ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
05 лютого 2019 року м. Київ № 640/21913/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючої судді Кузьменко А.І., розглянувши клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «РІФ-1»про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін в адміністративній справі
за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій
у Житомирській області
до Спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «РІФ – 1»
про застосування заходів реагування
В С Т А Н О В И В :
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Житомирській області (далі по тексту - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «РІФ – 1», в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) у вигляді повного зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, а саме: заборонити подальшу експлуатацію будівлі цеху №11 Спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «РІФ – 1» за адресою: Житомирська область, Чуднівський район, смт. Іванопіль, вулиця Заводська, 44 та заборонити подальшу експлуатацію будівлі цеху №11-1 Спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «РІФ – 1» за адресою: Житомирська область, Чуднівський район, смт Іванопіль, вулиця Заводська, 17.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 грудня 2018 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснити її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
29 січня 2019 року Спільним підприємством у формі товариства з обмеженою відповідальністю «РІФ – 1» через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва подано клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Розглянувши клопотання Спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «РІФ – 1», Окружний адміністративний суд міста Києва зазначає наступне.
Пунктом 10 частини 6 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з частиною 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності, а частиною 2 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Тобто, виключний перелік справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження, міститься в частині 4 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України.
При цьому, частиною 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:
1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу;
2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Також, суд вважає за необхідне зазначити, що практика Європейського суду з прав людини з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Україною на підставі Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» від 17 липня 1997 року №475/97-ВР (далі – Конвенція) свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 8 грудня 1983 року у справі «Ахеn v. Germany», заява №8273/78, рішення від 25 квітня 2002 року «Varela Assalino contre le Portugal», заява № 64336/01). Так, у випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСІІЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
Враховуючи викладені вище обставини, суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення клопотання Спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «РІФ – 1» та розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін, оскільки судом не встановлено, а представником не доведено та не наведено жодних обґрунтувань, що характер спірних правовідносин та предмет доказування у даній адміністративній справі вимагає проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Керуючись частиною 5 статті 262, статтями 241 - 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
У Х В А Л И В:
Клопотання Спільного підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «РІФ – 1» про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін залишити без задоволення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.І. Кузьменко
The court decision No. 79639686, District Administrative Court of Kyiv was adopted on 05.02.2019. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find essential information about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find useful information conveniently.
This decision relates to case No. 640/21913/18. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: