Справа № 379/1416/16-а
2-а/379/170/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.12.2016 року м.Тараща
Таращанський районний суд Київської області в складі:
головуючого: судді Потеряйко С.А.
за участю секретаря: Іванченко Т.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тараща
справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати неправомірним рішення управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області № 103 від 17.11.2016 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії; зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області провести її перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з урахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року, відповідно до постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» і довідки Виконавчого комітету Таращанської міської ради Київської області № 13 від 09.11.2016 року про складові заробітної плати; звільнити її від сплати судового збору як особу, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії; звернути постанову до негайного виконання.
Позивач в судове засідання не з'явилася, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, проте подала до суду заяву про слухання справи у її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить суд їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, проте подав до суду заперечення, де зазначив, що позов не визнає з підстав зазначених у запереченні.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Перевіривши доводи позивача, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд прийшов до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.
В судовому засіданні встановлено, що позивач працювала на посаді заступника міського голови Таращанської міської ради Київської області, є непрацюючим пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області і отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», яка призначена відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII в розмірі 90% від заробітної плати.
Із довідки про заробітну плату Виконавчого комітету Таращанської міської ради Київської області від 16.11.2016 року № 14 вбачається, що заробітна плата на посаді заступника міського голови Таращанської міської ради Київської області з урахуванням підвищення посадових окладів для державних службовців з 01.12.2015 року відповідно до постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року становить 10113,60 грн.
16.11.2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії в зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців.
В свою чергу, відповідач рішенням від 17.11.2016 року № 103 відмовив позивачу у проведенні перерахунку пенсії державного службовця, посилаючись на те, що відповідно до п. 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, відтак підстав для перерахунку пенсії в порядку та на умовах, визначених Законом № 3723-XII немає. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни, зокрема, і до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме вилучено пункт 4 даної постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України. Крім того, з 01.05.2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889, яким не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям, які були призначені раніше.
Зазначене рішення відповідача є протиправним, виходячи з наступного.
Так, статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі - Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачу пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Отже, позивач є такою, що набула за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок визначення заробітку, який враховувався для перерахунку пенсії, був визначений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» (зі змінами та доповненнями), зокрема, пунктами 4 та 5.
Так, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Пунктом 5 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014 р.) було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни, зокрема, і до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», а саме вилучено пункт 4 даної постанови щодо порядку обчислення заробітної плати при проведенні перерахунків пенсій державним службовцям у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України.
На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону № 3723-XII, не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
У відповідності до ст. 8 Конституції України та ст. 8 КАС України, суд керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України.
Згідно положень ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Європейський суд з прав людини у рішенні по справі «Будченко проти України» (заява №38677/06) зазначив (п.п.38-40) про те, що відсутність механізму реалізації відповідного законодавчого положення становить втручання у право особи за ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Отже, відсутність на даний час механізму реалізації права на перерахунок пенсії є втручанням у визначений майновий інтерес позивача за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
У зв'язку з викладеним суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови її в перерахунку пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90% заробітної плати виходячи із сум заробітної плати державного службовця, який займає посаду державної служби відповідної підгрупи та рангу за остатньою посадою державної служби, з якої призначено пенсію, з врахуванням підвищень з 01.12.2016 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», є протиправними.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на пункт 5 Розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, яким визначено, що в разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-XII, тому що наведена законодавча норма стосується виключно призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Відповідно до ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На переконання суду позивачем доведено ті обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, а відповідачем не доведено правомірність відмови у перерахунку пенсії позивачу.
Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія перераховується зі строків, передбачених ч. 4. ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.
Отже, перерахунок пенсії позивачу у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям має відбуватись з 01.12.2016 року, оскільки позивач звернулася до управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області з заявою про перерахунок пенсії 16.11.2016 року.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок призначеної її пенсії державного службовця з 01.12.2016 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Відмова відповідача у здійсненні такого перерахунку пенсії в підвищеному розмірі не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі та обставинах справи, а тому є неправомірною.
На підставі викладеного, керуючись ч. 1 ст. 8, ч. 3 ст. 22, ч. 1 ст. 58 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (у редакції на час призначення пенсії), ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», ст.ст. 2, 6, 8, 9, 10, 11, 17-19, 71, 79, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 256, 258 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним рішення управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області № 103 від 17.11.2016 року про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Таращанському районі Київської області здійснити ОСОБА_1 з 01 грудня 2016 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної в розмірі 90 % заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з врахуванням підвищення з 01 грудня 2015 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», виходячи із заробітної плати, зазначеної в довідці Виконавчого комітету Таращанської міської ради Київської області № 14 від 16.11.2016 року.
Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути з управління Пенсійного фонду України в Таращанському районі Київської області на користь держави (до Спеціального фонду Державного бюджету України) судовий збір в розмірі 1102,40 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Таращанський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії даної постанови.
ГоловуючийС. А. Потеряйко
The court decision No. 63157708, Tarashcha District Court of Kyiv Oblast was adopted on 05.12.2016. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find useful information about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find important information quickly.
This decision relates to case No. 379/1416/16-а. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: