№ 57725513, 13.05.2016, Donetsk District Administrative Court

Approval Date
13.05.2016
Case No.
805/843/16-а
Document №
57725513
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 травня 2016 року Справа № 805/843/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної екологічної інспекції у Донецькій області до Регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

Державна екологічна інспекція у Донецькій області звернулась до суду з позовом до Регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик», в якому просило тимчасово заборонити (зупинити) використання котлів без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади Регіональним ландшафтним парком «Клебан-Бик» (Донецька область, Костянтинівський район, селище Олександро-Калинове, код ЄДРПОУ 31222274) пов'язану із забрудненням атмосферного повітря.

Після усунення позивачем недоліків позовної заяви, ухвалою суду від 08 квітня 2016 року було відкрито скорочене провадження по справі та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня одержання ухвали суду надати письмові заперечення на позов.

Ухвала від 08 квітня 2016 року про відкриття скороченого провадження була отримана відповідачем 19 квітня 2016 року, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення яке надійшло на адресу суду 11 квітня 2016 року.

Відповідач своїм правом не скористався та не надав суду заперечень на адміністративний позов, з урахуванням зазначеного, судом було розглянуто позовні вимоги за наявними в матеріалах справи документами.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища у Донецькій області було проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Регіональним ландшафтним парком «Клебан-Бик». В ході перевірки було встановлено, що відповідачем для опалювання приміщення офісу використовує два газових водогрійних котла (ЕОБО 8ТАК-243Е) тепловою потужністю 6,8 кВТ. кожний. Згідно журналу обліку природного газу та листа адміністрації РЛП «Клебан-Бик» №53/0-02 від 24.02.2016 за опалюваний період у 2015 році котельне обладнання в офісному приміщенні відпрацювало 170 діб. Загальна витрата газу за цей період склала 3902 (три тисячі дев'ятсот два) м3. Встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від котлів здійснюються без дозволу спеціально-уповноваженого органу виконавчої влади. Не проведено інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Крім того, позивач зазначає, що на балансі відповідача є пересувні джерела викидів: 3 автомобілі, 3 мопеди та 1 моторолер. РЛП «Клебан-Бик» не здійснює інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин від пересувних джерел. Згідно податкової декларації екологічного податку, за 2015 рік РЛП «Клебан-Бик» сплачено 139,08 грн. за викиди в атмосферне повітря. Устаткування та апаратура для очищення викидів на балансі відповідача відсутня. На державний облік у галузі охорони атмосферного повітря РЛП «Клебан-Бик» не взято. Держави статистична звітність встановленою формою 2-ТП повітря не складається.

Тому позивач вважає, що оскільки відповідачем здійснюється викиди у атмосферне повітря без спеціального дозволу, то відповідно Держекоінспекція як контролюючий орган у сфері дотримання вимог природоохоронного законодавства має підстави для звернення до суду з адміністративним позовом щодо застосування заходів реагування до порушника природоохоронного законодавства.

На підстав викладеного просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Матеріалами справи встановлено, що відповідно до Наказу Державної екологічної інспекції у Донецькій області №16 від 22.02.2016 державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища у Донецькій області Булановим О.І., Бенюхом В.П., Наумовим В.О. у період з 23.02.2016 року по 09.03.2016 року було проведено позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Регіональним ландшафтним парком «Клебан-Бик».

За результатами перевірки було складено Акт №03-05, який був підписаний заступником директора Регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» та начальником відділу служби державної охорони природно-заповідного фонду Регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» без зауважень.

В ході перевірки було встановлено, що Регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик» для опалювання приміщення офісу використовує два газових водогрійних котла (ЕОБО 8ТАК-243Е) тепловою потужністю 6,8 кВТ кожний. Встановлено, що викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від котлів здійснюються без дозволу спеціально-уповноваженого органу виконавчої влади. Не проведено інвентаризацію стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.

Крім того, відповідачем не здійснюється інструментально-лабораторні вимірювання параметрів викидів забруднюючих речовин від пересувних джерел: 3 автомобілі, 3 мопеди та 1 моторолер. Устаткування та апаратура для очищення викидів на балансі відповідача відсутня. На державний облік у галузі охорони атмосферного повітря Регіональний ландшафтний парк «Клебан-Бик» не взято. Держави статистична звітність встановленою формою 2-ТП повітря не складається.

26.02.2016р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Донецької області Наумовим В.О. на заступника директора РЛП «Клебан-Бик» ОСОБА_4 складено протокол про адміністративне правопорушення № 007696 за ч.І ст.78 КУпАП (викид забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади або недодержання вимог, передбачених наданим дозволом, інші порушення порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря або перевищення технологічних нормативів допустимого викиду забруднюючих речовин та нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин стаціонарних джерел під час експлуатації технологічного устаткування, споруд і об'єктів).

10.03.2016 року позивачем було складено припис № 03-05 для усунення відповідачем вказаних в акті перевірки порушень.

Докази про те, що недоліки, встановлені в акті позапланової перевірки усунуті -відповідачем не надано.

Відповідно до п. а) ч. 1 ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» до компетенції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, належить організація і здійснення у межах компетенції державного нагляду (контролю) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства: про охорону атмосферного повітря.

Відповідно до п.п. 4.2. п. 4 Положення про Державну екологічну інспекцію у Донецькій області, затвердженого Наказом Державної екологічної інспекції України № 136 від 12.12.2011року Держекоінспекція здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням територіальними органами центральних органів виконавчої влади, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог:

в) законодавства про охорону атмосферного повітря щодо:

виконання за планових і затверджених загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм;

наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин;

забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;

додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря;

додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання;

порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях;

надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення викидів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря.

Відповідно до ст.11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані:

здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо;

вживати заходів щодо зменшення обсягів викидів забруднюючих речовин і зменшення впливу фізичних факторів;

забезпечувати безперебійну ефективну роботу і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних те біологічних факторів;

здійснювати контроль за обсягом і складом забруднюючих речовин, що викидаються і атмосферне повітря, і рівнями фізичного впливу та вести їх постійний облік; заздалегідь розробляти спеціальні заходи щодо охорони атмосферного повітря на випадок виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру і вживати заходів для ліквідації причин, наслідків забруднення атмосферного повітря;

забезпечувати здійснення інструментально-лабораторних вимірювань параметрів викидів забруднюючих речовин стаціонарних і пересувних джерел та ефективності роботи газоочисних установок;

забезпечувати розроблення методик виконання вимірювань, що враховують специфічні умови викиду забруднюючих речовин;

використовувати метрологічно атестовані методики виконання вимірювань і повірені засоби вимірювальної техніки для визначення параметрів газопилового потоку і концентрацій забруднюючих речовин в атмосферному повітрі та викидах стаціонарних і пересувних джерел; здійснювати контроль за проектуванням, будівництвом і експлуатацією споруд, устаткування та апаратури для очищення газопилового потоку від забруднюючих речовин і зниження впливу фізичних та біологічних факторів, оснащення їх засобами вимірювальної техніки, необхідними для постійного контролю за ефективністю очищення, дотриманням нормативів гранично допустимих викидів забруднюючих речовин і рівнів впливу фізичних та біологічних факторів та інших вимог законодавства в галузі охорони атмосферного повітря; своєчасно і в повному обсязі сплачувати екологічний податок.

Відповідно до ч. 7 ст. 7. Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Оскільки, Регіональним ландшафтним парком «Клебан-Бик» здійснюються викиди у атмосферне повітря без спеціального дозволу, то відповідно Держекоінспекція як контролюючий орган у сфері дотримання вимог природоохоронного законодавства має підстави для звернення до суду з адміністративним позовом щодо застосування заходів реагування до порушника природоохоронного законодавства.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що оскільки відповідачем порушення, встановлені позивачем під час перевірки відповідача у встановлений час та спосіб не усунені,та підприємство продовжує здійснювати викиди у атмосферне повітря без спеціального дозволу, тому існують всі підстави для застосування заходів реагування для охорони атмосферного повітря.

Таким чином, суд вважає за доцільне застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом тимчасової заборонити (зупинення) використання котлів без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади Регіональним ландшафтним парком «Клебан-Бик» (Донецька область, Костянтинівський район, селище Олександро-Калинове, код ЄДРПОУ 31222274) пов'язану із забрудненням атмосферного повітря.

Відповідно до частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі вищевикладеного суд приходить висновку, що позовні вимоги Державної екологічної інспекції у Донецькій області підлягають задоволенню.

Суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.

На підставі викладеного, керуючись статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної екологічної інспекції у Донецькій області задовольнити у повному обсязі.

Застосувати до Регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик» (код ЄДРПОУ 21506169, Донецька область, Костянтинівський район, селище Олександро-Калинове,) заходи реагування у вигляді тимчасової заборонити (зупинення) використання Регіональним ландшафтним парком «Клебан-Бик» котлів без дозволу спеціально уповноваженого органу виконавчої влади.

Постанова підлягає до негайного виконання.

Роз'яснити, що згідно з ч. 12 ст. 183-2 КАС України, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої п. 5 ч. 1 цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).

Відповідно до пунктів 9, 10 статті 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною. У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Шувалова Т.О.