
УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
____________
______________
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, http://zt.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"12" вересня 2019 р. м. Житомир Справа № 906/377/19
Господарський суд Житомирської області у складі судді Лозинської І.В.,
розглядаючи клопотання судового експерта Мірутенка Д.І. у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Бердичівське автотранспортне підприємство - 11837" (Житомирська область, м. Бердичів)
до Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області (Житомирська область, Бердичівський район, с. Мирославка)
за участю у справі третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
1) Бердичівської районної державної адміністрації Житомирської області (Житомирська область, Бердичівський район, с. Мирославка)
2) Бердичівської районної ради Житомирської області (Житомирська область, м. Бердичів)
про стягнення 1494609,74 грн.
в засіданні суду прийняли участь:
- від позивача: не прибув
- від відповідача: Кондратюк Л.П. - представник за дов. № 859/12 від 26.06.2019
- від Бердичівської районної ради: не прибув
- від Бердичівської РДА: Гусар В.О. - начальник юридичного відділу, дов. № 02-9/230 від 29.01.2019
Мірутенко Д.І. - головний судовий експерт, посвідчення № 1587 від 17.05.2018
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Бердичівське автотранспортне підприємство-11837" звернулось до Господарського суду Житомирської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Бердичівської районної державної адміністрації про стягнення 1494609,74 грн. компенсації витрат, понесених у зв`язку з наданням послуг перевезення пільгових категорій населення за 2016 рік.
Позовна заява обгрунтована не виконанням відповідачем в повному об`ємі умов договорів про здійснення компенсаційних виплат за перевезення пільгової категорії пасажирів автомобільним транспортом за рахунок коштів місцевого бюджету:
- від 29.04.2016 - №№20/05, 21/05, 22/05, 23/05, 24/05, 25/05, 26/05;
- від 01.06.2016 - №29/05, №30/05; від 10.09.2016 - №31/05, зі змінами, викладеними у відповідних додаткових угодах від 05.05.2016, від 01.06.2016, від 28.07.2016, від 07.11.2016 та від 11.11.2016.
Ухвалою від 15.05.2019 господарський суд прийняв вказану позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі, постановив здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження; призначив підготовче засідання суду.
Ухвалою від 07.08.2019 господарський суд, зокрема, призначив у справі №906/377/19 судову економічну експертизу, проведення якої доручив експертній установі - Житомирському відділенню Київського науково-дослідного інституту судових експертиз та зупинив провадження у справі № 906/377/19 до закінчення проведення судової економічної експертизи (а. с. 24-26 у т.2).
19.08.2019 до суду від Житомирського відділення КНДІСЕ надійшли такі документи: супровідний лист від 14.08.2019, вих. №1479/19-25/1154-19, яким повідомлено, що ухвала господарського суду зареєстрована за НП №1479/19-25 від 12.08.2019 та прийнята до виконання головним судовим експертом Мірутенком Д.І.; на підставі п. 1.3. Інструкції № 53/5 заявлено клопотання про письмове погодження терміну виконання експертизи; на виконання п. 3 ухвали суду від 07.08.2019 надано суду документи згідно з переліком (а. с. 36 - 40 у т .2); клопотання головного судового експерта Мірутенка Д.І. про надання матеріалів справи № 906/377/19 для ознайомлення (а. с. 45, 46 у т. 2); супровідний лист від 14.08.2019, вих. № 1479/19-25/1149-19 разом з доданим до нього рахунком № 3136 від 14.08.2019 на оплату експертизи та актом № 1479/19-25 від 14.08.2019 попереднього розрахунку вартості висновку економічної експертизи №1479/19-25 за ухвалою суду від 07.08.2019 (а. с. 43, 44 у т. 2).
Ухвалою від 23.08.2019 господарський суд призначив засідання суду для розгляду вказаних клопотань судового експерта на 12.09.2019 об 11:30 (а. с. 48 у т. 2).
До суду надійшли такі документи:
- 23.08.2019 - від позивача - лист вих. № 193, від 21.08.2019 разом з листом вих. №191, від 21.08.2019, з якого вбачається, що Бердичівською РДА Житомирської області отримано зазначений лист з наведеним переліком документів (а. с. 50, 51 у т.2);
- 10.09.2019 - від Бердичівської РДА - пояснення від 03.09.2019, вих. № 02-9/1582 з відповідними доказами їх отримання/направлення (а. с. 59-63 у т.2), відповідно до яких, зокрема, зазначено, що позивач звернувся із позовом до неналежного відповідача та у разі задоволення позову не зможе фактично реалізувати рішення суду, оскільки реальні власники коштів не зобов"язуються таким рішенням суду передбачити та виділити кошти з державного та/чи місцевого бюджетів, не визначаються шляхи реалізації рішення суду з урахуванням компетенції органів державної влади та органів місцевого самоврядування в бюджетній сфері; наголошено, що до розгляду справи не залучено всіх зацікавлених осіб, на права та інтереси яких може вплинути рішення суду; з огляду на викладене, зазначено, що позовні вимоги є необгрунтованими та недоведенними;
- 12.09.2019 - від відповідача:
- клопотання від 12.09.2019 - про відтермінування оплати судово-економічної експертизи на два тижні, посилаючись на рішення Бердичівської районної ради Житомирської області від 29.08.2019, № 486 "Про внесення змін до районного бюджету бердичівського району на 2019 рік" та лист від 12.09.2019, вих. № 03-11/163 Бердичівської районної ради про виділення коштів у зазначений період (а.с.65-71 у т.2);
- листи від 20.08.2019, вих. № 1137/12 та від 20.08.2019, вих. № 1136/12, якими повідомлено про направлення (надання) на адресу Бердичівської районної ради та Бердичівської РДА, відповідно, листів від 19.08.2019, вих. № 1133/12 та від 19.08.2019, вих. № 1132/12 про вручення копії відзиву (а. с. 72, 73; 77, 78 у т. 2);
- від - Бердичівської районної ради - пояснення від 09.09.2019, вих. №03-11/156, в яких зазначено, що органи місцевого самоврядування не несуть відповідальності за відсутність у Державному бюджеті на відповідний рік видатків місцевих бюджетів на компенсацію виплати за пільговий проїзд окремих категорій громадян за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення державних програм соціального захисту; до пояснень додано рішення Бердичівської районної ради від 29.08.2019, № 497 "Про обрання голови районної ради" (а. с. 74 - 76 у т. 2);
- від Житомирського відділення Київського НДІСЕ - лист від 12.09.2019, вих. № 1479/19-25/1292-19, відповідно до якого повідомлено, що судово-економічна експертиза буде призначена у квітні 2020 року за умови наявності всіх об"єктів дослідження передбачених відповідно до експертного завдання (а. с. 80 у т. 2).
Судовим експертом Мірутенком Д.І. в засіданні суду повідомлено про можливість виконання судової економічної експертизи орієнтовно у квітні 2020 року та заявлено клопотання про необхідність надання судом матеріалів справи № 906/377/19.
Представником відповідача в засіданні суду повідомлено про можливість проведення оплати за призначену у справі експертизу лише через два тижні.
В засіданні суду представником Бердичівської заявлено усне клопотання необхідність залучення до участі у справі в якості третіх осіб - Міністерство фінансів України, а також Семенівську, Райгородоцьку, Хажинську та Гришківецьку територіальні громади, однак не надано суду відповідної письмової заяви з обгрунтуванням підстав їх залучення та зазначенням, на які права чи обов"язки таких осіб та яким чином може вплинути рішення суду у справі, згідно з приписами ч. 3,4 ст. 50 ГПК України.
В судовому засіданні встановлено необхідність надання судовому експерту Мірутенку Д.І. переліку документів, які слід витребувати у сторін по справі.
Враховуючи викладене, слід відкласти розгляд клопотання судового експерта Мірутенка Д.І. про надання матеріалів, необхідних для проведення судової експертизи та клопотання стосовно погодження терміну виконання експертизи, а також проведення відповідачем оплати за призначену судову експертизу.
Керуючись ст. ст. 102, 234, 235 ГПК України, господарський суд, -
УХВАЛИВ:
1. Розгляд клопотання судового експерта Мірутенко Д.І. про надання матеріалів, необхідних для проведення судової експертизи та клопотання стосовно погодження терміну виконання експертизи, а також проведення відповідачем оплати за призначену судову експертизу відкласти.
2. Призначити засідання суду на "02" жовтня 2019 р. о 10:00 в приміщенні господарського суду, каб. №107.
3. Судовому експерту Мірутенку Д.І. надати господарському суду перелік документів, які слід витребувати у сторін.
4. Бердичівській районній державній адміністрації надати господарському суду письмову заяву щодо залучення до участі у справі в якості третіх осіб - Міністерства фінансів України, Семенівської, Райгородоцької, Хажинської та Гришківецької громад з обгрунтуванням підстав їх залучення та зазначенням, на які права чи обов"язки таких осіб та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
5. Направити копію цієї ухвали учасникам справи та експертній установі.
Ухвала набирає законної сили з дати її підписання та оскарженню не підлягає.
Ухвала підписана 12.09.2019.
Суддя Лозинська І.В.
Віддрук:
1 - в справу
2 - позивачу
3 - відповідачу
4,5 - третім особам
6 - Житомирському відділенню КНДІСЕ 10014, м. Житомир, вул. Театральна, 17/20
The court decision No. 84185607, Commercial Court of Zhytomyr Oblast was adopted on 12.09.2019. The procedural form is Economic, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find important information about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find key information quickly.
This decision relates to case No. 906/377/19. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: