
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
з питань забезпечення позову
02 жовтня 2018 року м. Рівне №ЗД/1740/26/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Махаринець Д.Є., розглянувши заяву Депутата Вараської міської ради ОСОБА_1 з питань забезпечення адміністративного позову
Депутата Вараської міської ради ОСОБА_1 інші особи, які можуть отримати статус учасника справи Державного реєстратора Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області ОСОБА_2 про забезпечення позову, В С Т А Н О В И В :
Депутат Вараської міської ради ОСОБА_1 01.10.2018 року подав до Рівненського окружного адміністративного суду заяву про забезпечення позову шляхом зобов’язання припинити державному реєстратору Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області ОСОБА_2 реєстраційні дії по зупиненню розгляду документів, що були подані до Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області 18.09.2018 року з урахуванням обставин відсутності повноважень керівника та вжити заходи забезпечення позову шляхом зобов’язання державного реєстратора Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області ОСОБА_2 розблокувати Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань для можливості внесення змін до відомостей про керівника Вараської міської ради та виконавчого комітету Вараської міської ради, поновити державному реєстратору Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області ОСОБА_2 розгляд заяв від 26.09.2018 року та доданих до них документів поданих ОСОБА_1 про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно внесення змін до відомостей про керівника Вараської міської ради та керівника виконавчого комітету Вараської міської ради.
Подану заяву про забезпечення позиву мотивував тим, що 19.09.2018 року відбулась 28-а Сесія Вараської міської ради Рівненської області Сьомого скликання. Рішенням Сесії № 1157 було достроково припинено повноваження секретаря Вараської міської ради VII скликання ОСОБА_3 на підставі ч.5 ст. 50 Закону. Дане рішення опубліковане на офіційному веб-сайті Вараської міської ради. Рішенням Сесії № 1158 було обрано секретарем Вараської міської ради VII скликання депутата Вараської міської ради ОСОБА_1 на строк повноваження ради. Дане рішення опубліковане на офіційному веб-сайті Вараської міської ради. 26.09.2018 року на виконання рішення міської ради секретарем Вараської міської ради ОСОБА_1 до державного реєстратора Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області ОСОБА_4 з метою реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було подано дві заяви за встановленою формою 3 та надані відповідні документи для внесення таких змін.
26.09.2018 року начальником Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області ОСОБА_5 заявнику було надано ОСОБА_5 № 11 та ОСОБА_5 № 12 в яких зазначено, що 18.09.2018 року було зупинено розгляд документів на 15 календарних днів згідно п.1 ч.1 ст.27 Закону України від 15.05.2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» стосовно заяви про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що було подано ОСОБА_3, як керівником виконавчого комітету Вараської міської ради та керівником Вараської міської ради. Відтак, станом на 26.09.2018 року державний реєстратор Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області не має можливості вчиняти будь-які реєстраційні дії відносно юридичних осіб - виконавчого комітету Вараської міської ради та Вараської міської ради
Крім того зазначив, що дії державного реєстратора Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області ОСОБА_2 щодо вчинення реєстраційних дій на підставі поданих ОСОБА_1 заяв містять очевидні ознаки протиправності, оскільки відповідно до норм закону Про реєстрацію не внесення суб’єктом реєстраційної діяльності змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на підставі поданої йому заяви відбувається в результаті зупинення розгляду документів поданих для реєстрації, або внаслідок відмови у вчиненні реєстраційних дій. При цьому реєстратор має чітко вказати підстави такого зупинення із вказівкою строку на який вчиняється таке зупинення, або підстави відмови у вчиненні реєстраційних дій згідно вимог ст. 28 Закону Про реєстрацію. В наданих заявнику листах щодо не проведення реєстрації змін № 11 та № 12 державним реєстратором не вказано в якому правовому статусі знаходяться документи подані заявником на реєстрацію: чи це зупинення розгляду поданих документів із зазначенням відповідного строку , чи це відмова у державній реєстрації, оскільки правові наслідки щодо зупинення та відмови є різними і вимагають від заявника у разі незгоди із такими діями вчиняти захист свого порушеного права у різний спосіб.
З таких підстав позивач просив суд вжити заходи забезпечення позову.
Вирішуючи подану заяву про забезпечення позову, відповідно до вимог статті 154 КАС України, суд враховує наступне.
Згідно частини першої статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених позивачем в основу заяви про забезпечення позову, суд зазначає наступне.
Згідно частини першої статті 150 КАС України, суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною другою цієї ж статті КАС України встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Аналіз наведеної правової норми свідчить на користь висновку, що законодавець встановив наступні підстави для постановлення ухвали про забезпечення позову у справі: існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; захист прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат; невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист; наявні ознаки очевидної протиправності оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності.
Наведений перелік підстав забезпечення позову є вичерпним.
За правилами частини першої статті 151 КАС України, позов може бути забезпечено: 1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта; 2) забороною відповідачу вчиняти певні дії; 3) встановленням обов'язку відповідача вчинити певні дії; 4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору; 5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Відповідно до частини другої статті 151 КАС України, суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Судом встановлено що рішенням Вараської міської ради Рівненської області № 1157 від 19.09.2018 року достроково припинено повноваження секретаря Вараської міської ради VII скликання ОСОБА_3 на підставі ч.5 ст. 50 Закону. Рішенням № 1158 від 19.09.2018. Обрано секретарем Вараської міської ради VII скликання депутата Вараської міської ради ОСОБА_1. Дані рішення опубліковані на офіційному веб-сайті Вараської міської ради і є чинними.
26.09.2018 року секретарем Вараської міської ради ОСОБА_1 до державного реєстратора Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області ОСОБА_4 подані заяви за встановленою формою та надані відповідні документи з метою реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань
Відповідно до статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до приписів ч.2 ст.42 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв’язку із достроковим припиненням його повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради.
У поданій заяві про забезпечення позову заявник покликався на те, що внаслідок зупинення реєстратором розгляду документів поданих особою яка немає статусу керівника установи фактично блокуються будь які реєстраційні дії відносно юридичних осіб –Вараської міської ради та її виконавчого комітету.
Вирішуючи подану заяву суд враховує, що згідно ст. 26. Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» передбачено наступне.
Розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, здійснюється щодо юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів. Зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації відбувається на підставі ст.27 Закону Про реєстрацію. Підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є:1) подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі;2) невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; 3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі;4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі;5) невідповідність реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта) відомостям, наданим відповідно до статті 13 цього Закону;6) несплата адміністративного збору або сплата не в повному обсязі;7) подання документів з порушенням встановленого законодавством строку для їх подання.
Частина друга статті 27 Закону визначає, що зупинення розгляду документів з підстав, не передбачених цією статтею, не допускається.
Відповіді реєстратора № 11 та №12 від 26.09.2018 року про неможливість проведення реєстраційних дій визначених статтею 26 Закону підстав не містять, тому суд розцінює відмову в проведенні реєстраційних дій як очевидно протиправну.
Суд зазначає, що забезпечення позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення в разі задоволення позовних вимог.
Таким чином, наявність інституту забезпечення позову є однією з гарантій виконання рішення адміністративного суду і спрямовано на забезпечення принципу обов'язковості судових рішень.
Доводи позивача щодо необхідності вжиття відповідних заходів забезпечення позову суд оцінює з урахуванням розумності, обґрунтованості і адекватності вимог; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших осіб, які беруть участь в справі; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовних вимог, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення суду у випадку невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку з вжиттям таким заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового розгляду.
При цьому суд враховує, що в силу положення частини четвертої статті 150 КАС України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб’єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.
Наведене дає підстави для висновку про те, що наслідки, що можуть виникнути до моменту вирішення спору судом, враховуючи фактичні обставини та доводи поданої заяви, можуть завдати шкоди правам, свободам та інтересам позивача та Вараської територіальної громади до ухвалення рішення в адміністративній справі, тобто виникне очевидна небезпека заподіянню шкоди інтересам позивача, і відновлення його інтересу буде значно утрудненим.
Тому, суд вважає, що невжиття заходів забезпечення позову щодо припинення реєстраційних дій по зупиненню розгляду документів та зобов’язання розблокувати реєстр для можливості внесення відомостей про керівника органу місцевого самоврядування та її виконавчого комітету на підставі чинного рішення місцевої ради може привести до ускладнення виконання рішення суду в даній адміністративній справі та поновленні права позивача, у випадку задоволення позову. Суд також зазначає, що відсутність відомостей про керівника установи в єдиному реєстрі матиме вкрай негативні наслідки для діяльності Вараської міської ради як органу місцевого самоврядування який представляє інтереси територіальної громади та виконавчого комітету ради який є її виконавчим органом, оскільки такі органи без керівника фактично не виконуватимуть належні їм повноваження згідно Закону "Про місцеве самоврядування в Україні", що вочевидь призведе до порушення прав місцевої громади.
Таким чином заява позивача про забезпечення позову є обґрунтованою і підлягає до задоволення. Суд вважає, що відділом реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради мають бути припинені дії якими фактично зупинено розгляд реєстраційних документів що були подані секретарем ради ОСОБА_3 як керівником установи з урахуванням відсутності у вказаної особи повноважень керівника органу.
При цьому, суд зазначає, що ним враховано співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб, позаяк розблокування реєстру з метою внесення відомостей про керівника органу місцевого самоврядування на підставі прийнятого таким органом рішення жодним чином не обмежує депутатів Вараської міської ради чи інших осіб в реалізації їхніх прав і можливостей вирішувати як на пленарних засіданнях всі питання, віднесені до їх компетенції, в тому числі і питання щодо керівника так і не позбавляє зацікавлених осіб права в судовому порядку оскаржувати такі рішення.
Керуючись статтями 150-157, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Заяву Депутата Вараської міської ради ОСОБА_1 про забезпечення позову, - задовольнити.
Зобов’язати державного реєстратора Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області ОСОБА_2 (34400 Рівненська область, м.Вараш, мікрорайон Будівельників, буд 25/1, прим. 104, код ЄДРПОУ 03315879) припинити реєстраційні дії по зупиненню розгляду документів поданих ОСОБА_3 як керівником Вараської міської ради та керівником виконавчого комітету Вараської міської ради, що були подані до Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області ОСОБА_3 18.09.2018 року.
Зобов’язати державного реєстратору Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області ОСОБА_2 розблокувати Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань для внесення змін до відомостей про керівника Вараської міської ради ( код ЄДРПОУ 35056612 ) та керівника виконавчого комітету Вараської міської ради ( код ЄДРПОУ 03315879 )
Зобов’язати державного реєстратора Відділу реєстрації виконавчого комітету Вараської міської ради Рівненської області ОСОБА_2 поновити розгляд заяв від 26.09.2018 року та доданих до них документів поданих ОСОБА_1 ( 3440 АДРЕСА_1 код ІПН НОМЕР_1 ) про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань стосовно внесення змін до відомостей про керівника Вараської міської ради ( код ЄДРПОУ 35056612 ) та керівника виконавчого комітету Вараської міської ради ( код ЄДРПОУ 03315879 ) на підставі Рішення Вараської міської ради № 1158 від 19.09.2018.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня її складання. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.
Суддя Махаринець Д.Є.
The court decision No. 76847713, Rivne District Administrative Court was adopted on 02.10.2018. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find useful data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find key data conveniently.
This decision relates to case No. ЗД/1740/26/18. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: