№ 7857595, 26.01.2010, Dnipropetrovsk Circuit Administrative Court

Approval Date
26.01.2010
Case No.
2-а-2225/09/0470
Document №
7857595
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

справа № 2-а – 2225/09/0470

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2010 року м. Дніпропетровськ

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чорної В.В.

при секретарі судового засідання Калиті І.В.

за участі представника позивача Скок Г.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Нікопольської об’єднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Житлово – експлуатаційна контора № 8» про стягнення податкового боргу з податку на додану вартість за рахунок активів, -

ВСТАНОВИВ:

26 січня 2009 року Нікопольська об’єднана державна податкова інспекція , на виконання своїх владних повноважень, звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач має податковий борг із податку на додану вартість в сумі 72911 грн. 67 коп., який утворився внаслідок несплати у встановлені чинним законодавством строки узгодженої суми податкового зобов’язання. В добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з даним позовом.

Під час розгляду справи судом, позивачем уточнено позовні вимоги, шляхом збільшення суми позовних вимог. За уточненим позовом, позивач просить стягнути з відповідача 134917 грн. 87 коп. в рахунок погашення податкового боргу.

В судовому засіданні представник позивача уточнений позов підтримав та просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, виходячи з положень норм Конституції України, Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", Закону України "Про державну податкову службу України", та з підстав, викладених в адміністративному позові.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, заперечень проти позову не надав. Про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином. За таких обставин, у відповідності до ст.128 КАС України, справу розглянуто без його участі.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Комунальне підприємство «Житлово – експлуатаційна контора № 8» перебуває на обліку в Нікопольській об'єднаній державній податковій інспекції як платник окремих видів податків, в тому числі податку на додану вартість.

Відповідно до ст.ст. 67, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України. Відповідно до п.2 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" від 25.06.1991р . , п.п.4.1.1, 4.1.4 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000 р., платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів). Також, згідно п.3 ч.1 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування " , платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно з п.1 ч.1 ст. 14 Закону « Про систему оподаткування», податок на додану вартість належить до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів

Відповідно до пп. 7.8.1 п.7.8 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість" №168/97 - ВР від 03.04.1997 року, податковим періодом для сплати податку на додану вартість є один календарний місяць.

Відповідно до абз. "а" пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181 - ІІІ від 21.12.2000 р. (далі - Закон України № 2181) податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Згідно п.п.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України № 2181, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку.

Комунальне підприємство «Житлово – експлуатаційна контора № 8» у встановлені терміни подало податкові декларації з податку на додану вартість за вересень – листопад 2008 року, січень 2009 року – серпень 2009 року, в яких самостійно визначено податкові зобов'язання з податку на додану вартість на загальну суму 84459 грн. У встановлені чинним законодавством строки, відповідачем було сплачено 4747 грн. 10 коп. Крім того, на суму несплаченого податкового зобов’язання КП «Житлово – експлуатаційна контора № 8» нарахована пеня в сумі 4316 грн. 62 коп. Таким чином, сума до сплати по самостійно визначеним податковим зобов’язанням складає 84028 грн. 52 коп.

Відповідно до пп.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Крім того, згідно рішень про розстрочення податкових зобов’язань відповідач має несплачені узгоджені податкові зобов’язання з податку на додану вартість на суму 50889 грн. 15 коп.

Згідно ст.14 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181, розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти. Відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 ст.16 цього Закону. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Згідно п.14.1.2 ст.14 Закону, платник податків, який звертається до податкового органу з заявою про розстрочення, відстрочення податкових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого податкового зобов'язання.

Так, між Нікопольською ОДПІ та КП «Житлово – експлуатаційна контора № 8» укладено ряд договорів від 30.04.2008 р., від 30.05.2008 р., від 01.07.2008 р., від 30.07.2009 р., від 30.01.2009 р., від 30.03.2009 р. про розстрочення податкових зобов’язань на загальну суму 93009 грн. На виконання вказаних договорів, податковим органом винесені рішення про розстрочення податкових зобов’язань з податку на додану вартість № 61 від 30.04.2008 р.,№ 89 від 01.07.2008 р.,№ 103 від 30.07.2009 р.,№ 9 від 30.01.2009 р.,№ 4 від 12.05.2009 р.№ 50, від 30.03.2009 р. на загальну суму 93009 грн. Відповідачем сплачено встановлені договорами суми платежу лише частково – 42119 грн. 65 коп.

Залишок заборгованості в сумі 50889 грн. 35 коп., залишився несплаченим.

Відповідно до п. 14.5.1. 14 Закону України № 2181, договори про розстрочення, відстрочення можуть бути достроково розірвані за ініціативою податкового органу, якщо платник податків порушує умови погашення розстроченого податкового боргу. 12.05.2009 р. рішеннями Нікопольської ОДПІ № 4, № 5 скасовані розстрочення податкового зобов’язання на загальну суму 19277 грн. 89 коп.

Загальна сума податкового боргу КП «Житлово – експлуатаційна контора № 8» по самостійно обчисленим податковим зобов’язанням, та несплаченим розстроченим податковим зобов’язанням з податку на додану вартість складає 134917 грн. 87 коп.

На підставі ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р. та п.4.9 Порядку направлення органами державної податкової служби податкових вимог платникам податків, затвердженого Наказом ДПА України від 03.07.2001 р. № 226, 09.11.2007 року податковим органом винесено першу податкову вимогу № 1/518 на суму 27 грн. 91 коп., яку вручено головному бухгалтеру відповідача 13.11.2007 р.

18.12.2007 р., у відповідності до пп. 6.2.3 «б» ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181 від 21.12.2000 р., податковим органом винесено другу податкову вимогу № 2/567 на суму 21757 грн.58 коп., яку вручено головному бухгалтеру відповідача 20. 12.2007 р.

У відповідності до п. 6.2.5 ст. 6 Закону України № 2181, у разі несплати податкових вимог, інші вимоги не формуються і не надсилаються.

Не зважаючи на вжиті заходи, податковий борг відповідачем сплачений не був.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України " Про державну податкову службу України ", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об’єднанні державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

У відповідності до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. Закону України № 2181, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, що відповідно до п. 1.6 ст. 1 цього ж Закону, є зверненням на активи платника податків в рахунок погашення податкового боргу.

У відповідності до пп. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону України № 2181, джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.

КП «Житлово – експлуатаційна контора № 8» відповідно до Статуту є підприємством комунальної форми власністі.

Так, п. 11.1 ст. 11 Закону України № 2181 передбачено, що у разі, коли платник податків, який перебуває у державній або комунальній власності, не погашає податкового боргу у строки, встановлені цим Законом, податковий орган здійснює заходи щодо продажу активів такого платника податків, які не входять до складу цілісного майнового комплексу, що забезпечує здійснення основної діяльності платника податків.

Відповідно до ч. 2 п.п. 3.2.8 Закону України «Про податок на додану вартість» під цілісним майновим комплексом слід розуміти активи, сукупність яких забезпечує ведення окремої підприємницької діяльності на постійній і регулярній основі і термін використання яких перевищує двадцять календарних місяців.

З огляду на викладене, суд вважає можливим звернути стягнення на активи підприємства, які не входять до цілісного майнового комплексу.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 17 КАС України, до компетенції адміністративного суду віднесено розгляд справ за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.

З урахуванням вищевказаного суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 122, 160-162, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Нікопольської об’єднаної державної податкової інспекції – задовольнити .

Стягнути за рахунок активів Комунального підприємства «Житлово – експлуатаційна контора № 8», які не входять до складу цілісного майнового комплексу (код ЄДРПОУ 31760993) на користь державного бюджету (р\р 31115029700029, код платежу 14010100, отримувач відділення ДКУ у м. Нікополі, банк УДК у Дніпропетровській області, МФО 805012) податковий борг з податку на додану вартість в сумі 134917 грн. 87 коп. (сто тридцять чотири тисячі дев’ятсот сімнадцять гривень вісімдесят сім копійок).

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складання постанови у повному обсязі, а апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку.

Повний текст постанови складений 01.02.2010 року.

Суддя В.В.Чорна