
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Миколаїв.
22 липня 2019 р.справа № 400/1239/19 Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., за участю секретаря судового засідання Кафанової Г.Г.,
позивача: ОСОБА_1 ,
представника відповідача: Долиної Ю.А.,
у спрощеному позовному провадженні із повідомленням учасників справи, у відкритому судовому засіданні, розглянув адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1
до відповідачаУправління Держпраці у Миколаївській області, вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003
провизнання протиправною і скасування постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № МК2267/14/НП/АВ/СПТД-ФС від 07.12.18 р.В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - позивач або ОСОБА_1 ) звернулась з адміністративним позовом до Управління Держпраці у Миколаївській області (надалі - відповідач або Держпраці), в якому просить суд визнати протиправною і скасувати постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № МК2267/14/НП/АВ//СПТД-ФС від 7 грудня 2018 р. (надалі - Постанова), якою позивач оштрафований на суму 372 300,0 грн.
Свої вимоги позивач обґрунтувала тим, що відповідач не встановив сам факт порушення, який став підставою для застосування штрафу, а саме створення перешкод посадовим особам Держпраці при проведенні ними інспекційного відвідування. Крім того, на думку позивача, відповідач порушив процедуру проведення інспекційного відвідування та накладення штрафу: оскільки перевірка позивача носила позаплановий характер, відповідач повинен був отримати погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері; під час інспекційного відвідування інспектори Держпраці не роз`яснили позивачу його права; їй не вручено акт, складений за результатами інспекційного відвідування; позивач не повідомлявся про розгляд Держпраці справи щодо накладення штрафу, що позбавило її можливості надати пояснення щодо обставин інспекційного відвідування.
Відповідач позов не визнав, у відзиві просив відмовити в його задоволенні. Як стверджує відповідач, процедура проведення перевірки ним дотримана, від отримання направлення на проведення інспекційного відвідування ОСОБА_1 відмовилась, а запрошення на розгляд справи було заздалегідь надіслано на її адресу. ОСОБА_1 не допустила інспекторів Держпраці до проведення перевірки, відмовилась надавати пояснення і відповідач розцінив ці обставини, як створення перешкод в проведенні інспекційного відвідування, що тягне відповідальність, передбачену ст. 265 ч. 2 абз. 7 Кодексу законів про працю України (надалі - КЗпП України) (а. с. 135-139).
Позовна заява залишалась без руху, у зв`язку з її невідповідністю вимогам Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) (а. с. 26-27).
Одночасно з позовом, позивач подав клопотання про відстрочення сплати судових витрат, у задоволенні якого судом відмовлено (а. с. 8, 26-27).
Справа розглянута за правилами спрощеного позовного провадження із повідомленням учасників справи.
В судовому засіданні позивач та представник відповідача підтримали свої доводи, викладені в заявах по суті справи.
Вирішуючи спір, суд враховує наступне.
7 вересня 2018 р. Головне управління ДФС у Миколаївській області (надалі - ГУ ДФС) надіслало Держпраці лист, в якому йдеться про те, що ним розглядається заява ОСОБА_2 щодо використання неоформленої найманої праці в швейному цеху, який розташований за адресою: АДРЕСА_2 . При розгляді цієї заяви ГУ ДФС встановлено, що за вказаною адресою знаходиться житловий будинок і магазин, які належать ФОП ОСОБА_3 Швейний цех організовано ТОВ "Лилак", генеральним директором якого є ОСОБА_4 (дочка позивача). У листі ГУ ДФС просить відповідача провести перевірку заяви ОСОБА_2 відповідно до повноважень Держпраці. До листа додана заява ОСОБА_2 , в якій зазначено, що остання працювала у ОСОБА_1 бухгалтером без належного оформлення трудових відносин (а. с. 140-145).
Заяву аналогічного змісту ОСОБА_2 подала і безпосередньо до відповідача (а. с. 146-147).
14 листопада 2018 р. Держпраці видало наказ № 406 "Про проведення інспекційних відвідувань", в додатку до якого, в якості суб`єкта господарювання, який підлягає перевірці, вказана ОСОБА_1 (а. с. 148-149).
15 листопада 2018 р. відповідач склав направлення № 780 на проведення інспекційного відвідування, в якому зазначено дві адреси: АДРЕСА_1 і АДРЕСА_2 (а. с. 150).
В той же день, три інспектори Держпраці і два оперуповноважених здійснили вихід за адресою АДРЕСА_2 та склали акт, в якому зазначено, що ОСОБА_1 відмовилась від отримання направлення на проведення інспекційного відвідування, але зробила його фотокопію. Також, в акті йдеться про те, що будинок по АДРЕСА_2 має ознаки приміщення, в якому виготовляють швейні вироби. ОСОБА_1 відмовила інспекторам Держпраці в допуску до цього будинку та повідомила, що цей будинок їй не належить, особи, які в ньому знаходяться їй не відомі (а. с. 151-152).
15 листопада 2018 р. інспектори Держпраці склали Акт про неможливість проведення інспекційного відвідування, в якому зазначено, що ОСОБА_1 створено перешкоди в діяльності відповідача, а саме:
- не надано інформацію, необхідну для проведення інспекційного відвідування, та
- не надано доступ до приміщень об`єкта відвідування за адресою АДРЕСА_2 (а. с. 153-155).
26 листопада 2018 р. позивачу направлено повідомлення про призначення на 7 грудня 2018 р. розгляду її справи, яке повернуто відповідачу з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання" (а. с. 156-157).
7 грудня 2018 р. відповідач прийняв спірну Постанову, в якій відповідач розцінив вищезазначені обставини, як перешкоджання в проведенні інспекційного відвідування і на підставі ст. 265 ч. 2 абз. 7 КЗпП України наклав на ОСОБА_1 штраф в розмірі 372 300,0 грн. (а. с. 158-160).
З приводу посилань позивача на порушення процедури проведення перевірки, суд зазначає таке.
Стаття 4 ч. 4 абз. 6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачає, що виключно законами встановлюються спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю).
Згідно із ст. 259 ч. 1 КЗпП України, державний нагляд та контроль за додержанням законодавства про працю юридичними особами незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, фізичними особами - підприємцями, які використовують найману працю, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Пункт 1 Положення Про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 р. № 96 визначає, що Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
На момент інспекційного відвідування позивача був чинним Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 295 (надалі - Порядок № 295) (втратив чинність на підставі постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 травня 2019 р. у справі № 826/8917/17).
Порядок № 295 не передбачає обов`язку відповідача перед проведенням позапланового інспекційного відвідування отримувати погодження центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці, як то безпідставно вважає позивач.
Так само помилкові твердження позивача про необхідність роз`яснення йому прав перед початком інспекційного відвідування - як визначено п. 9 Порядку № 295, під час проведення інспекційного відвідування інспектор праці повинен пред`явити об`єкту відвідування або уповноваженій ним посадовій особі своє службове посвідчення і після пред`явлення службового посвідчення інспектор вправі приступити до проведення інспекційного відвідування.
Так як посадові особи відповідача не провели інспекційне відвідування, то і відповідний акт за його результатами складено не було, а тому зауваження позивача про те, що такий акт не було йому вручено, безпідставні.
Як вже зазначалось вище, 26 листопада 2018 р. відповідач надіслав на адресу позивача - АДРЕСА_1 , повідомлення про призначення розгляду її справи, але повідомлення було повернуто відповідачу з відміткою "за закінченням терміну зберігання", а тому відповідач виконав всі залежні від нього дії для своєчасного повідомлення позивача про час і місце розгляду його справи, але таке повідомлення позивач не отримав з власної вини.
Враховуючи викладене, суд не вбачає порушень з боку Держпраці при організації та проведенні інспекційного відвідування ОСОБА_1 .
В той же час, суд вважає недоведеним відповідачем самої події порушення позивачем законодавства про працю.
Так, в Акті про неможливість проведення інспекційного відвідування і Постанові, в якості обставин, які відповідачем розцінені як створення перешкод в проведенні інспекційного відвідування, вказано на ненадання інформації, необхідної для проведення інспекційного відвідування та ненадання доступу до приміщень об`єкта відвідування за адресою АДРЕСА_2 .
Суд констатує, що матеріали справи не містять жодного підтвердження того, що відповідач запитував у позивача інформацію, яка йому не було надана - відсутні письмові запити на ім`я позивача із вимогою надати інформацію, представник відповідача в судовому засіданні не надала жодних пояснень з приводу того, яку саме інформацію позивач не надала інспектором Держпраці.
Штраф на позивача накладено на підставі ст. 265 ч. 2 абз. 7 КЗпП України, яка визначає, що юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі вчинення дій, передбачених абзацом шостим цієї частини (недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні), при проведенні перевірки з питань виявлення порушень, зазначених в абзаці другому цієї частини, - у стократному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення.
Що стосується нібито недопуску інспекторів на об`єкт перевірки, суд зазначає наступне.
ОСОБА_1 має статус фізичної особи-підприємця і перебуває на спрощеній системі оподаткування, що підтверджується копією свідоцтва платника єдиного податку (а. с. 13).
Як зазначено в цьому свідоцтві, податковою адресою позивача є АДРЕСА_1 , а місцем провадження господарської діяльності - м. Миколаїв, ринок ТОВ СП "Арена-Н".
Видами господарської діяльності позивача є: роздрібна торгівля взуттям і шкіряними виробами в непродовольчих магазинах; роздрібна торгівля з лотків і на ринках текстильними виробами, одягом і взуттям; надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Отже, згідно офіційних документів, позивач не проводить господарську діяльність за адресою: АДРЕСА_2 (адреса, за якою здійснено інспекційне відвідування) і серед видів його господарської діяльності відсутній такий, як пошив одягу.
В листі ГУ ДФС, який став підставою для ініціювання Держпраці інспекційного відвідування позивача, зазначено, що за адресою АДРЕСА_2 , знаходяться житловий будинок і магазин, які належать ОСОБА_3 . Згідно інформації з мережі Інтернет, в будинку по АДРЕСА_2 ТОВ "Лилак" організувало швейний цех, директором якого є ОСОБА_4 , яка, відповідно до заяви ОСОБА_2 , є донькою позивача.
Інформація з листа ГУ ДФС суперечлива, так як в ньому відсутнє навіть прізвище позивача, а організатором швейного цеху, який використовує не оформлену найману працю, вказано юридичну особу - ТОВ "Лилак".
Як пояснила в судовому засіданні ОСОБА_1 , на прохання знайомого вона доглядає за житловим будинком, який знаходиться поруч із будинком за адресою АДРЕСА_2 . Вранці, 15 листопада 2018 р., біля входу до будинку знайомого її зустріли інспектори Держпраці і оперуповноважені та пред`явили направлення на проведення інспекційного відвідування. Вона допустила цих осіб до будинку, в якому вони знаходились до 4 годин. Посадовим особам Держпраці вона пояснила, що будинок по АДРЕСА_2 їй не належить, нею не орендується, що в ньому знаходиться їй не відомо, доступу до нього вона не має. Інспектори Держпраці склали документи, із змістом яких вона не була ознайомлена. В наступному, позивач дізналась, що відповідач прийняв Постанову, яка була передана до органів державної виконавчої служби. Позивач стверджує, що прізвище ОСОБА_2 їй не відомо, бухгалтер нею ніколи не наймався.
Представник відповідача пояснила, що після отримання листа ГУ ДФС і заяви ОСОБА_2 , ним було призначено інспекційне відвідування ОСОБА_1 . В направленні на проведення інспекційного відвідування було зазначено дві адреси: податкова - АДРЕСА_1 і адреса, яку вказала ОСОБА_2 - АДРЕСА_2 . Вранці, 15 листопада 2018 р. інспектори Держпраці і оперуповноважені прибули за адресою АДРЕСА_2 . В будинок за цією адресою зайшла жінка, двері якій відчинили інша жінка, яка вже знаходиться в будинку. Через паркан інспектори побачили, що в будинку знаходяться рулони тканини та стелажі, з чого вони зробили висновок про те, що в будинку облаштований швейних цех. Жінки, які знаходились в будинку інспекторами не опрошувались. ОСОБА_1 прибула пізніше, допустила інспекторів до іншого будинку та надала пояснення, які наведені вище.
З урахуванням цих обставин, суд не вбачає жодних перешкод з боку ОСОБА_1 в проведенні інспекційного відвідування - під створенням перешкод в проведенні інспекційного відвідування відповідач розуміє недопуск інспекторів до приміщення по АДРЕСА_2 , але окрім заяви ОСОБА_2 , яка не може слугувати єдиним і беззаперечним доказом, інших доказів на підтвердження того, що саме в цьому приміщенні і саме позивач здійснює підприємницьку діяльність із використанням неоформлених трудових відносин, відповідач суду не подав, тобто щоб стверджувати, що позивач створив перешкоди в інспекційному відвідуванні приміщення по АДРЕСА_2 , відповідач повинен був довести, що саме воно використовується позивачем, але до цього приміщення ОСОБА_1 в момент інспекційного відвідування не заходила, в ньому на момент інспекційного відвідування не знаходилась і жодні документи не доводять протилежного.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку про те, що відповідач зробив безпідставний висновок про створення позивачем перешкод в проведенні інспекційного відвідування, а тому накладення штрафу на позивача суперечить фактичним обставинам справи.
Відповідно до ст. 139 ч. 1 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судовими витратами в даній справі є судовий збір, доказів понесення інших судових витрат, сторони суду не подавали. Позивач сплатив судовий збір в розмірі 3 723,0 грн., що підтверджується квитанцією від 10 травня 2019 р. (а. с. 34) і з урахування задоволення позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в повному розмірі.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Управління Держпраці у Миколаївській області (вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003, ЄДРПОУ 39787411,) задовольнити.
2. Постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами № МК2267/14/НП/АВ/СПТД-ФС, прийняту 7 грудня 2018 р. Управлінням Держпраці у Миколаївській області (вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003, ЄДРПОУ 39787411), визнати протиправною і скасувати.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці у Миколаївській області (вул. Маршала Василевського, 40/1, м. Миколаїв, 54003, ЄДРПОУ 39787411) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у виді судового збору в розмірі 3 723,0 грн. (три тисячі сімсот двадцять три гривні).
4. Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя А. О. Мороз
The court decision No. 83171107, Mykolaiv District Administrative Court was adopted on 22.07.2019. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find key data about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find key data easily.
This decision relates to case No. 400/1239/19. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: