Справа № 158/692/17
Провадження № 2-а/0158/52/17
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р АЇ Н И
04 квітня 2017 року Ківерцівський районний суд Волинської області
в складі : головуючого судді - Пономарьової О.М.
при секретарі - Грубі М.Є.
з участю позивача ОСОБА_1
представника позивача ОСОБА_2
представника відповідача ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ківерці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконкомі Ківерцівської міської ради Волинської області про визнання протиправними дій та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до адміністративної комісії при виконкомі Ківерцівської міської ради Волинської області про визнання дій відповідача протиправними та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення № 15 від 03.03.2017 року.
Позов мотивує тим, що постановою у справі про адміністративне правопорушення № 15 від 03.03.2017 року, винесеною адміністративною комісією при виконкомі Ківерцівської міської ради Волинської області, ОСОБА_1 визнано винною у тому, що 14.02.2017 року о 22 год. 40 хв. в м. Луцьк, вул. Гордіюка, 10а, Волинської області, будучи продавцем продуктового магазину «Розмарин», реалізувала одну пляшку шампанського «Київське» в скляній тарі ємкістю 0,75 л, чим порушила вимоги ч. 2 ст. 156 КУпАП. За вчинення вищевказаного правопорушення на неї накладено адміністративне стягнення в сумі 1700 грн.
Посилаючись на те, що постанова адміністративної комісії при виконкомі Ківерцівської міської ради від 03.03.2017 року винесена з грубим порушенням чинного законодавства, розгляд справи проводився без участі ОСОБА_1, в діях останньої відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП, просить визнати дії відповідача протиправними та скасувати постанову адміністративної комісії при виконкомі Ківерцівської міської ради № 15 від 03.03.2017 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП, провадження у справі закрити.
Позивач ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позов підтримали з підстав викладених в позовній заяві, просили його задовольнити.
Представник відповідача ОСОБА_3 позов визнала частково, погоджуючись з тим, що ОСОБА_1 не була своєчасно повідомлена про дату та час розгляду справи, разом з тим заперечує щодо відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 156 КУпАП.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що 03.03.2017 року адміністративною комісією при виконкомі Ківерцівської міської ради Волинської області винесено постанову № 15, згідно якої, 14.02.2017 року о 22 год. 40 хв. ОСОБА_1 в м. Луцьк, вул. Гордіюка, 10а, Волинської області, будучи продавцем продуктового магазину «Розмарин», реалізувала одну пляшку шампанського «Київське» в скляній тарі ємкістю 0,75 л, чим порушила вимоги ч. 2 ст. 156 КУпАП. За вчинення вищевказаного правопорушення на неї накладено адміністративне стягнення в сумі 1700 грн. (а.с.7).
Частиною 2 ст. 156 КУпАП передбачена відповідальність за порушення працівником підприємства (організації) торгівлі або громадського харчування правил торгівлі пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, а саме: торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами в приміщеннях або на територіях, заборонених законом, або в інших місцях, визначених рішенням відповідного органу місцевого самоврядування, як таких, де роздрібна торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами заборонена, а так само торгівля пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями або тютюновими виробами через торгові автомати чи неповнолітніми особами, а також продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв або тютюнових виробів особі, яка не досягла 18 років, або продаж тютюнових виробів в упаковках, що містять менш як 20 сигарет або цигарок, чи поштучно (крім сигар).
Таким чином, викладена у постанові адміністративної комісії при виконкомі Ківерцівської міської ради Волинської області № 15 від 03.03.2017 року суть правопорушення не передбачає відповідальність за ч. 2 ст. 156 КУпАП.
Вирішуючи правомірність оскаржуваної постанови по справі про адміністративне правопорушення, суд зважає на наступні обставини справи.
Згідно із ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Зі змісту протоколу № 142-17 від 14.02.2017 року вбачається, що адміністративне правопорушення було вчинено ОСОБА_1 14.02.2017 року о 22 год. 40 хв., тоді як час складання протоколу зазначено 22 год. 35 хв., що порушує вимоги ст. 280 КУпАП, якою встановлено обставини, що підлягаю з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення.
В силу ч. 1 ст. 277-2 КУпАП повістка особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, вручається не пізніш як за три доби до дня розгляду справи, в якій зазначаються дата і місце розгляду справи.
Відповідно до повідомлення Українського державного підприємства поштового звязку «Укрпошта» Волинська дирекція № 03/20 від 10.03.2017 року, рекомендований лист № 4520101746923 від 01.03.2017 року на імя ОСОБА_1, вручений їй особисто - 03.03.2017 року, тобто в день розгляду адміністративною комісією справи про адміністративне правопорушення.
Постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення (ч. 2 ст. 283 КУпАП).
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Згідно ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
При винесенні постанови по справі про адміністративне правопорушення допущено ряд процесуальних порушень, зокрема, не зазначено доказів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, не враховано обставини, характер вчиненого правопорушення, особу порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Статтею 62 Конституції України передбачає, що усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Згідно із ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України: з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень.
Враховуючи викладене, беручи до уваги те, що викладена у постанові суть правопорушення не відповідає вимогам ч. 2 ст. 156 КУпАП, якою не передбачена відповідальність за продаж алкогольних напоїв у заборонений час, дії адміністративної комісії при виконкомі Ківерцівської міської ради слід визнати неправомірними, а постанову № 15 від 03.03.2017 року такою, що підлягає до скасування.
Відповідно ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 640 грн.
На підставі ст.ст. 33, 280, 247, 251, 256, 293 КУпАП, керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 71, 99-103 128, 159, 162, 163, 167 КАС України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними дії адміністративної комісії при виконкомі Ківерцівської міської ради щодо винесення постанови № 15 від 03.03.2017 року по справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. за ч. 2 ст. 156 КУпАП.
Визнати протиправною та скасувати постанову адміністративної комісії при виконкомі Ківерцівської міської ради Волинської області № 15 від 03.03.2017 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 156 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути з Ківерцівської міської ради на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Ківерцівський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Суддя Ківерцівського районного суду О.М. Пономарьова
The court decision No. 65830521, Kivertsi District Court of Volyn Oblast was adopted on 04.04.2017. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find useful data about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find useful data conveniently.
This decision relates to case No. 158/692/17. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: