№ 7748621, 02.02.2010, Sudatskyi City Court of the Autonomous Republic of Crimea

Approval Date
02.02.2010
Case No.
2-а -129\10
Document №
7748621
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
  • 1)
State Coat of Arms of Ukraine

Справа № 2-А -129\10 року

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2010 року Судацький міський суд АР Крим у складі:

головуючого – судді Лісовської В.В.

при секретарі- Титової О.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Судаку справу адміністративної юрисдікцї за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Судаку про зобов»язання вчинити певні дії щодо перерахунку підвищення розміру призначеної пенсії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Судаку й у заяві просить відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав , свобод та інтересів та зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Судаку нарахувати та сплатити на ії користь недоплачену ій , як дитині війни щомісячну соціальну допомогу за 2007 – 2008 роки в розмірі – 3180 грн. 60 коп. Також позивач просить зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Судак виконати нарахування та виплату щомісячної соціальної допомоги , у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком , з січня 2009 року.

Позовні вимоги мотивовані тим , що позивач має статус «дитина війни « та згідно з положенням ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» має право отримувати підвищення пенсії у розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком , але відповідач вказані виплати не здійснює , чим порушені ії права на отримання щомісячної соціальної допомоги.

У судове засідання позивачка не з»явилась, про час і місце слухання справи повідомлена належним чином.

Представник відповідача за довіреністю – ОСОБА_2 вважає, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, оскільки нормативними законодавчими актами України не визначено поняття терміну « мінімальної пенсії за віком « і станом на теперешній час фактично відсутній механізм й практичне застосування ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни «. Просить суд в задоволенні позову відмовити. Крім цього на думку представника відповідача , з боку позивача ,строк для звернення до суду з адміністративним позовом пропущений без поважних причин.

Суд вислухавши пояснення осіб з»явившихся у судове засідання, вивчивши матеріали справи вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню ,частково , з наступних підстав.

Відповідно до ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « № 2195 -1У від 18.11.2004 р. в редакції , яка діяла в спірний період, дітям війни пенсії або щомісячне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно зі ст. 7 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « фінансове забезпечення державних соціальних гарантій , передбачених цим Законом , здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ст. 1 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « від 18 листопада 2004 року № 2195 -1У дитина війни – особа , яка є громадянином України та який на час закінчення \ 2 вересня 1945 року \ Другої світової війни було менше 18 років.

Судом встановлено, що позивач – ОСОБА_1 народилася 01 жовтня 1939 року , що підтверджується паспортом на ії ім»я \ а.с. 5 \ ,тобто станом на час закінчення Другої світової війни їй було менш 18 років , тому вона є особою , яка віднесена до категорії осіб , визнанних дітьми війни. Позивачка має право на пільги, встановлені законодавством України, у тому числі на передбачену ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « щомісячну державну соціальну допомогу , що підтверджується посвідченням \а.с.6\.

Статтею 111 Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489 –У у 2007 році були внесені зміни , згідно яким підвищення до пенсії або щомісячного грошового утримання чи державної соціальної допомоги , яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону виплачується особам , які є інвалідами у розмірі 50 % від розміру надбавки , встановленої для учасників війни . Пунктом 12 ст. 71 Закону № 489 –У зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни «.

Рішенням Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року № 6-рп\2007 положення п. 12 ст. 71 Закону України « Про державний бюджет України на 2007 рік « № 489 –У від 19 грудня 2007 року , яким зупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України

« Про соціальний захист дітей війни « , визнані неконстітуційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення тобто з 9 липня 2007 року. Конституційний Суд України дійшов до висновку , що зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України , встановлення іншого \ додаткового \правового регулювання відносин , ніж передбачено законами України , не відповідає статям 1,3 частини 2 статті 6 , частини 2 ст. 8, частини 2 ст. 19 , статями 21,22, пункту 1 частини 2 ст. 92 , частинами 1 та 2 , 3 статті 95 Конституції України.

Тобто Верховна Рада України не повноважна при прийнятті закону про Державний бюджет України включати до нього положення про внесення змін до чинних Законів України , зупиняти дію окремих законів України та \ або будь яким чином змінювати визначене іншими законами України правове регулювання суспіьних відносин.

Таким чином ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « є діючою.

Суд вважає безпідставними доводи представника відповідача щодо відсутності механізму та невизначеності , яким саме органом , за рахунок яких коштів , в якому процедурному порядку слід рахувати та виплачувати вказану категорію соціальних гарантій , оскільки згідно Конституції України за відсутності закону , регулюючого дані правовідносини , повинен застосуватися закон , регулюючий подібні правовідносини, що відповідачем не було зроблено.

На підставі викладеного суд вважає , що бездіяльність відповідача , щодо ненарухування щомісячної державної соціальної допомоги у розмірах , визначених Законом України « Про соціальний захист дітей війни « не може бути визнана такою , що вчинена на підставах , у межах повноважень , безсторонньо \ неупереджено \ та добросовісно.

Дослідивши зібрані у справі докази суд йде до висновку, що доводи позивача є обгрунтованими , однак позовні вимоги підлягають частковому задоволенню , з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав , свобод та інтересів встановлюється річний строк , який , якщо не встановлено інше , обчислюється з дня , коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав , свобод чи інтересів.

Згідно ч. 1 ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністратвиного позову за умови , якщо на цьому наполягає одна із сторін.

Строк звернення до суду з вимогами про нарахування та виплати недоплаченої соціальної допомоги за 2007 рік , січень – листопад 2008 року позивачем пропущений , оскільки позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду 07 грудня 2009 року тобто по замежами річного строку , встановленого ст. 99 КАС України. Доказів поважності причини пропуску строку зверненя до суду за захистом своїх прав в частини нарахування недоплаченної щомісячної соціальної допомоги за 2007 рік , січень – листопад 2008 року , позивач не надала. Представник відповідача у судовому засіданні наполягала на застосуванння положень ст. 100 КАС України , в частині відмови в задоволенні позову.

Пунктом 2 пункту 41 розділу 11 Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України № 107 –У1 від 28 грудня 2007 року текст статті 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « викладений в такій редакції « Дітям війни \ крім тих , на яких поширюється дія Закону України « про статус ветеранів війни , гарантії їх соціального захисту \ до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги , що виплачується замість пенсії , виплачується підвищення у розмірі надбавки , встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10- рп\2008 підпункт 2 пункту 41 розділу 11 Закону України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України « № 107 -1У від 28 грудня 2007 року визнаний таким , що не відповідає Конституції України.\ є неконституційними \.

Таким чином , стаття 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « діє у редакції , згідно з якою дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога , що виплачується замість пенсії , підвищується на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Враховуючи вищекладене , суд вважає ,що позов підлягає задоволенню частково , а саме в частині зобов»язання відповідача нарахувати позивачеві щомісячну державну соціальну допомогу за грудень, 2008 року , як дитини війни, в розмірі – 99 грн. 60 коп. \ з урахуванням сплаченої суми за вказаній період в розмірі – 49 грн. 80 коп.\ про що свідчить довідка УПФУ у м. Судак від 04 січня 2010 року.

Що стосується вимог позивача щодо зобов»язання відповідача здійснювати нарахування та виплату щомісяця державну соціальну допомогу , у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком , з січня 2009 року, суд вважає за необхідне зазначити наступне. Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України – завданням адміністративного судочинства є захист прав , свобод та інтересів фізічних осіб , прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно- правових відносин від порушень з боку органів державної влади , органів місцевого самоврядування , їхніх посадових осіб , інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства , в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Виходячи зі змісту наведеної норми, позивач має право звертатись до суду за захистом саме порушенного права , а тому суд зазначає , що порушення прав особи у майбутньому не може бути підставою для захисту під час розгляду даної справи, оскільки це порушення не може бути умовним , а слід захисту підлягають лише ті права , свободи та інтереси, які порушені з боку органів державної влади.

У зв»язку з викладеним суд йде до висновку , що вищезгадані позовні вимоги підлягають задоволенню частково , а саме: з покладенням на відповідача обов»язку нарахувати та виплатити позивачеві щомісячну державну соціальну допомогу за період січень – грудень 2009 року та січень- лютий 2010 року як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком , відповідно до ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни». В свою чергу , частиною 2 ст. 11 КАС України передбачено право суду вийти за межі позовних вимог , тільки в разі , якщо це необхідно для повного захисту прав , свобод та інтересів сторін чи третіх осіб , про захист яких вони просять.

Таким чином заявлені позовні вимоги підлягають частковому задоволенню , а саме нарахуванню та виплаті підлягає щомісячна державна соціальна допомога, як дитини війни, за грудень 2008 року в розмірі – 99 грн. 60 коп. , січень – грудень 2009 року та січень- лютий 2010 року в розмірі , передбаченому ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни «.

В задоволенні решті позовних вимог ОСОБА_1належить відмовити.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 94 КАС України – якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати , понесені позивачем , присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Приймаючи до уваги , що суд задовольнив позовні вимоги частково , суд вважає необхідним стягнути на користь позивача , судовий збір в розмірі 1 грн. 70 коп.

Керуючисьст.ст.3,18,158-163,71,104,99,100 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 6,7 Закону України « Про соціальний захист дітей війни , суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Зобов»язати Управління Пенсійного Фонду України в м. Судак АР Крим нарахувати та сплатити на користь ОСОБА_1 суму недоплаченої грошової державної соціальної допомоги за грудень 2008 року , в розмірі – 99 грн. 60 коп.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в м. Судак АР Крим нарахувати та виплатити ОСОБА_1 державну соціальну допомогу , як дитини війни , відповідно до вимог ст. 6 Закону України « Про соціальний захист дітей війни « за період січень – грудень 2009 року та січень - лютий 2010 року в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

В задоволенні решті позовних вимог ОСОБА_1 – відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України \ р\р 31115095700002 Банк: ГУ ДКУ в АР Крим Сімферополь ; МФО 824026 Отримувач : Держбюджет м. Сімферополь 22090200 ОКПО 34740405 \ судовий збор в розмірі - 1 грн. 70 коп.

Постанова може бути оскаржена в апелляційному порядку до Апеляційного адміністративного суду АР Крим, через Судацький міський суд , протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАСУ.

Строк виготовлення мотивувальної частини постанови 07 лютого 2010 року.

Суддя