
Справа № 460/2954/19
Провадження №3/460/1838/19
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.07.2019 рокум.Яворів
Суддя Яворівського районного суду Львівської області Карпин І.М., розглянувши матеріали, які надійшли з військової частини А4150, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, зареєстрованого адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 військовослужбовця АДРЕСА_2 (с.Вербляни Яворівського району Львівської області), ІПН НОМЕР_1 ,
за ч.3 ст.172-20 КУпАП,
в с т а н о в и в:
Згідно з протоколу №45 про військове адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпАП від 07.06.2019, 07.06.2019 військовослужбовець військової служби за контрактом солдат ОСОБА_1 перебував на території військової частини А4150 (с.Старичі Яворівського району Львівської області) в стані алкогольного сп`яніння, в умовах особливого періоду, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КпАП України.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП, не визнав та пояснив, що він протягом дня 06.06.2019 вживав спиртні напої, однак наступного дня він не перебував на службі в стані алкогольного сп'яніння.
Суд заслухавши думку особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП виходячи з наступного.
Згідно з ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Диспозиція ч.1 ст.172-20 КУпАП передбачає відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов`язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об`єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, або виконання ними обов`язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп`яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння.
Поряд з цим, диспозиція ч.3 ст.172-20 КУпАП передбачає відповідальність за вчинення дій, передбачених частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Згідно з протоколом медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану алкогольного сп'яніння від 07.06.2019 ОСОБА_1 за зовнішніми ознаками знаходився в стані алкогольного сп’яніння; з пояснення ОСОБА_1 він протягом дня 06.06.2019 випив 0,7 л горілки та 3 л пива; лікар медичного пункту, який проводив огляд, рекомендував здати аналіз крові на вміст етанолу і пройти консультацію в лікаря-нарколога; з пояснювальних записок військовослужбовців ОСОБА_2 та ОСОБА_3 вбачається, що солдат ОСОБА_1 перебував в стані алкогольного сп’яніння. Будь-яких документів, які б підтверджували стан сп'яніння ОСОБА_1 07.06.2019, в матеріалах справи не має.
Відповідно до ч.2 ст.251 КУпАП обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Будь-які інші належні, допустимі та достовірні докази, які б з достатністю вказували на наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП у справі відсутні і судом не встановлені.
До того ж, відповідно до ч.2 ст.62 Конституції України ніхто не зобов?язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину, а згідно з частиною третьою цієї статті обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутності події і складу адміністративного правопорушення провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Таким чином, враховуючи вище зазначені обставини, провадження по справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.
Керуючись ст.ст.247, 283, 284 КУпАП, суддя,
п о с т а н о в и в:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст.172-20 КУпП, відносно ОСОБА_1 закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, у зв`язку із відсутністю складу та події адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови, шляхом подання апеляційної скарги через Яворівський районний суд Львівської області.
Суддя І.М.Карпин
The court decision No. 83472021, Yavoriv District Court of Lviv Oblast was adopted on 15.07.2019. The procedural form is On administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find important data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find necessary data quickly.
This decision relates to case No. 460/2954/19. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: