ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
06 грудня 2016 року К/800/24459/16
Суддя Вищого адміністративного суду України Маслій В.І. перевіривши на предмет відповідності вимогам закону клопотання Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області про повернення судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області про скасування постанови,
в с т а н о в и в :
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 12 жовтня 2016 року відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області на постанову Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 29 червня 2016 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 23 серпня 2016 року у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області про скасування постанови.
Заявник звернувся до Вищого адміністративного суду України з клопотанням про повернення судового збору, сплаченого при зверненні з названою касаційною скаргою.
Відповідно до частини другої статті 87 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
За приписами статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі повернення заяви або скарги, відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Втім, у відкритті провадження за названою вище касаційною скаргою відмовлено на підставі пункту 5 частини п'ятої статті 214 КАС України, згідно з яким суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі у випадках, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Такі дії судді не є суто процесуальними діями, перелік яких міститься у інших пунктах частини п'ятої статті 214 КАС України, та потребують оцінки обґрунтованості доводів касаційної скарги порівняно з висновками судів у судових рішеннях.
За загальним правилом, визначеним статтею 7 Закону України "Про судовий збір", судовий збір повертається у випадку, коли наступили процесуальні наслідки, які не залежать та не потребують розгляду справи по суті, оцінки обставин справи та наданих сторонами доказів.
Таким чином, вимоги статті 7 Закону України "Про судовий збір" не можуть бути застосовані в разі відмови у відкритті касаційного провадження на підставі пункту 5 частини п'ятої статті 214 КАС України.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України, зокрема, Судовою палатою у цивільних та адміністративних справах Верховного Суду України в постанові від 12 листопада 2014 року у справі № 6-138цс14 та колегією суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України в постанові від 16 червня 2015 року у справі № 21-619а14.
Враховуючи викладене, керуючись статтею 98 КАС України,
у х в а л и в :
Відмовити в задоволенні клопотання Костянтинівської ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області про повернення судового збору.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: В.І. Маслій
The court decision No. 63257413, Administrative Cassation Court of the Supreme Court (until 15.12.2027 - Higher Administrative Court of Ukraine) was adopted on 06.12.2016. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find essential data about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find useful data quickly.
This decision relates to case No. 233/1527/16-а. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: