Court ruling № 54898939, 11.01.2016, Kharkiv Administrative Court of Appeal

Approval Date
11.01.2016
Case No.
537/4885/15-а
Document №
54898939
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine

УХВАЛА

11 січня 2016 р.Справа № 537/4885/15-а

Суддя Харківського апеляційного адміністративного суду Григоров А.М., розглянувши можливість відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 14.12.2015р. по справі № 537/4885/15-а

за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2

до Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області

про визнання протиправними рішень та спонукання до вчинення дій,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Крюківського районного суду м. Кременчука від 14.12.2015р. задоволено позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області про визнання протиправними рішень та спонукання до вчинення дій.

На зазначену постанову суду Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області подано апеляційну скаргу.

Вказана апеляційна скарга підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог ч. 6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як встановлено частиною 6 вказаної статті, до апеляційної скарги додаються її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. До апеляційної скарги додається документ про сплату судового збору, а також копії доданих до неї письмових матеріалів відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Слід зазначити, що в порушення вимог наведеної статті заявником не надано оригінал документу про сплату судового збору , з якого вбачається, що судовій збір за подання апеляційної скарги сплачено в повному обсязі.

Так, з 01.11.2011 року набрав чинності Закон України "Про судовий збір", частиною 1 статті 4 якого визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до статті 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" установлено у 2015 році мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі: з 1 січня - 1218 гривень.

Статтею 4 Закону України "Про судовий збір" зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору" від 22 травня 2015 року N 484-VIII, та які набули чинності з 01 вересня 2015 року, встановлено, що розмір ставки судового збору за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду становить 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги. В свою чергу, за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлено судовий збір - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.

При цьому, відповідно до чинної на час подання апеляційної скарги редакції Закону України "Про судовий збір" Пенсійний фонд України та його органи не наділені пільгами щодо сплати судового збору.

Заявник апеляційної скарги просить звільнити його від сплати судового збору, посилаючись на те, що законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", прийнятим Верховною Радою України 22 травня 2015 року, передбачається скасування з 1.09.2015 року пільг Пенсійному фонду України та його органів по сплаті судового збору. Відповідно до ч.1ст.8 Закону України " Про судовий збір", враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті (ч.2ст.8 Закону). Згідно з ч.І ст.73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" кошти Пенсійного фонду формуються переважно за рахунок страхових внесків (частини єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) та використовуються на :1)виплату пенсій, передбачених цим Законом;2)надання соціальних послуг, передбачених цим Законом;3)фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду;4)оплату послуг з виплати та доставки пенсій;5)формування резерву коштів Пенсійного фонду. Відповідно до ч.2 ст.73 Закону України " Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом". Бюджет Пенсійного фонду України на 2015 рік , затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2015 року №67. Згідно з п.18 ч.І ст. 5 Закону України " Про судовий збір" ( в редакції , що діяла до 1.09.2015) Пенсійний фонд України та його органи були звільнені від сплати судового збору, у зв"язку з чим бюджетом Пенсійного фонду України на 2015 рік кошти на сплату судового збору передбачені не були. Виходячи з системного аналізу ст.ст. 55,129 Конституції України, ст.ст. 6,7 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати не повинні бути перешкодою для доступу до суду всіх осіб незалежно від їх майнового стану, що відповідає гарантування принципу рівності. Оскільки управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці не має можливості сплатити судовий збір у зв'язку з відсутністю коштів, призначених на цю мету, відповідно до ч.2 ст.8 Закону України " Про судовий збір" просять звільнити управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці від сплати судового збору.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України " Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення по справі

Обмежене фінансування державної установи, суб'єкта владних повноважень, не може бути підставою для її звільнення від сплати судового збору, встановленого законом. Доказів неможливості отримання додаткових коштів на кошторисні призначення відповідач не надає . Крім того, Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області жодних документів що обґрунтовують доводи клопотання не надає. За таких підстав клопотання не підлягає задоволенню , а тому апеляційна скарга, відповідно до вимог ч.1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України має бути залишена без руху. Клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області не подає.

Пунктом 3 ч. 2 ст. 4 Закону "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду апеляційної скарги на рішення суду ставку судового збору встановлено у розмірі 110 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, розмір ставки судового збору за подання адміністративного позову немайнового характеру, до апеляційної скарги повинно бути додано документ про сплату судового збору у розмірі 535 грн. 92 коп. (110 % від 487 грн. 20 коп.).

Абзацом другим п. 3 ст. 6 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Зі змісту позовної заяви вбачається, що при зверненні до суду першої інстанції позивачами заявлено вимоги щодо кожного з них, тобто дві позовні вимоги немайнового характеру, що свідчить про те, що розмір ставки судового збору в межах даної справи складає 1071 грн.84 коп.

Отже, заявнику апеляційної скарги необхідно надати оригінал документу про сплату судового збору.

Зазначені недоліки апеляційної скарги мають бути усунені шляхом направлення до Харківського апеляційного адміністративного суду оригіналу документу про сплату судового збору на суму 1071 грн. 84 коп. на реквізити: отримувач УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, , рахунок 31210206781011, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 .

Враховуючи вищевикладене та керуючись ч.1 ст. 108, ч. 6 ст.187 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,

У Х В А Л И В:

Клопотання Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області про звільнення від сплати судового збору залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області на постанову Крюківського районного суду м. Кременчука від 14.12.2015р. по справі № 537/4885/15-а за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області про визнання протиправними рішень та спонукання до вчинення дій - залишити без руху.

Надати Управлінню Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області строк для усунення недоліків поданої апеляційної скарги шляхом подання до суду оригіналу документу про сплату судового збору на суму 1071 грн. 84 коп. на реквізити: отримувач УДКСУ у Червонозаводському районі м. Харкова, МФО 851011, код ЄДРПОУ 37999628, банк : ГУ ДКСУ в Харківській області, , рахунок 31210206781011, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ Харківського апеляційного адміністративного суду 34331173 протягом десяти днів з моменту отримання ухвали.

Розяснити Управлінню Пенсійного фонду України в м.Кременчуці Полтавської області, що у разі не усунення зазначених недоліків апеляційної скарги, відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України скарга буде повернута скаржнику.

Ухвала може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня отримання її копії, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя:(підпис) ОСОБА_3