
Справа № 396/1152/15-а
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.05.2016 року Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області
у складі: головуючого судді - Кухарської Н.А.,
з участю секретаря - Стеценко А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новоукраїнка справу за адміністративним позовом прокурора Новоукраїнського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області до Виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Фермерське господарство «Веста» про визнання незаконним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
в провадженні суду перебуває справа за адміністративним позовом прокурора Новоукраїнського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області до Виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Фермерське господарство «Веста» про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області від 26.05.2005 року № 126 «Про оформлення права власності ВАТ «Новоукраїнка Агротехсервіс» на об»єкти нерухомого майна», відповідно до якого надано дозвіл на оформлення права власності ВАТ «Новоукраїнка-агротехсервіс" на приміщення прийомно-здаточного корпусу, яке розташоване по вул. Курчатова, 42-а в м. Новоукраїнка.
В судовому засіданні представник відповідача заявив клопотання про закриття провадження у даній справі, оскільки, даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки спірні правовідносини не є публічно-правовими.
Представник позивача в судовому засіданні заперечувала проти закриття провадження по справі, оскільки вважала, що рішення прийнято органом місцевого самоврядування, в правовідновинах наявні публічно-правові ознаки, а тому спір належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Представник Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області в судове засідання не з"явився. Подав суду письмову заяву про розгляд справи без його участі.
Третя особа в судове засідання повторно не забезпечила явку свого представника. Про розгляд справи повімлялась належним чином, про що свідчать судові повістки та поштові повідомлення, які містяться в матеріалах справи. Про причини неявки суд не повідомила. З клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не зверталась.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглянути клопотання про закриття провадження по справі без участі осіб, які в судове засідання не з"явились.
Вислухавши думку сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що клопотання представника відповідача підлягає задоволенню та провадження по справі необхідно закрити за наступних підстав.
Позивачем в інтересах держави пред"явлено позов про визнання незаконним та скасування рішення виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області від 26.05.2005 року № 126 «Про оформлення права власності ВАТ «Новоукраїнка Агротехсервіс» на об»єкти нерухомого майна», відповідно до якого надано дозвіл на оформлення права власності ВАТ «Новоукраїнка-агротехсервіс" на приміщення прийомно-здаточного корпусу, яке розташоване по вул. Курчатова, 42-а в м. Новоукраїнка.
Згідно із ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Аналогічна норма міститься в ст. 4 КАС України, згідно якої юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно - правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ч. 2 ст. 171 КАС України, право оскаржити нормативно правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт. Тобто оскаржити такий акт інші особи не можуть.
Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 4 листопада 1950 року (далі - Конвенція), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Європейський суд з прав людини у рішенні Zand v. Austria від 12.10.1978 року вказав, що словосполучення "встановлений законом" поширюється не лише на правову основу самого існування "суду", але й на дотримання судом певних норм, які регулюють його діяльність. Поняття "суд, встановлений законом" у частині першій статті 6 Конвенції передбачає "усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів". З огляду на це не вважається ,,судом, встановленим законом,, орган, котрий, не маючи юрисдикції, судить осіб на підставі практики, яка не передбачена законом. Визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних судах є принцип офіційного з'ясування всіх обставин у справі і обов'язок суб"єкта владних повноважень доказувати правомірність своїх дій чи рішень, на відміну від визначального принципу цивільного судочинства, який полягає у змагальності сторін. Суд який розглянув справу не віднесену до його юрисдикції, не може вважатись "судом, встановленим законом" у розумінні частини першої статті 6 Конвенції.
Зважаючи на викладене, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Вказана правова позиція закріплена постановою Верховного Суду України № 21-222а15 від 16 червня 2015 року, за якою у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу в оренду майна (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності користування фізичною чи юридичною особою спірним майном має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право.
З"ясувавши предмет спору, суд дійшов висновку, що у даному випадку має місце спір про цивільне (господарське) право - спір щодо оформлення права власності на об"єкт нерухомого майна, а тому позов прокурора Новоукраїнського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській областіне підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, а має вирішуватись (розглядатись) за правилами цивільного (господарського)судочинства.
За правилами п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Зважаючи на викладене, з урахуванням того, що заявлений спір про оскарження рішення виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради Кіровоградської області від 26.05.2005 року № 126 «Про оформлення права власності ВАТ «Новоукраїнка Агротехсервіс» на об»єкти нерухомого майна», відповідно до якого надано дозвіл на оформлення права власності ВАТ «Новоукраїнка-агротехсервіс" на приміщення прийомно-здаточного корпусу, яке розташоване по вул. Курчатова, 42-а в м. Новоукраїнка, - не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, так як спірні правовідносини не є публічно-правовими та справа не має встановлених нормами КАС України ознак адміністративної юрисдикції, суд дійшов висновку щодо помилкового звернення позивача до суду в порядку адміністративного судочинства та необхідності в зв"язку з цим закриття провадження по справі.
На підставі викладеного і керуючись ст. 157 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Провадження по справі за позовом прокурора Новоукраїнського району Кіровоградської області в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Кіровоградській області до Виконавчого комітету Новоукраїнської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Фермерське господарство «Веста» про визнання незаконним та скасування рішення- закрити.
Роз"яснити позивачу право на звернення до суду за захистом прав в порядку цивільного (господарського) судочинства.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Новоукраїнський районний суд Кіровоградської області протягом 5 (п'яти) днів з моменту отримання копії ухвали.
Суддя Н.А.Кухарська
The court decision No. 57746780, Novoukrainka District Court of Kirovohrad Oblast was adopted on 18.05.2016. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find key data about this court decision. We offer convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find useful data quickly.
This decision relates to case No. 396/1152/15-а. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: