Копія Справа №1-кс/326/69/2016
Провадження №326/1652/15-к
УХВАЛА
про надання дозволу на проведення позапланової перевірки
25 лютого 2016 року Приморський районний суд Запорізької області в складі:
слідчого судді Стріжакової Т.В.
при секретареві Кузякіної К.М.
за участю: прокурора Гріпас О.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання процесуального керівника, прокурора Приморського відділу Бердянської місцевої прокуратури Гріпаса О.Ю. в кримінальному провадженні № 42015080340000001 від 10.06.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, про проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства,-
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду Запорізької області надійшло клопотання процесуального керівника, прокурора Приморського відділу Бердянської місцевої прокуратури Гріпаса О.Ю. про проведення позапланової документальної перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства. Своє клопотання він мотивує тим, що в провадженні СВ Приморського РВ знаходяться матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015080340000001 від 10.06.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.197-1 КК України. В ході вивчення стану додержання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок на території Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області виїздом на місце встановлено факт самовільного зайняття земельних ділянок за суміжними кадастровими номерами НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3, НОМЕР_4.
Під час проведення досудового розслідування допитані в якості свідків голова Преславської сільської ради ОСОБА_2 та землевпорядник Преславської сільської ради ОСОБА_3, які показали, що, згідно з розпорядженням Приморської РДА №636 від 28.11.2012 року ОСОБА_4 надано згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розташованих на території Преславської сільської ради Приморського району за територією населеного пункту, загальною площею 42,6 га (угіддя-рілля) (у контурі 195.2 площею 6,7 га, у контурі 198-1 площею 9,98 га, у контурі 219-1 площею 8,74 га, у контурі 216-1 площею 9,45 га, у контурі 212-1 площею 8 га), але на теперішній час проекти землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок не затверджені. Допитана з цього приводу ОСОБА_4 показала, що на теперішній час проекти землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок не затверджені, земельні ділянки вона не обробляла.
21.08.2015 року ФОП ОСОБА_5 як свідок показав, що в травні 2015 року ним була засіяна олійними культурами земельна ділянка, розташована на території Преславської сільської ради за територією населеного пункту, контур № 219-1 (кадастровий номер суміжної ділянки НОМЕР_2), площею 7, 4123 га, зокрема соняшником.
Слідчим, 05.01.2016 року проведено огляд соняшника, вагою 4900 кг.
Вказаний врожай передано директору ФОП ОСОБА_5 на відповідальне зберігання.
Згідно з відповіддю відділу Держземагенства у Приморському районі Запорізької області вказано, що земельні ділянки, розташовані в контурах № 195-2, № 198-1, № 219-1, № 216-1, № 212-1, загальною площею 42,7665 га згідно з технічною документацією зі складання схеми поділу земель колективної власності колишнього КСП «Преслав» Приморського району - це землі запасу сільськогосподарського призначення угіддя-рілля. Згідно з книгою записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі на земельну ділянку та згідно з Національною Кадастровою Системою данні про реєстрацію цих земельних ділянок відсутні.
Враховуючи, що під час проведення досудового розслідування у даному кримінальному провадженні встановлено факт незаконного вирощування та збору сільськогосподарської продукції, для встановлення об'єктивної істини та всебічного проведення досудового розслідування по кримінальному провадженню, необхідно провести позапланову перевірку дотримання ФОП ОСОБА_5 вимог земельного законодавства при використанні зазначених земельних ділянок уповноваженим органом державного контролю, з метою встановлення наявності або відсутності порушень, та розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі в наслідок самовільного зайняття земельних ділянок.
Згідно з п.п.1,5 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 року №459, обов'язок здійснення державного контролю за використанням, охороною земель усіх категорій та форм власності покладено на Державну інспекцію сільського господарства України, яка здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні підрозділи.
Крім того, п.п. б, в п. 12 п. 3 Розділу 12 Перехідних положень ЗУ «Про прокуратуру» у КПК України із ст. 36 виключено п. 6 ч. 2 та зі ст. 40 виключено п. 4 ч. 2, якими було передбачено право прокурора та слідчого призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.
Просив винести ухвалу про проведення позапланової перевірки з питань дотримання ФОП ОСОБА_5 (ІПН НОМЕР_5, АДРЕСА_1) вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки сільськогосподарського призначення, угіддя-рілля, площею 7,4123 га, розташованої поряд із суміжною земельною ділянкою за кадастровим номером НОМЕР_2, та знаходиться на території Преславської сільської ради за межами населеного пункту, з метою встановлення факту самовільного заняття земельної ділянки та розміру шкоди, заподіяної внаслідок її самовільного зайняття. Проведення перевірки доручити Державної інспекції сільського господарства у Запорізькій області.
В судовому засіданні прокурор Гріпас О.Ю. дав пояснення, аналогічні викладеним у клопотанні. Просив клопотання задовольнити, надати дозвіл на проведення позапланової перевірки ФОП ОСОБА_5 з питань дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки, розташованої поряд із суміжною земельною ділянкою за кадастровим номером НОМЕР_2 з метою встановлення факту самовільного заняття земельної ділянки та розміру шкоди, заподіяної внаслідок її самовільного зайняття. Проведення позапланової перевірки доручити Державній інспекції сільського господарства у Запорізькій області, розташованій за адресою: 69059, м.Запоріжжя, вул.Парамонова, 8 Б.
Вислухавши прокурора, дослідивши матеріали клопотання кримінального провадження, якими прокурор обґрунтовує доводи клопотання, суд виходить з наступного.
У витязі з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження за № 42015080340000001 від 10.06.2015 року (а.с.4) вказано, що внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.197-1 ч.1 КК України. В фабулі витягу зазначено, що у ході вивчення стану додержання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок на території Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області виїздом на місце було встановлено факт самовільного зайняття земельних ділянок за суміжними кадастровими номерами НОМЕР_6, НОМЕР_1, НОМЕР_3, НОМЕР_4. Під час досудового розслідування допитані в якості свідків голова Преславської міської ради ОСОБА_2 та землевпорядник Преславської сільської ради ОСОБА_3, які показали, що розпорядженням Приморського РДА №636 від 28.11.2012 року ОСОБА_4 надано згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок, але на теперішній час проекти землеустрою щодо їх відведення не затверджені. ОСОБА_4 показала, що вказані земельні ділянки вона не обробляла. Директор ТОВ «Преслав» ОСОБА_6 показав, що з квітня 2015 року ТОВ «Преслав» були засіяні зерновими культурами земельні ділянки, розташовані на території Преславської сільської ради за територією населеного пункту, у контурі №198 (суміжна ділянка НОМЕР_6, НОМЕР_1) площею 8,8730 га була засіяна ячменем. В жовтні 2014 року було засіяно земельну ділянку у контурі №216 (суміжна ділянка під кадастровим номером НОМЕР_7) площею 7, 9689 га була засіяна озимою пшеницею. 21.08.2015 року під час опитування, ФОП ОСОБА_5 показав, що в травні 2015 року ним була засіяна олійними культурами земельна ділянка, розташована на території Преславської сільської ради за територією населеного пункту, контур №219 (суміжна ділянка НОМЕР_2), площею 7,4123 га, була засіяна соняшником.
Таким чином, у витязі викладена фабула, з якою вбачається, що самовільно зайнята земельна ділянка розташована поряд з земельною ділянкою, засіяною в травні 2015 року ФОП ОСОБА_5 соняшником.
З матеріалів клопотання вбачається, що в поясненнях ФОП ОСОБА_5 вказано, що з 2009 року він займається обробкою земельних ділянок в контурі №219 згідно плану-схеми земель запасу Преславської сільської ради на підставі укладених договорів оренди. Вказує, що в травні 2015 року він засіяв земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_2 соняшником, оскільки вважав, що вказана земельна ділянку була виділена ОСОБА_7 та ОСОБА_8 та їх використання є правомірним (а.с.19). З пояснень голови Преславської сільської ради ОСОБА_2, землевпорядника ОСОБА_3 випливає, що самовільно зайнята земельна ділянка в установленому порядку не виділялася, 25.05.2015 року під час об'їзду території сільської ради було встановлено, що земельна ділянку під кадастровим НОМЕР_8 засіяна соняшником (а.с.13-14,17-18), а ОСОБА_4, якій надана згода на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок, пояснила, що їх не обробляла (а.с.15-16).
Вказані обставини також підтверджуються: протоколами огляду місця події (а.с.5-8); протоколом розпорядженням голови РДА (а.с.9); матеріалами геодезичних вишукувань (а.с.25-31); протоколами допиту вказаних свідків.
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки ОСОБА_4 має на території Запорізької області Приморського району, Преславської сільської ради, за межами населеного пункту має земельну ділянку площею 42, 7665 га, яка відноситься до земель сільськогосподарського призначення, для ведення фермерського господарства, нормативна грошова оцінка якої становить 1188609 грн (а.с.23), також на вказаній територіях земельну ділянку має Преславська БЗОШ площею 11, 6132 га вартістю 322766 га (а.с.22 зворотній бік); та Релігійна громада Української православної церкви на ім'я Успіння Божої Матері площею 5, 0001 га, вартістю 138968 грн (а.с.24).
Статтею 197-1 ч.1 КК України передбачена кримінальна відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику.
Об'єктивна сторона злочину полягає у самовільному зайнятті земельної ділянки. Самовільне зайняття ділянки - це активні протиправні дії по заволодінню (захопленню) всупереч встановленому порядку земельної ділянки.
Основним безпосереднім об'єктом злочину є право власності на землю (право користування землею). Додатковими об'єктами вказаного злочину виступають, зокрема: правомірна управлінська діяльність державних і самоврядних органів у галузі земельних та архітектурно-будівельних відносин; система оподаткування (винні у самовільному зайнятті земельних ділянок, як правило, не сплачують плату за землю, яка включає земельний податок й орендну плату за земельні ділянки державної і комунальної власності і входить у систему оподаткування); встановлений порядок охорони надр.
За ст.1 ч.2 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з положень Конституції, цього Кодексу та інших законів України.
Частиною 2 ст.93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.6-7 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
Відповідно до ч.1 ст.6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» перелік підстав для здійснення позапланових заходів є вичерпним і такими підставам можуть бути: подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням; виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання; перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю); обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб'єктом господарювання її законних прав. Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення; неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів; настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
У свою чергу ч.2 с.6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
ПКМУ № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» передбачено, що надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком (за винятком перевірок стану підготовки до роботи енергетичних об'єктів суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання) здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження (п.1). Надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду чи на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України (п.2).
Згідно з Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства від 25.02.2013 року №132 «Про затвердження Порядку планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства» державний нагляд (контроль) з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства здійснюється Державною інспекцією сільського господарства України та її територіальними органами (1.1). Під час проведення позапланового заходу з'ясовуються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу, з обов'язковим зазначенням цих питань у направленні на проведення планової/позапланової перевірки (п.3.3).
Відповідно до п.5 Положення Держсільгоспінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи - державні інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах.
Відповідно до ч.4 ст. 6 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.
Враховуючи, що фабула витягу кримінального провадження містить підстави, які дають змогу вважати можливим причетність ФОП ОСОБА_5 до самовільного заняття вказаної вище земельної ділянки; що за ст.197-1 ч.1 КК України передбачена кримінальна відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику; що іншими заходами, окрім проведення позапланової перевірки не можливо здобути інформацію, необхідну для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, суд вважає, що клопотання про проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки сільськогосподарського призначення підлягає задоволенню частково. Необхідно надати дозвіл на проведення позапланової перевірки в частині встановлення факту самовільного зайняття земельної ділянки та розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення з 2015 року, доручити її проведення Державній інспекції сільського господарства у Запорізькій області.
Керуючись ст.ст. 1, 93 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання процесуального керівника, прокурора Приморського відділу Бердянської місцевої прокуратури Гріпаса О.Ю. в кримінальному провадженні № 42015080340000001 від 10.06.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, про проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог земельного законодавства - задовольнити частково.
Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки ФОП ОСОБА_5, адреса: АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_5, з питань дотримання ним вимог земельного законодавства з квітня 2015 року в частині встановлення факту самовільного зайняття земельної ділянки та розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки сільськогосподарського призначення угіддя-рілля, площею 7,4123 га, розташованої поряд із суміжною земельною ділянкою за кадастровим номером НОМЕР_2, яка знаходиться на території Преславської сільської ради за межами населеного пункту
Проведення позапланової перевірки доручити Державній інспекції сільського господарства у Запорізькій області.
Встановити строк проведення позапланової перевірки з моменту отримання даної ухвали протягом 10 робочих днів.
Копію ухвали направити Державній інспекції сільського господарства у Запорізькій області для організації виконання.
Ухвала не оскаржується.
Суддя підпис Т.В. Стріжакова
З оригіналом згідно:
Суддя Т.В. Стріжакова
25.02.2016
Справка:
Призначити попереднє судове засідання в приміщенні на
Причини нерозгляду:
The court decision No. 56074154, Prymorskyi District Court of Zaporizhzhia Oblast was adopted on 25.02.2016. The procedural form is Criminal, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find essential data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find necessary data quickly.
This decision relates to case No. 326/1652/15-к. Companies, which are mentioned in the text of this judgment: