ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
11 травня 2017 року м. Київ К/800/16002/17
Суддя-доповідач Вищого адміністративного суду України Стрелець Т.Г., перевіривши матеріали касаційної скарги Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області
на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2017 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року
у справі № 825/1/17
за позовом Чернігівської міської ради
до Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області
про визнання протиправною та скасування постанови,-
в с т а н о в и в:
Як убачається з матеріалів касаційної скарги, 04 січня 2017 року Чернігівська міська рада звернулась до суду з позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області, в якому просила визнати протиправною та скасувати постанову відповідача про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 20 грудня 2016 року № 28/2660 на суму 144000,00 грн.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2017 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11 квітня 2017 року, позов задоволено повністю.
Не погоджуючись із такими рішеннями, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувані судові рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
За правилами частини п'ятої статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України до касаційної скарги додаються документ про сплату судового збору, а також копії касаційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі, та копії оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Разом із цим, до касаційної скарги не додано документу про сплату судового збору.
Згідно з підпунктом 3 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду сплачується 120 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
За приписами підпункту 1 пункту 3 частини другої цієї ж статті в редакції, яка була чинна на час звернення з цим позовом, ставки судового збору за звернення до адміністративного суду з позовом майнового характеру встановлені в таких розмірах: для суб'єктів владних повноважень, юридичних осіб - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб; а для фізичних осіб або фізичних осіб-підприємців - 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» станом на 01 січня 2016 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1600 грн.
Враховуючи викладене, беручи до уваги характер позовних вимог і їх розмір, ставка судового збору за звернення з цією касаційною скаргою складає 2592,00 грн. (120 % від 144000,00 * 1,5%).
Таким чином, касаційна скарга не відповідає вимогам частини п'ятої статті 213 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною третьою статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до вимог, встановлених статтею 213 цього Кодексу, застосовуються правила статті 108 цього Кодексу.
Згідно з частиною першою статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Виходячи з наведеного, суддя-доповідач вважає, що касаційну скаргу слід залишити без руху та надати скаржнику строк для усунення встановлених недоліків - шляхом подання документу про сплату судового збору у розмірі 2592,00 грн.
Керуючись статтями 108, 210-214 Кодексу адміністративного судочинства України, -
у х в а л и в:
Касаційну скаргу Державної архітектурно-будівельної інспекції у Чернігівській області залишити без руху.
Встановити скаржнику строк для усунення недоліків касаційної скарги до 01 червня 2017 року.
Роз'яснити, що у разі невиконання в установлений строк вимог цієї ухвали, касаційна скарга вважатиметься неподаною та буде повернута.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 - 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
Вищого адміністративного суду України Т.Г. Стрелець
The court decision No. 66450521, Administrative Cassation Court of the Supreme Court (until 15.12.2027 - Higher Administrative Court of Ukraine) was adopted on 11.05.2017. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find important data about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find necessary data easily.
This decision relates to case No. 825/1/17. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: