ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
31 травня 2016 року м. Київ № 826/23539/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Качура І.А., розглянувши у порядку письмового провадження клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Гусине"
до
Державної податкової інспекції у Шевченківському районі міста Києва
про
скасування рішення № 3 від 29.09.15,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Гусине» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у місті Києві про скасування рішення від 29 вересня 2015 року № 3 про виключення позивача з реєстру суб’єктів спеціального режиму оподаткування.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.12.2015, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24.02.2016 по справі №826/23539/15, позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Гусине» задоволено повністю, визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві від 29 вересня 2015 року № 3 про виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб’єктів спеціального режиму оподаткування, присуджено з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гусине» понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у Шевченківському районі Головного управління ДФС у м. Києві.
30.05.2016 позивачем до суду подано клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №826/23539/15.
Згідно Протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 30.05.2016 клопотання про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №826/23539/15 передано судді Качуру І.А. для подальшого розгляду.
Вирішуючи питання стосовно обґрунтованості заяви позивача в частині встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до ч. 1 ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов’язати суб’єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Цій нормі кореспондують, зокрема, положення абзацу 7 п. 4 ч. 1 ст.163 цього Кодексу, згідно з якими у резолютивній частині постанови суду зазначається встановлений судом строк для подання суб'єктом владних повноважень - відповідачем до суду першої інстанції звіт про виконання постанови, якщо вона вимагає вчинення певних дій.
Отже, встановити судовий контроль за виконанням рішення суб’єктом владних повноважень – відповідачем у справі суд може під час прийняття постанови у справі.
Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов’язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду першої, апеляційної чи касаційної інстанцій, а в разі неподання такого звіту – встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Таким чином, у разі звернення позивача із заявою про зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення після прийняття постанови у справі, суд ухвалою відмовляє у задоволенні такої заяви. Аналогічної правової позиції дотримується і Вищий адміністративний суд України, про що йдеться у листі від 09.01.2013 року №28/12/13-13.
Отже, проаналізувавши положення чинного законодавства та встановлені обставини, розглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням постанови суду є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 160, 165, 267 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання позивача про встановлення судового контролю за виконанням постанови у справі №826/23539/15, відмовити.
Копію ухвали надіслати сторонам у справі.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Качур І.А.
The court decision No. 58069331, District Administrative Court of Kyiv was adopted on 31.05.2016. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find key data about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find necessary data quickly.
This decision relates to case No. 826/23539/15. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: