ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД Луганської області 91016, м.Луганськ пл.Героїв ВВВ 3а тел.55-17-32
ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ СУД Луганской области 91016, г.Луганск пл.Героев ВОВ 3а тел.55-17-32
П О С Т А Н О В А
Іменем України
12.07.06 Справа № 8/517пн.
Суддя Середа А.П., розглянувши матеріали справи за заявою
Державної податкової інспекції у Артемівському районі міста Луганська, місто Луганськ,
до Державного відкритого акціонерного товариства «Луганське ремонтно-будівельне товариство», місто Луганськ, -
про зупинення операцій на рахунках платника податків,
при секретарі судових засідань Качановській О.А.,
в присутності представників сторін:
від позивача –Ведмеденко Р.І. –старший державний податковий інспектор юридичного відділу, - довіреність №55/9/10 від 10.01.06 року;
від відповідача –Черножукова Т.В., - довіреність №7 від 27.03.06 року, -
встановив:
cуть спору: позивач просить винести рішення про зупинення операцій на рахунках Державного відкритого акціонерного товариства «Луганське ремонтно-будівельне товариство»(далі –ДВАТ “Луганське РБТ», - Відповідач) терміном на 96 годин.
Відповідно до поданої заяви провадження по справі порушено на підставі ст.ст.61, 64-68 ГПК України.
Враховуючи те, що позивачем є суб’єкт владних повноважень –Державна податкова інспекція у Артемівському районі міста Луганська (далі –ДПІ; ДПІ у Артемівському районі, - Позивач), подальший розгляд справи відповідно до вимог ст.17 та частини 1 ст. 18 КАС України здійснено за правилами адміністративного судочинства
Представниками сторін подано клопотання про відмову від здійснення технічної фіксації судового процесу, яке не суперечить вимогам ст. 41 та пункту 2-1 розділу УІІ «Прикінцеві та перехідні положення” КАС України, а тому його задоволено судом.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав.
Представник відповідача його не визнав, про що також зазначив у своєму відзиві на позов №80 від 06.07.06 року.
Заслухавши представників сторін, дослідивши обставини справи, додатково надані матеріали, суд дійшов наступного.
11.02.97 року виконавчим комітетом Луганської міської ради ДВАТ “Луганське РБТ»зареєстроване в якості суб'єкта підприємницької діяльності, реєстраційний запис №157/759, - що підтверджується довідкою Управління статистки у Луганській області №б/н, виданою 20.01.99 року.
02.07.1997 року Державною податковою інспекцією у Артемівському районі міста Луганська його взято на облік у якості платника податків, реєстраційний №5427915, що підтверджується матеріалами справи.
З 18.01.99 року все майно та майнові права ДВАТ «Луганське РБТ»знаходяться в податковій заставі, що підтверджується витягом №90676, наданим 14.03.2000 року реєстратором Бертнік П.І, - про внесення 14.03.2000 року запису до Державного реєстру застав рухомого майна про те, що все рухоме майно і майнові права ДВАТ знаходяться у податковій заставі.
Крім того, цей факт також підтверджується Витягом №2749518 про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, виданим 11.03.05 року Луганською філією Інформаційного центру Міністерства юстиції України, про те, що з 11.03.05 року на підставі абз. 2 п.п. 8.2.1 пункту 8.2 ст. 8 Закону України від 21.12.2000 року №2181 “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі –ЗУ№2181-ІІІ) все майно та майнові права платника податку знаходяться у податковій заставі, термін дії якої –до 10.03.2010 року.
ДПІ у зв'язку з наявністю у платника податків податкового боргу вживалися заходи, спрямовані на його погашення.
Так, 07.12.2001 року ДПІ на адресу ДВАТ спрямовано першу податкову вимогу за №1/280, а 10.01.2002 року за №2/36 –другу податкову вимогу.
Незважаючи на це, без повідомлення ДПІ у Артемівському районі міста Луганська та без отримання від неї письмового дозволу, передбаченого для таких випадків абзацем “а” підпункту 8.6.1 пункту 8.6 ст. 8 ЗУ №2181, - боржником у 2005-2006 роках укладено низку договорів оренди майна, яке знаходиться у податковій заставі, що підтверджується доданими до матеріалів справи копіями цих договорів ( №1,6,9 від 01.01.06 року; №№2, 3, 5,7 від 01.12.05 року; №8 від 31.12.05 року).
27.06.06 року начальником ДПІ у Артемівському районі міста Луганська, у зв’язку з надходженням на його адресу від відділу податкової міліції СДПІ РВПП у місті Луганську подання №6458/7/26-0131 від 26.06.06 року –про застосування адміністративного арешту активів ДВАТ «Луганське РБТ», - прийнято рішення №3/24/05427915 про наявність обставин, які є підставою для застосування арешту у вигляді зупинення операцій на рахунку, - при цьому прийнято рішення –про звернення до суду з заявою про застосування до ДВАТ «Луганське РБТ», ідентифікаційний код 05427915, - заходів у вигляді зупинення операцій на його рахунках у банківських установах.
Відповідач пояснив, що у ДВАТ дійсно мається податковий борг у сумі 111391, 85 грн., а тому воно змушене здавати своє майно в оренду та у такий спосіб (за рахунок отриманих від оренди коштів) сплачувати податки, у тому числі –погашати податковий борг.
Він також надав до суду для долучення до матеріалів цієї справи копію постанови господарського суду Луганської області від 16.03.06 року (справа №10/53пн) –по спору між тими ж сторонами та з цілком аналогічних підстав, - згідно якому судом відмовлено у задоволенні позовних вимог.
З урахуванням викладеного, заслухавши представників заявника, дослідивши наявні у справі докази, суд вважає, що заявлені вимоги не підлягають задоволенню з таких підстав.
1.Наявними у справі доказами беззаперечно доведено, що:
у ДВАТ «Луганське РБТ»за станом на час розгляду цієї справи мається податковий борг у сумі 111391,85 грн.;
належне йому майно та інші активи з 18.01.99 року до цього часу знаходяться у податковій заставі;
боржник, не отримавши письмового дозволу ДПІ, у період з 01.12.05 року по 01.01.06 року уклав 9 договорів оренди майна, де він по кожному з них виступає орендодавцем;
отримані по договорах грошові кошти ДВАТ спрямовує на погашення наявного у нього податкового боргу (інше по справі Позивачем не доведено).
2.Як сказано у пункті 1.2 статті 1 ЗУ №2181, податкове зобов'язання –це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
У пункті 1.3 тієї ж статті Закону говориться, що податковий борг (недоїмка) –це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
3.ДПІ у Артемівському районі міста Луганська звернулася до суду з заявою про накладення арешту на активи боржника шляхом зупинення операцій на рахунку платника, - оскільки згідно підпункту 2.1.4 п. 2.1 ст.2 ЗУ №2181 вона належить до контролюючих органів, на який у відповідності з абзацем 2 статті 2 Закону України від 04.12.90 року №509 “Про державну податкову службу в Україні” покладено:
здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
4.Відповідно до підпункту „а” п.п. 8.6.1 п. 8.6 ст. 8 З№2181-ІІІ, платник податків, активи якого перебувають у податковій заставі, письмово узгоджує з податковим органом операції купівлі чи продажу, інших видів відчуження або оренди (лізингу) нерухомого та рухомого майна, майнових чи немайнових прав, за винятком майна, майнових та немайнових прав, що використовуються у підприємницькій діяльності платника податків (інших видах діяльності, які за умовами оподаткування прирівнюються до підприємницької), а саме: готової продукції, товарів і товарних запасів, робіт та послуг за кошти за цінами, що не є меншими за звичайні.
5.Підпунктом 8.6.4 п. 8.6 ст. 8 ЗУ №2181-ІІІ за порушення вимог податкового законодавства щодо узгодження операцій з заставленими активами для посадових осіб платника податків передбачена відповідальність; крім того, пунктом 17.1 ст. 17 ЗУ №2181-ІІІ також передбачено штрафні (фінансові) санкції з цього приводу.
6.В той же час у підпункті „а” п.п. 9.1.2 ЗУ №2181-ІІІ сказано, що арешт активів може бути застосовано, якщо з’ясовується одна з таких обставин:
а)платник податків порушує правила відчуження активів, визначені пунктом 8.6 ст. 8 цього Закону.
Статтею 759 Цивільного кодексу України (далі –ЦКУ) передбачено, що оренда не є відчуженням майна, а саме:
по договору найму (оренди) наймодавець передає чи зобов’язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Отже - законодавець оренду (лізинг) не ототожнює з поняттям відчуження, -
з огляду на що у суду немає підстав у даному випадку застосовувати до Відповідача правило підпункту «а»підпункту 9.1.2 п. 9.1. ст. 9 ЗУ №2181-ІІІ.
7. Адміністративний арешт активів за змістом ст. 9 ЗУ №2181-ІІІ визначений не як міра відповідальності, а як виключний спосіб забезпечення можливості погашення податкового боргу.
Арешт активів може бути застосовано, якщо з»ясується, що платник податків порушує правила відчуження активів, визначені п. 8.6 ст. 8 ЗУ №2181-ІІІ.
Як підтверджено матеріалами справи, платник податків уклав договори оренди майна за грошові кошти, отримуючи які, він спрямовує їх на погашення податкового боргу.
Відчуження майна він не здійснив, отриманими від здачі майна в оренду кошти спрямував на погашення податкового боргу.
8.Крім того, адміністративний арешт активів платника податків у даному випадку не може бути застосований ще й тому, що аналіз норми п.п. 8.6.1 п. 8.6 ст.8 та підпункту «а» підпункту 9.1.2 п. 9.1 ст.9 ЗУ №2181-ІІІ показує, що арешт активів застосовується лише тоді, коли порушуються правила відчуження активів, - а за передачу активів в оренду (лізинг) адміністративний арешт активів не може бути застосований, оскільки фактично держава як кредитор не позбавлена можливості вжити заходів до погашення податкового боргу за рахунок майна, яке передано в оренду.
З урахуванням вищевикладеного, оцінивши наявні у справі докази, суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог ДПІ у Артемівському районі.
Відповідно до частини 4 ст.94 КАС України суд не стягує з Відповідача судові витрати.
Суд приймає до уваги, що згідно ст.4 Декрету КМ України від 21.101.93 року №7/93 “Про державне мито” державна податкова інспекція при зверненні з позовом або заявою до суду звільнена від сплати державного мита.
На підставі викладеного, ст. 2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”; ст.ст.1, підпункту „а” п.п 9.1.1 п.9.1 ст.9 Закону України від 21.12..2000 року №2181 “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, керуючись ст.ст.94, 158-163 та 167 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до частини 4 ст. 167 КАС України за згодою представників сторін у судовому засіданні 12.07.2006 року оголошено тільки вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення місячного строку з дня її підписання, оформленого відповідно до частини 4 ст. 167 КАС України.
Постанову може бути оскаржено до апеляційного господарського суду Луганської області у місячний термін з дня її підписання.
Дата складення повного тексту та підписання постанови –17.07.2006 року.
Суддя А.П.Середа
The court decision No. 52640, Commercial Court of Luhansk Oblast was adopted on 12.07.2006. The procedural form is Economic, and the decision form is . On this page, you will find useful information about this court decision. We provide convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database contains the full range of information you need, allowing you to find useful information quickly.
This decision relates to case No. 8/517пн. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: