УХВАЛА
26 квітня 2016 року справа № 823/310/16
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Каліновської А.В.,
при секретарі - Шалько І.П.,
за участю:
представників позивача - Берестового І.Ф., Гонтаренко Н.В., Колісника С.М.,
представників відповідача - Сизька Б.Б., Кучеренко Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Катеринопільської районної організації профспілки працівників освіти і науки України до голови Катеринопільської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання протиправними дій та скасування розпорядження,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним адміністративним позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії голови Катеринопільської районної державної адміністрації Черкаської області в частині ліквідації відділу освіти Катеринопільської районної державної адміністрації Черкаської області без завчасного надання професійним спілкам інформації щодо скорочення чисельності або штату працівників;
- скасувати розпорядження голови Катеринопільської районної державної адміністрації Черкаської області від 29.01.2016 №17 «Про структуру районної державної адміністрації» в частині ліквідації відділу освіти Катеринопільської районної державної адміністрації Черкаської області як таке, що винесено передчасно та з порушенням вимог законодавства України про працю.
В судовому засіданні представником відповідача заявлено клопотання про закриття провадження в адміністративній справі, оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Клопотання обґрунтоване тим, що оскаржуване розпорядження голови Катеринопільської районної державної адміністрації Черкаської області від 29.01.2016 №17 «Про структуру районної державної адміністрації» в частині ліквідації відділу освіти Катеринопільської районної державної адміністрації Черкаської області є правовим актом індивідуальної дії, стосується виключно працівників відділу освіти Катеринопільської районної державної адміністрації Черкаської області, а тому не породжує для позивача права та обов'язки, що виключає можливість оскарження вказаного розпорядження позивачем.
Представники позивача проти закриття провадження заперечили.
Відповідно до положень пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз'яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ (ч. 2 ст. 157 КАС України).
Заявляючи клопотання про закриття провадження у цій справі з вищезазначених підстав, представник відповідача послався на ту обставину, що оскаржуване рішення не породжує для позивача права та обов'язки, тому не може бути оскаржене саме позивачем до суду, зокрема в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з ч. 1, 2 ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до Рішенням Конституційного Суду України у справі щодо права на оскарження в суді неправомірних дій посадової особи від 25.11.1997, частину другу статті 55 Конституції України необхідно розуміти так, що кожен має гарантоване державою право оскаржити в суді загальної юрисдикції рішення, дії чи бездіяльність будь-якого органу державної влади, органу місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, якщо громадянин України, іноземець, особа без громадянства вважають, що їх рішення, дія чи бездіяльність порушують або ущемляють права і свободи громадянина України, іноземця, особи без громадянства чи перешкоджають їх здійсненню, а тому потребують правового захисту в суді. Такі скарги підлягають безпосередньому розгляду в судах незалежно від того, що прийнятим раніше законом міг бути встановлений інший порядок їх розгляду (оскарження до органу, посадової особи вищого рівня по відношенню до того органу і посадової особи, що прийняли рішення, вчинили дії або допустили бездіяльність).
Зміст вищевказаної конституційної норми відображений і у частині 1 статті 6 КАС України, якою передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Крім того, відповідно до ч. 3, 4 ст. 8 КАС України звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується, а відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини - забороняється.
Суд враховує рішення Європейського суду з прав людини у справі «Церква села Сосулівка проти України» від 28.02.2008, яким констатовано порушення гарантованого статтею 6 Європейської Конвенції з прав людини права заявника на доступ до суду у зв'язку з відмовою національних судів розглянути його скаргу по суті.
Отже, закриття провадження в адміністративній справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 157 КАС України без роз'яснення позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ, є недопустимим.
Водночас характер спірних правовідносин та склад їх учасників вказують на те, що оскарження розпорядження голови Катеринопільської районної державної адміністрації Черкаської області від 29.01.2016 №17 - неможливе в порядку іншого судочинства, ніж в порядку адміністративного судочинства.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 157, 160-165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі №823/310/16 за позовом Катеринопільської районної організації профспілки працівників освіти і науки України до голови Катеринопільської районної державної адміністрації Черкаської області про визнання протиправними дій та скасування розпорядження - відмовити.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя А.В. Каліновська
Повний текст ухвали виготовлено 04.05.2016.
The court decision No. 57561395, Cherkasy District Administrative Court was adopted on 26.04.2016. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find key data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find important data quickly.
This decision relates to case No. 823/310/16. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: