Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 травня 2018 р.м. ОдесаСправа № 522/16729/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Шенцева О.П.
Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
Головуючого судді Єщенка О.В.
суддів Димерлія О.О.
Бітова А.І.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 13 листопада 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності 2 групи внаслідок військової служби з 01.01.2016 року; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності 2 групи внаслідок військової служби з 01.01.2016 року, виходячи з розрахунку 80% від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки від 22.05.2017 року №50/08-837, наданої в/ч НОМЕР_1 Національної гвардії України, з урахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». З січня 2016 року у позивача виникло право на перерахунок раніше призначеної пенсії у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських. Однак в супереч вимогам чинного законодавства Управління не здійснює перерахунок пенсії, у зв`язку із чим позивач вимушений звернутись до суду із цим позовом за захистом своїх прав на належне пенсійне забезпечення.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 13 листопада 2017 року адміністративний позов задоволено у повному обсязі. Суд визнав протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови в перерахунку пенсії по інвалідності 2 групи внаслідок військової служби ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року. Зобов`язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії по інвалідності 2 групи внаслідок військової служби ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, виходячи з розрахунку 80 % від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки від 22.05.2017 року № 50\08-837, наданої в\ч НОМЕР_1 Національної гвардії України, з врахуванням виплачених коштів.
В апеляційній скарзі Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та як вбачається з матеріалів справи, наказом Командувача Внутрішніх військ Міністра внутрішніх справ України від 26.11.2012 року №146 о/с ОСОБА_1 звільнено з військової служби у запас Збройних Сил України за станом здоров`я на пенсію по інвалідності 2 групи, отриманої під час виконання обов`язків військової служби, з посади оперативного чергового чергової служби в/ч 3008 в званні капітана при вислузі років у Внутрішніх військах МВС України, яка складає: в календарному обчисленні - 15 років 04 місяців 16 днів, пільгова - немає.
З 2012 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію по інвалідності, призначену згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
У зв`язку із зміною грошового забезпечення з 01.01.2016 року відповідним військовослужбовцям та прирівняних до них осіб згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року №988, позивач 30.05.2017 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» подав в Управління заяву про перерахунок раніше призначеної пенсії.
На підтвердження підстав для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії позивач додав до заяви Довідку, видану 22.05.2017 року начальником фінансової служби (головного бухгалтера) військової частини НОМЕР_1 .
Розглянувши вказану заяву, Управління відмовило у перерахунку раніше призначеної пенсії, про що повідомило позивача своїм листом від 13.06.2017 року №632/Г-11.
Як на підставу для відмови у перерахунку пенсії Управління послалось на те, що надана позивачем довідка не підтверджує обставин для перерахунку пенсії у зв`язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2015 року №988.
Не погоджуючись із відмовою Управління у проведенні перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду із цим позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що не здійснення відповідачем перерахунку пенсії на підставі вимог Закону та відомостей щодо зміни у грошовому забезпеченні порушує гарантоване право позивача на одержання пенсії у належному розмірі, що є безумовною підставою для зобов`язання суб`єкта владних повноважень провести перерахунок раніше призначеної пенсії у розмірі, встановленому чинним законодавством.
Колегія суддів вважає, що висновки суду першої інстанції не у повній мірі відповідають нормам матеріального права та обставинам справи, з огляду на наступне.
Відповідно до ч.ч. 1, 3, 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-XII (в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Зазначені положення Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII кореспондуються із приписами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45, згідно якого перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Разом з цим, Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Згідно з абз. 2 п. 15 Розділу XI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Відповідно до ст. 102 Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських здійснюється також в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
При цьому, відповідно до ст. 2 Закону України «Про розформування Національної гвардії України» від 11.01.2000 року №1363-XIV особовий склад, військову техніку, озброєння, фонди та інше майно з`єднань, частин, закладів і установ Національної гвардії України передано у встановленому порядку відповідно до внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України та Збройних Сил України без збільшення їх загальної чисельності.
Отже, позивачу гарантується право на пенсійне забезпечення в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Водночас, підставою для проведення перерахунку пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Разом з цим, як вбачається із Довідки, виданої 22.05.2017 року начальником фінансової служби (головного бухгалтера) військової частини НОМЕР_1 , у складі та розмірі грошового забезпечення за посадою оперативного чергового станом на 01.01.2016 року по 18.05.2017 року змін не відбувалось.
Також, наведена Довідка не містить відомостей про її видачу позивачу у зв`язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 року №988.
Вказані обставини суд першої інстанції помилково не прийняв до уваги, у зв`язку із чим дійшов неправильного висновку про підтвердження позивачем підстав для проведення йому перерахунку раніше призначеної пенсії.
Враховуючи викладене, оскільки надана позивачем довідка не підтверджує зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців, такі ж дані відсутні і в органі пенсійного фонду, колегія суддів вважає, що відмова відповідача у проведенні заявленого перерахунку пенсії ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Отже, підстави для задоволення позову та зобов`язання Управління здійснити перерахунок пенсії в судовому порядку відсутні.
З огляду на те, що суд першої інстанції не надав належної оцінки обставинам справи, невірно застосував норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідно до ст. 317 КАС України підлягає скасуванню з винесенням нового судового рішення про відмову у задоволенні позову у повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 308, 311, п. 2 ч. 1 ст. 315, 317, 321, 322, 325 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 13 листопада 2017 року скасувати.
Ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.
Повний текст постанови складений та підписаний 03.05.2018 року.
Головуючий-суддя: О.В. Єщенко
Судді: О.О. Димерлій
А.І. Бітов
The court decision No. 73739607, Odesa Administrative Court of Appeal was adopted on 03.05.2018. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find important information about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find useful information easily.
This decision relates to case No. 522/16729/17. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: