
Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
04 грудня 2018 р. справа №520/9659/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень проскасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд скасувати постанову державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області ВП№56494297 від 23.10.2018 р. про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. 00 коп. за невиконання рішення суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що спірною постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 23.10.2018 р. на позивача накладено штраф у розмірі 10200,00 грн. в рамках виконавчого провадження №56494297, у зв'язку з невиконанням рішення суду. З даною постановою позивач не згоден у повному обсязі, вважає її незаконною, такою, що прийнята державним виконавцем передчасно та з порушенням положень ЗУ "Про виконавче провадження" та Інструкції з організації примусового виконання рішень. Так, позивач вчиняв дії для виконання рішення суду, про що повідомлено державного виконавця. Таким чином жодних підстав для накладення на позивача штрафних санкцій не було.
Ухвалою суду від 26.11.2018 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 04.12.2018 року закінчено підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті в порядку письмового провадження.
Представник позивача - Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, надіслав на адресу суду заяву, в якій просив суд розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача - Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень, у судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений судом належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи суду не надсилав, правом надати письмовий відзив на позов не скористався.
Частиною 9 статті 205 КАС України передбачено, що якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється відповідно до положень статті 229 КАС України.
Відповідно до ч.4 ст. 287 КАС України адміністративна справа з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця вирішується судом протягом десяти днів після відкриття провадження у справі.
Як передбачено приписами ч.3 ст. 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій.
Суд, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, виходить з наступних підстав та мотивів.
З матеріалів справи, судом встановлено, що рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2018р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково.
Визнано бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", №947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. №268" та довідки № 100/33069-2003009741 від 12.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області, протиправною.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» і № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268", та довідки № 100/33069-2003009741 від 12.05.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Харківській області починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ14099344) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. код: НОМЕР_1) судові витрати в загальному розмірі 469 (чотириста шістдесят дев'ять) грн. 87 коп.
Постановою державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області ВП №56494297 від 23.10.2018 року на головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області накладено штраф у розмірі 10200 грн. за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, на підставі виконавчого листа по справі №820/338/18, виданого Харківським окружним адміністративним судом.
Постанова про накладення штрафу надійшла на адресу Головного управління Пенсійного фонду в Харківській області 25.10.2018 року.
В матеріалах справи міститься лист Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 08.08.2018р. №21801-14/20, з якого вбачається, що на виконання судового рішення від 06.04.2018р. по справі №820/338/18 позивачем добровільно проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016р. Розмір пенсії після проведеного перерахунку становить 5114,75 грн. (а.с.10).
06.08.2018р. відповідачем направлено вимогу на адресу позивача про надання інформації щодо виконання виконавчого листа №820/338/18 від 06.04.2018р., виданого 25.05.2018 року.
Відповіддю від 08.08.2018р. Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області повідомило наступне: на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 06.04.2018р. по справі №820/338/18 ОСОБА_1 добровільно проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016р. у розмірі 5114 грн. 75 коп. За період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. нараховано різницю в пенсії, яка склала 62226 грн. 24 коп. та буде виплачена після надходження коштів з Пенсійного фонду України (а.с.10).
Внаслідок вищезазначеного відповідачем на підставі ст.63, 75 Закону України "Про виконавче провадження" винесено постанову від 19.09.2018 р. про накладення штрафу у розмірі 5100 грн. Оскільки, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області не виконано рішення суду від 06.04.2018р. протягом 10 робочих днів, державним виконавцем винесено постанову про накладення штрафу у розмірі 10200 грн. (а.с.8).
З огляду на вищевикладене суд зазначає наступне.
Відповідно положень ч.1 ст. 63 Закону України "Про виконавче провадження", за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Частиною 2 ст.63 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що у разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.
Відповідно ч.1 ст.75 Закону України "Про виконавче провадження", у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання. У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення (ч. 2 означеної статті).
На підставі викладеного суд доходить висновку, що оскільки Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області не виконано рішення суду щодо виплати ОСОБА_1 виплати пенсії з 01.01.2016р. по 31.12.2017р. без поважних причин, застосування штрафних санкцій в даному випадку було правомірною мірою з боку Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень.
Посилання позивача на положення Постанови КМУ №103 від 21.02.2018р. як підставу невиконання рішення суду було виправдано тим, що зменшиться розмір пенсії ОСОБА_1, суд вважає необґрунтованим, оскільки, вищезазначена постанова КМУ набрала чинності лише 24.02.2018р., а перерахунок пенсії необхідно було здійснити за період з 01.01.2016р. по 31.12.2017р.
Доводи позивача щодо відсутності фінансування з державного бюджету суд вважає такими, що не можуть бути поважними, у зв'язку з тим, що пенсіонер має законне право на перерахунок пенсії, а також небезпідставні сподівання на її перерахунок.
Враховуючи правову позицію Європейського суду з прав людини у справі "Кечко проти України" (рішення від 08 листопада 2005 року), держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату надбавок робітникам з державного бюджету, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. Тобто, органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Також суд зазначає, що положеннями ст.1291 Конституції України, ст.13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", ст.14 КАС України передбачено обов'язкове виконання рішення суду, яке вимагає вчинення від зобов'язаної особи усіх достатніх поза розумним сумнівом дій, спрямованих на створення умов для виконання приписів судового акту.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку що позивач в даному випадку не мав навіть наміру на виконання рішення суду від 06.04.2018р. по справі №820/338/18, оскільки жодних дій не вчиняв та необхідних запитів до Пенсійного фонду України не направляв, які були б спрямовані на збільшення асигнувань, та набуття можливості виконати рішення суду. Отже, позовні вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо скасування постанови державного виконавця ВПВР УДВС ГТУЮ у Харківській області ВП №56494297 від 23.10.2018р. про накладення штрафу у розмірі 10200,00 грн. за невиконання рішення суду, не підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Судові витрати підлягають розподілу у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, 246, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Харківській області, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень про скасування постанови, - відмовити.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Харківського апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення у відповідності до ст. 295 цього Кодексу. Або в порядку, передбаченому п.15.5 Розділу VII КАС України, а саме: до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.В. Панченко
The court decision No. 78320708, Kharkiv District Administrative Court was adopted on 04.12.2018. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find important information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find key information conveniently.
This decision relates to case No. 520/9659/18. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: