КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа 751/8125/16-а
Суддя доповідач Желтобрюх І.Л.
У Х В А Л А
06 жовтня 2016 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Желтобрюх І.Л., перевіривши матеріали апеляційної скарги Чернігівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України на постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 12 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України, про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
Постановою Новозаводського районного суду м. Чернігова від 12 вересня 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
За змістом ч.6 ст.187 КАС України до апеляційної скарги додається оригінал документа про сплату судового збору.
У відповідності до п.2 ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання апеляційної скарги на рішення суду апелянт повинен був сплатити судовий збір у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Згідно пп.2 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Тобто, судовий збір, який підлягає сплаті, становить 606,32 грн. (1378*0,4/100*110).
Однак, апелянтом було подано клопотання про відстрочення сплати судового збору на підставі ст.88 КАС України, у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань на цілі оплати судового збору.
Відповідно до ч.1 ст.88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Аналогічний припис містить і частина 1 статті 8 Закону України «Про судовий збір», яка передбачає, що суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше, ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Враховуючи всі наведені обставини, зокрема, відсутність в апелянта можливості наразі сплати судовий збір, та з метою недопущення порушення його права на апеляційний перегляд справи, вважаю можливим у відповідності до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про судовий збір» та ч.1 ст.88 КАС України відстрочити сплату судового збору до вирішення апеляційної скарги по суті.
Керуючись ст.ст. 88, 98 КАС України, суддя, -
У Х В А Л И В:
Клопотання Чернігівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України про відстрочення сплати судового збору задовольнити.
Сплату судового збору відстрочити до вирішення по суті апеляційної скарги Чернігівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України на постанову Новозаводського районного суду м. Чернігова від 12 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного Управління пенсійного фонду України, про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя: І.Л. Желтобрюх
The court decision No. 61859539, Kyiv Administrative Court of Appeal was adopted on 06.10.2016. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find useful data about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find useful data easily.
This decision relates to case No. 751/8125/16-а. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: