
ПОСТАНОВА
Іменем України
№ 610/1624/18
3/610/416/2018
м. Балаклія 19.06.2018 року
Суддя Балаклійського районного суду Харківської області Стригуненко Володимир Миколайович, розглянувши матеріали за обвинуваченням
ОСОБА_1, 04.05.1997р.н., у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
в с т а н о в и в:
При підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення встановлено, що даний протокол про адміністративне правопорушення складений без додержання вимог ст. 256 КУпАП: «У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі».
Як убачається з Протоколу про адміністративне правопорушення серії А 1352 № 403/22 від 06 червня, постанова Балаклійського районного суду Харківської області від 11.06.2018р. не виконана, а зазначені в ній недоліки повністю не усунені.
Викладена в протоколі суть адміністративного правопорушення не є конкретною та не відповідає диспозиції ч. ч. 1, 3 ст. 172-20 КУпАП: не вказано адресу вчинення адміністративного правопорушення; не зазначено про появу ОСОБА_1 на території військової частини в нетверезому стані чи виконання ним обов'язків військової служби у нетверезому стані чи з ознаками знаходження в стані алкогольногосп'яніння, якими саме ознаками; пройшов чи відмовився від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольногосп'яніння.
Крім того, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено рік його складення.
Суть адміністративного правопорушення має бути зазначена у протоколі про адміністративне правопорушення, а тому обвинувачення є неконкретним.
Обвинувачення повинно бути конкретним і не порушувати прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на захист, т.я. захищатися від не конкретного звинувачення не можливо.
Без цього суду на початку судового розгляду неможливо роз'яснити особі, яка притягається до адміністративної відповідальності суть обвинувачення, прийняти правильне рішення щодо визнання ним фактичних обставин справи і визначити обсяг доказів, які підлягають дослідженню.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, учасники процесу, суд повинні чітко знати і розуміти суть обвинувачення, предмет судового розгляду.
Наявність вказаних недоліків перешкоджає у відповідності до ст. 245 КУпАП розглянути справу своєчасно, всебічно та повно з'ясувати усі обставини справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 245, 256, 278, 284 КУпАП,
п о с т а н о в и в:
Матеріали справи при Протоколі про адміністративне правопорушення – повторно повернути до військової частини А 1352 – для додаткової перевірки та належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.М. Стригуненко
The court decision No. 74772813, Balakliia District Court of Kharkiv Oblast was adopted on 19.06.2018. The procedural form is On administrative offenses, and the decision form is . On this page, you will find useful information about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find key information conveniently.
This decision relates to case No. 610/1624/18. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: