< для копії >
Справа № 2270/8478/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 вересня 2011 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 < за участі >< перелік сторін >
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом < в особі > < в чиїх інтересах > Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля Елеватор" < 3-тя особа > до Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції в особі Білогірського відділення < 3-тя особа > про визнання нечинними податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Поділля Елеватор" звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції в особі Білогірського відділення про скасування податкових повідомлень-рішень №0000011502/0 від 10 січня 2011 року, №0000171502 від 24 березня 2011 року, №0000181502 від 30 березня 2011 року, №0000271502 від 24 червня 2011 року та №0000181502/3 від 24 червня 2011 року.
Представники позивача у судовому засіданні підтримали позовні вимоги, підтвердили зазначені у позовній заяві обставини.
Представники відповідача надали заперечення та просили у задоволенні позовних вимог відмовити, зазначили, що оскаржувані податкові повідомлення рішення винесені правомірно.
Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 28 грудня 2010 року Білогірським відділенням Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції проведено невиїзну документальну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля Елеватор" за червень-серпень 2010 року. За результатами невиїзної документальної перевірки складено акт № 308-15-35291996 від 28 грудня 2010 року, в якому зроблено висновок, що позивачем порушено пп. 7.4.1, 7.4.5 п.7.4. статті 7 Закону України «Про податок на додану вартість», а саме: позивачем занижено суму податку, що підлягає сплаті до бюджету в сумі 150452 грн., в тому числі за липень 2010 року - 101870 грн., за серпень 2010 року - 48582.
На підставі зазначеного акту відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000011502/0 від 10 січня 2011 року, яким визначено суму податкового зобовязання з податку на додану вартість у сумі 150452 грн. 00 коп. за основним платежем та 7522 грн. 60 коп. за штрафними санкціями. З урахуванням адміністративного оскарження відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення №0000171502 від 24 березня 2011 року, №0000181502 від 30 березня 2011 року, №0000271502 від 24 червня 2011 року та №0000181502/3 від 24 червня 2011 року.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державну податкову службу України», в редакції яка діяла під час виникнення правовідносин, до завдань органів державної податкової служби входить здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Згідно з п.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу України» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).
Відповідно до пункту 1.2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 року N 327 (чинного на момент проведення перевірки), невиїзною документальною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), незалежно від способу їх подачі..
Як вбачається з п.п 7.7.5 п.7.7. ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість», в редакції яка діяла на час виникнення правовідносин, податковий орган має право протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, проводити документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Згідно з п.п.4.2.2 "в" п.4.2 ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", чинного на час проведення перевірки, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі, якщо контролюючий орган внаслідок проведення камеральної перевірки виявляє арифметичні або методологічні помилки у поданій платником податків податковій декларації, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться контролюючим органом виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях, без проведення будь-яких інших видів перевірок платника податків.
Отже, за змістом викладеного вбачається, що податкова служба має право визначати суму податкового зобов'язання шляхом камеральної перевірки і, у разі його заниження, застосовувати фінансові санкції, тільки у випадку виявлення у поданій платником податків податковій декларації арифметичних або методологічних помилок.
Відповідно до роз'яснення Комітету Верховної Ради України з питань фінансів і банківської діяльності від 20.03.2001р. N06-10/167 під терміном «арифметична помилка»слід розуміти помилки або описки, допущені платником податку при заповненні декларацій (розрахунків) або додатків до них, зокрема, при виконанні арифметичних дій, передбачених при обчисленні об'єкта оподаткування з метою визначення податкових зобов'язань з податку, збору, обов'язкового платежу (додавання або вирахування відповідних рядків), а також описки, допущені при перенесенні даних із додатків, на підставі яких заповнюються відповідні рядки декларації (неправильно поставлено кому при застосуванні одиниці виміру, неправильно перенесено підсумок з додатка тощо.).
В свою чергу, поняття «методологічна помилка» визначено у листі ДПАУ від 06.07.2001 р. № 9018/7/26-3317, а саме: під «методологічною помилкою» слід розуміти помилку, допущену платником податків при складанні ним декларації, яка полягає у неправильному застосуванні або незастосуванні ставок оподаткування чи коефіцієнтів при визначенні податкового зобов'язання з того чи іншого податку, збору (обов'язкового платежу).
Таким чином, у складеному за результатами камеральної перевірки акті має зазначатися наявність відповідної помилки, її вид з належним обґрунтуванням. В акті камеральної перевірки № 308-15-35291996 від 28 грудня 2010 року не міститься зафіксованого належним чином факту виявлення арифметичної або методологічної помилки у наданих платником податку податкових деклараціях, вказані акти перевірок не містять положень щодо встановлення факту неправильного застосування будь-якого коефіцієнту чи ставки. Щодо необхідності корегування даних податкової декларації у відповідності до висновків акту планової виїзної документальної перевірки (акт №116/23/35291996 від 22 квітня 2010 року), суд приходить до висновку, що податковим законодавством не передбачено обов'язок платника податків керуватися висновками акту податкового органу з огляду на таке. Акт - це письмовий документ в якому зафіксовані певні обставини, що можуть бути в подальшому використані при прийнятті рішення уповноваженим органом (особою). Він не має обов'язкового характеру, а тому не є ні нормативно-правовим актом, ні актом індивідуальної дії.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладене вище відповідачем не доведено правомірність прийняття оспорюваних податкових повідомлень-рішень, а отже позовні вимоги позивача підлягають до задоволення.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 7 12, 17, 18, 70, 71, 86, 158 163, 186, 254 КАС України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Поділля Елеватор" до Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції в особі Білогірського відділення задовольнити.
Визнати нечинними податкові повідомлення-рішення Ізяславської міжрайонної державної податкової інспекції (Білогірського відділення) №0000011502/0 від 10 січня 2011 року, №0000171502 від 24 березня 2011 року, №0000181502 від 30 березня 2011 року, №0000271502 від 24 червня 2011 року та №0000181502/3 від 24 червня 2011 року.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Повний текст постанови виготовлено 09 вересня 2011 року
< чи набрала законної сили > < Дата набрання законної сили >
Суддя< для копії >ОСОБА_1< для копії > < для копії >
The court decision No. 55699310, Khmelnytskyi District Administrative Court was adopted on 07.09.2011. The procedural form is Administrative, and the decision form is . On this page, you will find key information about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find important information easily.
This decision relates to case No. 2270/8478/11. Organisations, which are mentioned in the text of this judgment: