
Справа № 560/3695/18
РІШЕННЯ
іменем України
17 грудня 2018 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовом до відповідача, в якому просить:
1) визнати протиправними дії Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області щодо відмови у задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 03.08.2018 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності орієнтованою площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області;
2) зобов'язати Крупецьку сільську раду Славутського району Хмельницької області вчинити дії по наданню ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності орієнтованою площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідач відмовив йому у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність з підстав, не передбачених частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України. Вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність відповідача, тому наявні підстав для зобов'язання останнього надати дозвіл на виготовлення проекту землеустрою.
Ухвалою від 12.11.2018 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач 04.12.2018 року подав відзви на даний позов, в якому зазначив, що земельна ділянка, яку позивач має намір отримати у власність, перебуває у комунальній власності територіальної громади, відноситься до земель загального користування сільськогосподарського призначення та використовується як громадське пасовище. Тому, підстави для надання позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою для відведення земельної ділянки у власність відсутні.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що у задоволенні позову необхідно відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що 03.08.2018 року ОСОБА_1 звернувся до Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення із земель комунальної власності орієнтованою площею 2,0 га з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, що розташована за межами населених пунктів Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області.
Листом від 04.10.2018 року № 984 Крупецька сільська рада Славутського району Хмельницької області повідомила позивача про те, що вказана земельна ділянка використовується, як громадське пасовище, та зазначила, що на 11 засіданні сесії сільської ради 7 скликання Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області розглянуто заяву позивача, та рішенням № 2 від 19.09.2018 року вирішено відмовити у наданні дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність орієнтованою площею 2,0 га, яка розташована за межами населеного пункту села Крупець на території Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області, так як зазначена земельна ділянка знаходиться на території громадського випасу.
Також зазначила, що власником даної земельної ділянки є територіальна громада села Крупець відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 04.01.2017 року, номер запису про право власності 18470417.
Позивач, вважаючи відмову щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, протиправною, звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до статті 41 Конституції України право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом.
Конституцією України передбачено, що держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки; усі суб'єкти права власності рівні перед законом (частина 4 статті 13); право власності на землю гарантується, воно набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону (частина 2 статті 14).
За змістом частини 1 статті 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Згідно з пунктом "б" частини 1 статті 121 ЗК України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара.
Відповідно до частини 6 статті 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Зазначений перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства є вичерпним.
Підставою для відмови у наданні дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Судом встановлено, що до заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, позивач подав: копію паспорта, копію довідки про присвоєння ідентифікаційного коду, графічний матеріал з зазначенням бажаного місця розташування земельної ділянки, копі. посвідчення учасника бойових дій.
Підставою для прийняття рішення Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області № 2 від 19.09.2018 року, яким відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для передачі її у власність ОСОБА_1, став той факт, що вказана земельна ділянка відноситься до земель загального користування, а саме є громадським пасовищем.
Наказом Про затвердження документації із землеустрою для передачі земельної ділянки в комунальну власність № 22-27519-СГ від 18.10.2016 року Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області затвердило проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в комунальну власність Крупецькій сільській раді Славутського району Хмельницької області для створення громадських пасовищ, яка розташована за межами населених пунктів Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області, та передано в комунальну власність Крупецькій сільській раді Славутського району Хмельницької області земельну ділянку площею 60,0000 га (кадастровий номер НОМЕР_2) із цільовим призначенням - землі загального користування (громадські пасовища) (18.00), яка розташована за межами населених пунктів Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області.
Рішенням шістнадцятої сесії Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області сьомого скликання № 5 від 18.11.2016 року вирішено надати дозвіл територіальній громаді с. Крупець, в особі Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області, на розробку технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2, площею 60,00 га, яка розташована: Хмельницька область, Славутський район, Крупецька сільська рада.
Рішенням вісімнадцятої сесії Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області сьомого скликання № 7 від 23.12.2016 року вирішено затвердити технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, 18.00 землі загального користування (громадські пасовища) та передати їх у комунальну власність територіальній громаді с. Крупець в особі Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області, ідентифікаційний код юридичної особи 04405030, зокрема на земельну ділянку площею 40,2458 га, кадастровий номер: НОМЕР_3 18.00 землі загального користування (громадські пасовища), яка розташована на території Крупецької сільської ради, Славутського району Хмельницької області.
04.01.2017 року державний реєстратор Славутської районної державної адміністрації Хмельницької області прийняв рішення № 33336182 про державну реєстрацію права комунальної власності вказаної земельної ділянки за територіальною громадою с. Крупець в особі Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області.
Згідно листа міськрайонного управління у Славутському районі та м. Нетішині Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області № 2055/420-18 від 27.11.2018 року надано інформацію щодо земельної ділянки площею 40,2458 га, кадастровий номер: НОМЕР_3, а саме:
- земельна ділянка перебуває у комунальній власності територіальної громади с. Крупець в особі Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області;
- категорія земель: землі сільськогосподарського призначення;
- цільове призначення: 18.00 землі загального користування (землі будь-якої категорії, які використовуються як майдани, вулиці, проїзди, шляхи, громадські пасовища, сіножаті, набережні, пляжі, парки, зелені зони, сквери, бульвари, водні об'єкти загального користування, а також інші землі, якщо рішенням відповідного органу державної влади чи місцевого самоврядування їх віднесено до земель загального користування).
Суд зазначає, що земельна ділянка, яку бажає отримати позивач входить в земельну ділянку площею 40,2458 га, кадастровий номер: НОМЕР_3.
З наведеного вбачається, що земельна ділянка, яку бажає отримати позивач у власність, перебуває у власності Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області та використовується для громадського пасовища.
Класифікація видів цільового призначення земель, затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23.07.2010 року № 548, визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів.
В зазначеному Класифікаторі землі сільськогосподарського призначення поділяються, зокрема на землі, для ведення особистого селянського господарства та на землі для сінокосіння і випасання худоби.
Частиною 2 статті 22 ЗК України визначено, що до земель сільськогосподарського призначення належать, зокрема, сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги).
За змістом пункту "а" частини 3 статті 22 ЗК України землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Відповідно до статті 34 ЗК України громадяни можуть орендувати земельні ділянки для сінокосіння і випасання худоби.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування можуть створювати на землях, що перебувають у власності держави чи територіальної громади, громадські сіножаті і пасовища.
Таким чином, відповідно до вимог ЗК України земельні ділянки, призначені для сінокосіння та випасання худоби можуть бути переданні громадянам виключно на умовах користування (в оренду).
Позивач звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки сільськогосподарського призначення комунальної власності у власність.
Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру від 22.12.2016 земельна ділянка з кадастровим номером НОМЕР_3 відноситься до категорії земель сільськогосподарського призначення з цільовим призначенням землі загального користування для громадського пасовища, що унеможливлює її передачу у власність.
Місце розташування земельної ділянки, зазначеної у заяві позивача не відповідає вимогам чинного законодавства, що є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства згідно з частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України.
Відповідно до частин 1-3 статті 59 закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Рішення ради приймаються відкритим поіменним голосуванням, окрім випадків, передбачених пунктами 4 і 16 статті 26, пунктами 1, 29 і 31 статті 43 та статтями 55, 56 цього Закону, в яких рішення приймаються таємним голосуванням.
Суд зазначає, що заява позивача розглянута на сесії сільської ради відповідно до положень закону України "Про місцеве самоврядування", і рішення сільської ради є повністю правомірним.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність відмови у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою, тому, у задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Крупецької сільської ради Славутського району Хмельницької області про визнання протиправними дій, та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Крупецька сільська рада Славутського району Хмельницької області (вул. Б. Хмельницького, 106,Крупець,Славутський район, Хмельницька область,30068 , код ЄДРПОУ - 04405030)
Головуючий суддя В.К. Блонський
The court decision No. 78617618, Khmelnytskyi District Administrative Court was adopted on 17.12.2018. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find key information about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find key information conveniently.
This decision relates to case No. 560/3695/18. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: