ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Театральна, 18
тел. /0552/ 49-31-78
Веб сторінка : ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
____________________________
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 грудня 2016 року Справа № 923/1296/16
Господарський суд Херсонської області у складі судді Гридасова Ю.В. при секретарі Зуденко Є.С., розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної екологічної інспекції у Херсонській області, м. Херсон,
до Комунального підприємства "Світоч", с. Жовтневе, м. Херсон,
про стягнення 355 623 грн. 00 коп.,
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1, представник, дов. від 20.01.16р.;
відповідача - ОСОБА_2, директор, розпорядження № 21-к від 18.05.16р.
Позивач звернувся до господарського суду Херсонської області з позовною заявою у якій просить стягнути з відповідача 355623грн.00коп. збитків, завданих державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, посилаючись на положення п. «г» ст.. 20-2, ст.. 68, ч. 1 ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 211, Земельного кодексу України, ст.. 1166 ЦК України, ст. 35, 56 Закону України «Про охорону земель», розяснення Вищого Арбітражного Суду України від 27.06.2001 р. №02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, повязаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища».
Представник позивача в ході судового засідання підтримав вимоги, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні надав усні пояснення у яких визнав позовні вимоги, відповідно до відзиву на позовну заяву (листа «про незгоду з претензією збитків заподіяних державі забрудненням земельної ділянки» від 15.12.16 № 539).
У судовому засіданні 20.12.16 оголошено вступну та резолютивну частини рішення по справі.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, господарський суд
в с т а н о в и в :
Відповідно до ст. 13 Конституції України: «земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є обєктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією».
При проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Наддніпрянської селищної ради - с. Жовтневе 09.01.14 Державною екологічною інспекцією у Херсонській області (надалі за текстом рішення Позивач) було виявлено, що на території с. Жовтневе між дитячим садком та магазином, навпроти будинків № № 5, 20 на земельну ділянку здійснюється скид неочищених стічних вод з КНС Комунального підприємства «Світоч» (надалі за текстом рішення Відповідач). Відповідно до протоколу вимірювань показників складу та властивостей ґрунту вміст амонію (обмінного) в перерахунку на азот амонійний, залізо (рухомі форми), фосфор (рухомі форми), хлориди (водна витяжка) перевищує гранично - допустиму та фонову концентрацію.
Відповідно до абзацу 10 ст. 35 Закону України «Про охорону земель»: «власники і землекористувачі, в тому числі орендарі земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобовязані: забезпечувати захист земель від ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволожування, підтоплення, заростання бурянами, чагарниками і дрібноліссям».
Відповідно до ст. 45 Закону України «Про охорону земель»: «господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється».
Факт забруднення землі Відповідачем підтверджується актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 09.01.14, ОСОБА_3 відбору проб ґрунту від 09.01.2014 р. № 01-14, протоколом вимірювань показників складу та властивостей ґрунту від 09.01.14 № 01-14 та протоколом про адміністративне правопорушення від 03.02.14 № 4100 відносно директора КП «Світоч» ОСОБА_3
Відповідно до п. 1.4. Порядку організації та проведення перевірок субєктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.09.2008 р № 464 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.01.2009 р. за № 18/16034 (надалі - Порядок від 10.09.2008 р. № 464): «акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання».
Відповідно до пункту «в» ст. 211 Земельного кодексу України: «громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за наступні порушення: псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами».
Відповідно до ст.. 56 Закону України «Про охорону земель»: «юридичні і фізичні особи, винні в порушенні законодавства України про охорону земель, несуть відповідальність згідно із законом.
Застосування заходів дисциплінарної, цивільно-правової, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від відшкодування шкоди, заподіяної земельним ресурсам.
Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства України про охорону земель, підлягає відшкодуванню в повному обсязі».
Відповідно до статті 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»: «підприємства, установи організації та громадяни зобовязані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України».
Відповідно до статті 69 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища»: «шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища... Розмір збитків обчислюється на підставі затверджених у встановленому законом порядку такс та методик.»
Відповідно до п. 1.6. розяснення Вищого Арбітражного Суду України від 27.06.2001 р. № 02-5/744 «Про деякі питання практики вирішення спорів, повязаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища»: «вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника (статті 440 та 442 Цивільного кодексу України). Отже позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки Відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоду».
Порушуючи вимоги природоохоронного законодавства та вимоги Закону України «Про охорону земель» Відповідачем заподіяно державі збитки на суму 355623,00 грн.
Розрахунок збитків заподіяних державі внаслідок забруднення земельної ділянки через порушення природоохоронного законодавства виконано Позивачем відповідно до Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 27.10.97 року № 171, зареєстрованим в Міністерстві юстиції 05.05.98 за № 285/2725.
28.02.2012 року Позивачем на адресу Відповідача направлено претензію № 08-12/24 з вимогою добровільно відшкодувати збитки у сумі 355623 грн.
У листі відповіді від 06.03.2014 р. № 74 КП «Світоч» не заперечувало, щодо заподіяння шкоди, проте посилалося на відсутність фінансування та на необхідність реконструкції КНС.
Відповідно до положень ст. 526 Цивільного кодексу України (435-4) "зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться".
З огляду на вказані обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.
На підставі зазначених вище норм матеріального права, керуючись ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України,
в и р і ш и в :
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Світоч" (ідентифікаційний код 33824342, адреса 73484, місто Херсон, селище Жовтневе, будинок № 5) на користь Фонду охорони навколишнього природного середовища Наддніпрянської селищної ради (розрахунковий рахунок № 33110331700008, МФО 852010, ККД 24062100, ЄДРПОУ 37959779, у УДКСУ у м. Херсоні) 355623грн.00коп. збитків, завданих державі внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
3.Стягнути з Комунального підприємства "Світоч" (ідентифікаційний код 33824342, адреса 73484, місто Херсон, селище Жовтневе, будинок № 5) на користь Державної екологічної інспекції у Херсонській області (ідентифікаційний код 38044149, адреса 73026, місто Херсон, провулок Козацький, 10) 5334грн.35коп. витрат по сплаті судового збору. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
(Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом).
Повне рішення складено 26 грудня 2016 р.
Суддя Ю.В. Гридасов
The court decision No. 63673036, Commercial Court of Kherson Oblast was adopted on 20.12.2016. The procedural form is Economic, and the decision form is Decision. On this page, you will find important information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find useful information easily.
This decision relates to case No. 923/1296/16. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: