
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ВІДМОВУ У ЗУПИНЕННІ ПРОВАДЖЕННЯ У СПРАВІ
29 травня 2017 року 16:10Справа № 808/1506/17 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання ПАТ «Мелітопольський завод холодильного машинобудування «Рефма» про зупинення провадження в адміністративній справі
за поданнямГоловного управління ДФС у Запорізькій області
доПАТ «Мелітопольський завод холодильного машинобудування «Рефма»
про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків,
ВСТАНОВИВ:
26 травня 2017 року о 12 год. 25 хв. Головне управління ДФС у Запорізькій області звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду із поданням до ПАТ «Мелітопольський завод холодильного машинобудування «Рефма», в якому просить суд підтвердити обґрунтованість адміністративного арешту майна платника податків ПАТ «Мелітопольський завод холодильного машинобудування «Рефма» застосованого на підставі рішення в.о. начальника ГУ ДФС у Запорізькій області 26 травня 2017 року.
Ухвалою суду від 26.05.2017 відкрито провадження в адміністративній справі №808/1506/17 за поданням податкового органу, розгляд подання призначено на 29 травня 2017 року о 16 год.00 хв.
У судове засідання прибула представник заявника ОСОБА_1
Представник відповідача в судове засідання не прибув. 29 травня 2017 року від відповідача надійшов відзив на подання податкового органу про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків (вх.№15173). У відзиві (запереченнях) на подання відповідач зазначив, що ним оскаржено до суду наказ від 28.04.2017 №1090 про проведення документальної планової виїзної перевірки. Розгляд справи щодо визнання наказу нечинним та його скасування призначено на 06.06.2017 на 12:30 (справа №808/1288/17). В звязку з чим відповідач просить суд зупинити провадження у справі №808/1506/17 до набрання законної сили судовим рішенням по справі №808/1288/17.
Розглянувши вказане клопотання суд зазначає, що провадження у справах за поданням органів доходів і зборів, поданим на підставі статті 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України(далі КАС України) є окремим видом судового провадження, відмінним від загального (позовного).
Відповідно до п.2 ч.1 ст.183-3 КАС України провадження у справах за зверненням органів доходів і зборів при здійсненні ними передбачених законом повноважень здійснюється на підставі подання таких органів щодо підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.
Частиною 3 ст.183-3 КАС України встановлено, що подання подається до суду першої інстанції протягом двадцяти чотирьох годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, встановленими цим Кодексом.
Згідно з ч. 8 ст.183-3 КАС України у разі постановлення судом ухвали про відкриття провадження у справі суд приймає у триденний строк, але не пізніше ніж протягом 96 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення заявника до суду, постанову по суті заявлених вимог, яка підлягає негайному виконанню.
Розгляд подання відбувається за участю органу доходів і зборів, що його вніс, та платника податків, стосовно якого його внесено.
Неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.
Також відповідно до ч.11 ст.183-3 КАС України на обчислення строків, установлених цією статтею, не поширюються правила статті 103 цього Кодексу.
Строки, встановлені цією статтею, обчислюються годинами і закінчуються із закінченням години, на яку припадає таке закінчення.
Строки, визначені цим підпунктом, не включають добові години, що припадають на вихідні та святкові дні.
Таким чином, ст. 183-3 КАС України встановлено спеціальний скорочений строк розгляду адміністративних справ за поданням податкової служби, що унеможливлює зупинення провадження у справі по даній категорії справ, тому у задоволенні клопотання необхідно відмовити.
Відповідно до частини шостої статті 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З огляду на те, що у судове засідання зявились не всі особи, які беруть участь у справі, суд скористався правом, передбаченим положеннями частини шостої статті 128 КАС України, щодо розгляду та вирішення справи в порядку письмового провадження.
Враховуючи вимоги частини першої статті 41 КАС України, відповідно до якої уразі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Керуючись статтями 156, 160, 165, 183-3 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання ПАТ «Мелітопольський завод холодильного машинобудування «Рефма» про зупинення провадження у справі №808/1506/17 до набрання законної сили судовим рішенням по справі №808/1288/17 відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.
СуддяЮ.П.Бойченко
The court decision No. 66826413, Zaporizhzhia District Administrative Court was adopted on 29.05.2017. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find useful information about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find useful information conveniently.
This decision relates to case No. 808/1506/17. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: