
Справа № 815/2868/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2018 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Бойко О.Я.,
за участю:
секретаря судового засідання Белінського Г.В.,
позивача ОСОБА_1 за паспортом,
представника відповідача Бурденюка В.О. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі (пр-т Добровольського, 125, м. Одеса, 65003) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання здійснити перерахунок при страховому стажі 41 рік 11 місяців,-
І. Суть спору:
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Одесі в якому просив:
1. Визнати протиправною бездіяльність Суворовського об'єднаного УПФ України в м. Одесі при не застосуванні величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% для обчислення ОСОБА_1 пенсії з 11.10.2017 року (дата набрання законної сили Законом №2148).
2. Зобов'язати Суворовське об'єднане УПФ України в м. Одесі виконати ОСОБА_1 належний перерахунок/осучаснення розміру пенсії з 01.10.2017 року згідно з ч.2 ст.27 Закону України №1058-15 з застосуванням середньомісячної заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки у розмірі 3 764,40 грн. при страховому стажі 41 рік 11 місяців.
3. Встановити судовий контроль за виконанням рішенням суду шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом термін, з моменту набрання рішенням законної сили, звіт про виконання судового рішення (ст. 382 КАС України).
ІІ. Аргументи сторін
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 22.01.2018 р. звернувся до Суворовського об'єднаного УПФУ к м. Одесі з заявою про призначення/перерахунку пенсії, надавши всі необхідні документи для перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною надбавки та збільшення стажу. Крім того, у період з 2017 по квітень 2018 р. позивач неодноразово звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням для розрахунку пенсії величини оцінки року страхового стажу в розмірі 1,35% відповідно до розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листами від 29.11.2017 р., 21.02.2018 р. та 05.04.2018 р. ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивача, що розрахунок пенсії заявника відповідає чинному законодавству та фактично відмовлено у перерахунку пенсії. У зв'язку з тим, що згідно з пунктами 4-3 розділу XV Закону проведено осучаснення пенсій з 01.10.2017 р. суть якого полягає в застосуванні при обчисленні пенсії за набутим пенсіонером стажем і заробітком показника нової середньомісячної заробітної плати по народному господарству, взятої за 2014-2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Позивач вважає протиправною бездіяльність Суворовського об'єднаного УПФ України в м. Одесі при не застосуванні величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% для обчислення йому пенсії з 11.10.2017 року.
Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позовній заяві (а.с.5-7).
19.06.2018 року ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник відповідача у судовому засіданні у задоволенні позову просив відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву (а.с.55-56)
Представник відповідача в обґрунтування відзиву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Суворовському об'єднаному УПФУ в м. Одесі та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 07.03.2014 року.
Також представник відповідача зазначив, що станом на 01.07.2018 року стаж позивача становить 41 рік 11 місяців 23 дня. Розмір пенсії становить 1622,77 грн., із них: 1535,62 грн. - основний розмір пенсії, 87,12 грн. доплата за понаднормативний стаж 6 років. Розрахунок пенсії заявника відповідає чинному законодавству.
ІІІ. Обставини, встановлені судом
Заслухавши вступне слово учасників справи, з'ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення.
Так, суд встановив - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, з 07.03.2014 року отримує пенсію за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Загальний трудовий стаж 41 рік 11 місяців.
22.01.2018 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення/перерахунок пенсії, надавши всі необхідні документи для перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною надбавки та збільшення стажу (а.с.10).
Крім того, у період з 2017 р. по квітень 2018 р. позивач неодноразово звертався до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії із застосуванням для розрахунку пенсії величини оцінки року страхового стажу в розмірі 1,35% відповідно до розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листами від 29.11.2017 р., 21.02.2018 р. та 05.04.2018 р. ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивача, що розрахунок пенсії заявника відповідає чинному законодавству та фактично відмовлено у перерахунку пенсії. У зв'язку з тим, що згідно з пунктами 4-3 розділу XV Закону проведено осучаснення пенсій з 01.10.2017 р. суть якого полягає в застосуванні при обчисленні пенсії за набутим пенсіонером стажем і заробітком показника нової середньомісячної заробітної плати по народному господарству, взятої за 2014-2016 роки (3764,40 грн.) із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1% (а.с.11-12).
До вказаних правовідносин суд застосовує наступні норми права.
А) національне законодавство
Частиною другою статті 19 Конституції України: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Закон України № 1058- VI від 09.07.2003 р. «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Відповідно до ч. 1 ст.10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно з ч. 1 ст. 25 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою:
Кс= (См*Вс)/100%*12
Кс - коефіцієнт страхового стажу;
См - сума місяців страхового стажу;
Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з ч. 3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи" переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи або перерахунку пенсії може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
В силу частини 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %.
При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Відповідно до частини 4-4 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV з 1 жовтня 2017 року по 31 грудня 2017 року при призначенні пенсії застосовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
Суд зазначає, що пенсія призначена позивачу відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Відтак, остання належить до перерахунку з 1 жовтня 2017 року з врахуванням частини 4-3 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
За приписами ч.2 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності Закону, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.
Відповідач у відзиві зазначає, що пенсія позивача була обчислена з урахуванням стажу роботи 39 років 4 місяці 17 днів (стаж враховано по 16.08.2013 р.) та заробітної плати за період роботи в ПАТ «Укртелеком» з 01.10.1987 по 30.09.1992 та з 01.07.2000 по 16.08.2013 р. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії становив 2456,78 грн. Після масового перерахунку пенсії з 01.10.2017 р. у зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" пенсія позивача становить 1513,33 грн. Розмір пенсії було обчислено з урахуванням стажу 39 років 4 місяці 17 днів.
Суд встановив, що позивач при зверненні 13.11.2017 р. до відповідача за перерахунком пенсії додав довідку від 06.11.2017 р. №03/10-2694 за період роботи в ПАТ «Укртелеком» про заробітну плату за період з 01.07.1982 (дата зарахування на роботу 22.07.1982) по 31.08.1987 (дата звільнення 31.08.1978). Для проведення перевірки відповідач надіслав запит. За результатами перевірки встановлено розбіжності, довідку замінено. Здійснено перерахунок пенсії позивача. Розмір пенсії позивача з 01.11.2017 р. становить 1513,33 грн.
22.01.2018 р. позивач звернувся до відповідача за перерахунком . До заяви додав довідку видану архівним відділом Галицької районної державної адміністрації за період роботи з травня 1971 р. по червень 1972 р. в колгоспі «Здобуток Жовтня» та довідку №667 від 11.11.2017 р. видану Коршівським професійним аграрним ліцеєм про період навчання з 01.09.1969 по 10.07.1971 р.
Таким чином, станом на 01.07.2018 р. стаж позивача становить 41 рік 11 місяців 23 дня.
Отже розмір пенсії позивача до проведення перерахунку 1513,33 грн., а з 01.07.2018 р. 1622,77 грн. із них 135,65 грн. основний розмір пенсії, 87,12 грн. доплата за понаднормативний стаж 6 років
Таким чином, відповідач протиправно провів перерахунок пенсії позивача згідно з діючим законодавством, без дотримання показників застосування середньої заробітної плати та застосування величини оцінки одного року страхового стажу у відповідному розмірі.
Враховуючи викладене, суд робить висновок, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, а відповідач в свою чергу безпідставно відмовив у перерахунку/осучасненні пенсії позивача, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу, як це передбачено ч. 4-3 в Прикінцевих положень Закону №1058-ІV, а тому позов належить до задоволення.
Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом термін з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання судового рішення суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення .
Отже, суд вирішує питання про встановлення судового контролю з метою надання учасникам справи додаткових гарантій виконання судового рішення.
Суд вважає необхідним вжити заходи судового контролю шляхом зобов`язання відповідача надати в 30 денний строк з дня набрання законної сили рішення за результатами розгляду даної адміністративної справи звіт про виконання рішення по справі №815/2868/18 до Одеського окружного адміністративного суду.
Відповідно до ст. 75 КАС України, достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. При цьому в силу положень ст. 76 КАС України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст 2, 139, 244-246 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправною бездіяльність Суворовського об'єднаного УПФ України в м. Одесі при не застосуванні величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1,35% для обчислення ОСОБА_1 пенсії з 11.10.2017 року (дата набрання законної сили Законом №2148).
3. Зобов'язати Суворовське об'єднане УПФ України в м. Одесі виконати ОСОБА_1 належний перерахунок/осучаснення розміру пенсії з 01.10.2017 року згідно з ч.2 ст.27 Закону України №1058-15 з застосуванням середньомісячної заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки у розмірі 3 764,40 грн. при страховому стажі 41 рік 11 місяців.
4. Встановити судовий контроль за виконанням рішенням суду шляхом зобов'язання відповідача надати в 30 денний строк з дня набрання законної сили рішення за результатами розгляду даної адміністративної справи звіт про виконання рішення по справі №815/2868/18 до Одеського окружного адміністративного суду
5. Стягнути з Суворовського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 704 (сімсот чотири), 80 грн.
6. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.
7. Позивач- ОСОБА_1 адреса: АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1.
Відповідач - Суворовське об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Одесі адреса: пр-т Добровольського, 125, м. Одеса, 65003, код ЄДРПОУ 40388751.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 23 липня 2018 року.
Суддя О.Я. Бойко
.
The court decision No. 75427607, Odesa District Administrative Court was adopted on 23.07.2018. The procedural form is Administrative, and the decision form is Decision. On this page, you will find essential information about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find necessary information easily.
This decision relates to case No. 815/2868/18. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: