Закону «Про житлово-комунальні послуги» від 2017 № 2189?VIII (далі - новий Закон) (з 01.05.2019), крім норм, що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, управління будинком, спорудою або групою будинків, ремонту приміщень, будинків, споруд, які втрачають чинність через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом (з 10.06.2018), що визначено в пункті 2 розділу VI Прикінцевих та перехідних положень нового Закону.
Відповідно до статті 3-1 прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (нового закону) договори про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладені до введення в дію норм цього Закону, що регулюють надання послуг з управління багатоквартирним будинком, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладені за правилами, визначеними цим Законом.
Тобто укладений договір про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій не може бути зміненій до моменту набрання чинності договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, який укладається в порядку визначеному законом після прийняття співвласниками будинку відповідного рішення на загальних зборах.
Враховуючи вищевикладене судом встановлено, що між сторонами існують договірні відносини що були оформлені в порядку передбаченому Цивільним кодексом України. Умови договору відповідають умовам типового, що діяв на момент його укладання. Закон «про житлово-комунальні послуги містить заборону на зміну умов укладеного договору до дати набрання чинності нового договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що може бути укладений в порядку визначеному законом.
На підставі вищевикладеного, керуючись 12, 13, 48, 76-82, 141, 229, 259, 263-265, 268, 273, 274, 353 ЦПК України,-
УХВАЛИВ:
В задоволенні заявлених вимог ОСОБА_1 до Керуючої компанії з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва про врегулювання розбіжностей при укладенні договору - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду через Святошинський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В.П`ятничук
Зазначити дані позивача: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ).
Зазначити дані відповідача: Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Святошинського району м. Києва (ЄДРПОУ 39607507, м.Київ, вул. Симиренка, 17).
The court decision No. 84938520, Sviatoshynskyi District Court of Kyiv City was adopted on 12.09.2019. The procedural form is Civil, and the decision form is Decision. On this page, you will find important information about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find important information easily.
This decision relates to case No. 759/8380/19. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: