№ 8317134, 15.03.2010, Zaporizhzhia District Administrative Court

Approval Date
15.03.2010
Case No.
2а-1115/10/0870
Document №
8317134
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine

Категорія статобліку 6.6.2

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Запоріжжя, вул. Кремлівська, 65-в

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 березня 2010 року о 15 год. 11 хв. Справа № 2а-1115/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Стрельнікової Н.В.

при секретарі Максименко Л.Я.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя,

м. Запоріжжя

до: Товариства з обмеженою відповідальністю «Гідромеліорація», м. Запоріжжя

про припинення юридичної особи,

за участю представників сторін:

від позивача: Онищук Я.В., довіреність № 20 від 20.02.2010 р.

від відповідача: не зявився

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Запоріжжя звернулася із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гідромеліорація» про припинення юридичної особи. В обґрунтування позову посилається на те, що згідно наданої довідки державного реєстратора виконкому Запорізької міської ради з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців внесено інформацію щодо відсутності юридичної особи ТОВ «Гідромеліорація» за реєстраційною адресою: 69013, м. Запоріжжя, Шевченківський район, вул. Базова, 2. Зазначає, що відповідно до п. 2 ст. 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є підставою для припинення юридичної особи.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги, з підстав, викладених у позові.

Відповідач письмового відзиву не надав, в судове засідання не з'явився. Про час і місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

З матеріалів справи та наявних в ній доказів, судом встановлено наступне.

ТОВ «Гідромеліорація» зареєстроване розпорядженням Шевченківської районної адміністрації Запорізької міської ради від 22.08.2003 р. за № 25488184Ю0020190 за юридичною адресою: 69013, м. Запоріжжя, Шевченківський район, вул. Базова, 2.

Згідно довідки державного реєстратора Запорізької міської ради 23.03.2009 р. до Єдиного державного реєстру внесено запис під № 11031430006000674 щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 1 статті 93 Цивільного кодексу України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.

Статтею 1 Закону України від 15.05.2003р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» встановлено, що місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).

Частиною 1 статті 59 Господарського кодексу України встановлено, що припинення діяльності суб'єкта господарювання здійснюється шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації - за рішенням власника (власників) чи уповноважених ним органів, за рішенням інших осіб - засновників суб'єкта господарювання чи їх правонаступників, а у випадках, передбачених цим Кодексом, - за рішенням суду.

Порядок державної реєстрації припинення юридичної особи на підставі судового рішення, що не пов'язане з банкрутством юридичної особи, встановлений статтею 38 Закону України від 15.05.03 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».

Так, відповідно до ч.2 цієї статті підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є:

- визнання недійсним запису про проведення державної реєстрації через порушення закону, допущені при створенні юридичної особи, які не можна усунути;

- провадження нею діяльності, що суперечить установчим документам, або такої, що заборонена законом;

- невідповідність мінімального розміру статутного фонду юридичної особи вимогам закону;

- неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону;

- наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.

Не дивлячись на те, що в Єдиному державному реєстрі щодо відповідача по справі внесено запис про відсутність юридичної особи за вказаною адресою, суд вважає, що це не є безумовною підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, з огляду на таке.

Пунктом 8 ч. 1 ст. 3 КАС України встановлено, що позивачем є особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також субєкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.

Статтею 10 Закону України «Про Державну податкову службу в Україні» встановлено, що Державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції виконують такі функції, в т.ч.:

1) здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів);

2) забезпечують облік платників податків, інших платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків, платежів, а також здійснюють реєстрацію фізичних осіб-платників податків та інших обов'язкових платежів;

Пунктом 17 ст. 11 цього ж Закону передбачено право податкових органів звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.

Разом з тим, повноваження щодо забезпечення обліку платників податків має здійснюватися податковими органами в силу ст. 19 Конституції України у порядку та в спосіб, передбачений законодавством України.

Зокрема, відповідно до п. 11.2 Наказу Державної податкової адміністрації України 19.02.1998 р. № 80 (в редакції наказу Державної податкової адміністрації України від 17.11.1998 р. № 552) про затвердження «Порядок обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів)», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 р. за № 172/2612, встановлено, що підрозділи органу державної податкової служби зокрема при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб.

Пунктом 11.3 Порядку передбачено, що якщо підрозділом з оподаткування юридичних/фізичних осіб, підрозділом примусового стягнення податків, підрозділом податкового аудиту або іншим підрозділом органу державної податкової служби встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то акт перевірки місцезнаходження платника податків, інформація про вжиті заходи щодо з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, всі отримані відомості про платника податків (у тому числі й про фактичне місцезнаходження) та про допущені порушення податкового законодавства й суму податкового боргу передаються цим підрозділом до підрозділів з обліку платників податків.

Відповідно до п. 11.4 Порядку, щодо кожного платника податків, за яким виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місце розташування (місцезнаходження), підрозділи з обліку платників податків або інші підрозділи органу державної податкової служби готують та передають підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби. Щодо кожного встановлюваного платника податків оформляється один окремий запит незалежно від кількості порушень та несплачених видів податків. До Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб відповідного рівня вносяться дані про подання запиту.

До матеріалів, що передаються підрозділу податкової міліції, включаються акт перевірки місцезнаходження платника податків, інформація про вжиті заходи щодо з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, усі отримані відомості про платника податків (у тому числі і про фактичне місцезнаходження), про допущені порушення податкового законодавства, суму податкового боргу, анкетні дані відповідальних, афілійованих осіб, розширені реєстраційні відомості про платника податків (код, назва, дата реєстрації (перереєстрації), відомі адресні дані, відомості про відкриті/закриті банківські рахунки, види діяльності та всі інші наявні реквізити із відповідного рівня Єдиного банку даних про платників податків - юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб).

Про результати роботи із встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків підрозділи податкової міліції надають інформацію підрозділам з обліку платників податків. Якщо підрозділами податкової міліції підтверджено відсутність платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання), то підрозділи з обліку платників податків до відповідного державного реєстратора (органу державної реєстрації) надсилають повідомлення про відсутність платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) за формою № 18-ОПП (додаток 17). Копія такого повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків (п.11.5 Порядку).

Згідно наявних у справі документів вбачається, що ТОВ «Гідромеліорація» перебуває на обліку у ДПІ в Шевченківському районі м. Запоріжжя, подало до ДПІ податкову звітність за січень 2010 року, заборгованість перед бюджетом відсутня. Крім цього, податковим органом не надано доказів необхідності та фактичного проведення планової чи позапланової перевірки відповідача, а також доказів для виконання яких саме інших службових обовязків у ДПІ зявилася необхідність перевірки місцезнаходження відповідача, як і доказів вжиття ДПІ інших заходів, передбачених вищенаведеним Порядком, для зясування фактичного місцезнаходження відповідача.

Вказане свідчить про те, що ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя не доведено чим саме були порушені її права та інтереси у звязку із здійсненням її повноважень щодо відповідача.

Враховуючи викладене, вимоги позивача про припинення юридичної особи ТОВ «Гідромеліорація» не обґрунтовані та не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 158, 162, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Запоріжжя до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гідромеліорація» про припинення юридичної особи відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

Суддя (підпис) Н.В. Стрельнікова

Постанова складена в повному обсязі 19.03.2010 р.

Постанова не набрала законної сили

Суддя Н.В. Стрельнікова