№ 72594613, 26.02.2018, Kharkiv District Administrative Court

Approval Date
26.02.2018
Case No.
820/471/18
Document №
72594613
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м.Харків

26 лютого 2018 р. справа №820/471/18

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мар'єнко Л.М.,

при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.,

за участю: представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Міністерства оборони України - ОСОБА_3,

розглянувши в місті Харкові в приміщенні ОСОБА_1 окружного адміністративного суду у спрощеному позовному провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Міністерства оборони України, ОСОБА_1 обласного військового комісаріату про визнання протиправною відмови, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_4 звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовом до Міністерства оборони України, ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, в якому просив суд:

- визнати протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей»;

- скасувати рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, оформлене пунктом 15 протоколу від 22.12.2017 № 133;

- зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим Постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2013 №975, у зв'язку з встановленням йому третьої групи інвалідності в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, та надіслати вказане рішення ОСОБА_1 обласному військовому комісаріату для видання наказу про виплату такої допомоги ОСОБА_4;

- зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат повторно направити документи ОСОБА_4 щодо призначення одноразової грошової допомоги розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України.

В обґрунтування позову представник позивача зазначив, що позивач проходив військову службу у Збройних Силах СРСР з 14.05.1987 по 08.05.1989, в т.ч. приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан з 05.07.1988 по 29.07.1988 в складі військової частини пп 71176. Згідно витягу з протоколу № 3189 від 28.08.2015 засідання Центральної військово-лікарської комісії МО України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв - вогнепальні осколкові поранення голови, тулуба (контузія головного мозку-1988 р.) гвардії сержанта у відставці ОСОБА_4 та наступні захворювання - пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії. Згідно довідки до акта огляду МСЕК серія 12ААА № 106593 від 03.02.2016 - у зв'язку з пораненням, контузією та захворюваннями, пов'язаними з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, позивачу вперше з 26.01.2016 встановлена третя група інвалідності. Також представник позивача зазначив, що у зв'язку з зазначеним позивач подав до ОСОБА_1 ОВК заяву про виплату йому одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», надавши всі необхідні документи. ОСОБА_1 ОВК від 16.01.2018 № 86/ВСЗ позивач був повідомлений про рішення комісії МО України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 22.12.2017 № 133, в п.15, якого позивачу відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з не поданням документів, що свідчать про причини та обставини поранення. Представник позивача зазначив, що вважаю протиправним рішення комісії МО України від 22.12.2017 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги позивачу, оскільки визначені обставини для відмови суперечать положенням чинного законодавства.

Відповідачі проти позову заперечували, від представника відповідача - Міністерства оборони України - ОСОБА_5 через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача зазначив, що позов не визнає та заперечує проти нього, оскільки відповідач під час спірних правовідносин діяв у спосіб та у межах, визначених чинним законодавством.

Також від представника відповідача - ОСОБА_1 обласного військового комісаріату - ОСОБА_6 через канцелярію суду надійшов письмовий відзив на позов, в якому представник відповідача зазначила, що позов не визнає та заперечує проти нього, оскільки позивачем з заявою про виплату одноразової грошової допомоги не було надано документа, що свідчить про причини та обставини покарання (контузії, травми або каліцтва), зокрема, про те, що воно не пов'язане з вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій в стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, через що висновок про можливість виплатити одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом складено не було.

В судове засідання представник відповідача - ОСОБА_1 обласного військового комісаріату не прибув, про час, дату та місце проведення судового засідання в порядку спрощеного позовного провадження повідомлений належним чином, причини неприбуття суду не повідомив.

З огляду на положення КАС України, враховуючи наявність письмового відзиву на позов від представника ОСОБА_1 обласного військового комісаріату, а також враховуючи наявні матеріали справи, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без участі представника вказаного відповідача.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, просив їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представник відповідача - Міністерства оборони України - ОСОБА_3 в судовому засіданні просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог позивача з підстав, що викладені у письмовому відзиві на позов.

Вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача - Міністерства оборони України, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 проходив військову службу у Збройних Силах СРСР з 14.05.1987 по 08.05.1989, в т.ч. приймав участь у бойових діях на території Республіки Афганістан з 05.07.1988 по 29.07.1988 в складі військової частини пп 71176, що підтверджується копією військового квитка серії НУ №9716694, копією архівної довідки від 20.11.2013, копією довідки Орджонікідзевського РВК м. Харкова від 29.12.2015 №183 (а.с.9,10, зворотна сторона а.с.10).

Згідно витягу з протоколу від 28.08.2015 № 3189 засідання Центральної військово-лікарської комісії МО України по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв у колишнього військовослужбовця, вогнепальні осколкові поранення голови, тулуба (контузія головного мозку -1988 р.) гвардії сержанта у відставці ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1. Водночас, суд зазначає, що у вказаному витягу з протоколу також зазначено, що порання (контузія) та захворювання, також пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії (а.с.11).

Як вбачається з довідки до акта огляду МСЕК від 03.02.2016 серія 12ААА № 106593, захворювання ОСОБА_4 пов'язанні з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. Також позивачу вперше з 26.01.2016 встановлена третя група інвалідності (зворотна сторона а.с. 11).

Згідно матеріалів справи позивач звернувся до ОСОБА_1 ОВК з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», разом з необхідними документами.

Судом встановлено, що у відповідь на вказане звернення, ОСОБА_1 ОВК листом від 16.01.2018 № 86/ВСЗ (а.с.8) повідомлено про те, що рішенням Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової готової допомоги та компенсаційних сум, яке відображено в протоколі від 22.12.2017 № 133, а саме в п. 15, комісія дійшла висновку про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги сержанту в запасі ОСОБА_4 (ОСОБА_1 (ЗК), якого 08.05.1989 звільнено зі строкової військової служби та 26.01.2016 під час первинного огляду органами МСЕК визнано інвалідом ІІІ групи, внаслідок поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії (довідка МСЕК серія 12 ААА № 16593 від 03.02.2016), оскільки заявником не подано документ, що свідчить про причини та обставини поранення, який передбачено пунктом 11 Порядку визначення і виплати одноразової грошової допомоги..., затвердженого установою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975.

Водночас, у вказаному листі від 16.01.2018 № 86/ВСЗ ОСОБА_1 ОВК визначено, що висновок Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, який подано разом з іншими документами, не є документом, що свідчить про обставини поранення.

Перевіряючи правомірність прийнятого рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги позивачу, судом встановлено наступне.

Статтею 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і соціальних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", дія цього Закону поширюється на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Частиною 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", в редакції, що діяла на час встановлення позивачу інвалідності вперше, встановлено вичерпний перелік підстав, за наявності яких призначається і виплачується одноразова грошова допомога, зокрема, п. 4 вказаного положення Закону, у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Згідно п. «б» ч. 1 ст. 162 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" в редакції, що діяла на час встановлення позивачу інвалідності вперше, одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності III групи (підпункт 4 пункту 2 статті 16 цього Закону).

Відповідно до п. 12 Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 № 975, в редакції, що діяла на час встановлення позивачу інвалідності вперше, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Згідно п. 13 вказаного Порядку № 975, керівник уповноваженого органу подає у 15- денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, і означені в пунктах 10 і 11 цього Порядку. Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із і означенням мотивів відмови.»

Щодо доводів відповідача про те, що висновок Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, який подано разом з іншими документами, не є документом, що свідчить про обставини поранення, суд зазначає наступне.

Пунктом 11 Порядку № 975, військовослужбовець, військовозобов’язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв’язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв’язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документа, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов’язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп’яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім’я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Суд зазначає, що положеннями ч. 2 ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», у даних спірних правовідносин не застосовуються положення п. 11 Порядку № 975, оскільки вказана норма застосовується лише до осіб, поранення (контузія, травма або каліцтва) яких призвело до інвалідності - не пов'язане з виконанням обов'язків військової служби.

Водночас, суд зазначає, що з аналізу положень Порядку № 975, не встановлено форму, зміст документа, що свідчить про обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), а також прямо не визначено коло осіб, повноважених видавати такий документ.

Як вбачається із витягу з протоколу від 28.08.2015 № 3189 засідання ЦВЛК МО України, встановлено, що отримані ОСОБА_4 поранення та контузія - пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велись бойові дії.

Таким чином, доводи відповідача про те, що висновок Центральної військово-лікарської комісії Міністерства оборони України, який подано разом з іншими документами, не є документом, що свідчить про обставини поранення є необґрунтованими та безпідставними.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про протиправність відмови Міністерства оборони України в призначенні ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», через що рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, яке оформлене пунктом 15 протоколу від 22.12.2017 №133 - підлягає скасування.

З огляду на викладене, для належного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який затверджений постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2013 № 975, у зв'язку з встановленням йому третьої групи інвалідності в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, та надіслати вказане рішення ОСОБА_1 обласному військовому комісаріату для видання наказу про виплату такої допомоги ОСОБА_4, а також зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат повторно направити документи ОСОБА_4 щодо призначення одноразової грошової допомоги розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України.

За приписами ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч.1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, суд зобов'язує Міністерство оборони України подати у 45-ти денний строк після набрання чинності рішення, звіт про його виконання.

Керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд, –

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_4 до Міністерства оборони України, ОСОБА_1 обласного військового комісаріату про визнання протиправною відмови, скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей».

Скасувати рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум - про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги ОСОБА_4, яке оформлене пунктом 15 протоколу від 22.12.2017 № 133.

Зобов'язати Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення ОСОБА_4 одноразової грошової допомоги, передбаченої ст. 16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» у відповідності з Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який затверджений постановою Кабінету міністрів України від 25.12.2013 № 975, у зв'язку з встановленням йому третьої групи інвалідності в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності, та надіслати вказане рішення ОСОБА_1 обласному військовому комісаріату для видання наказу про виплату такої допомоги ОСОБА_4.

Зобов'язати ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат повторно направити документи ОСОБА_4 щодо призначення одноразової грошової допомоги розпоряднику бюджетних коштів - Міністерству оборони України.

Зобов'язати Міністерство оборони України подати звіт про виконання судового рішення протягом 45 днів з дня набрання чинності даного рішення суду.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до ОСОБА_1 апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 06 березня 2018 року.

Суддя Мар'єнко Л.М.