Court ruling № 49147124, 23.07.2013, Odesa District Administrative Court

Approval Date
23.07.2013
Case No.
815/3398/13-а
Document №
49147124
Form of court proceedings
Administrative
Companies listed in the text of the court document
State Coat of Arms of Ukraine

Справа № 815/3398/13-а

У Х В А Л А

23 липня 2013 року

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Стефанова С.О., за участю секретаря судового засідання Гунько О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника відповідача про залишення адміністративного позову Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по штрафним фінансовим санкціям у розмірі 17 750 грн. без розгляду у зв'язку з пропущенням позивачем строку звернення до адміністративного суду, -

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшов позов Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по штрафним фінансовим санкціям у розмірі 17 750 грн.

12 липня 2013 року від представника відповідача через канцелярію суду (вхід. № 20198/13) надійшло письмове клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду на підставі ст. 100 КАС України, у зв'язку з пропущенням позивачем строку звернення до адміністративного суду, обґрунтоване тим що ч. 2 ст. 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду субєкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають субєкту владних повноважень право на предявлення передбачених законом вимог.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримав вищезазначене клопотання.

Представник позивача проти задоволення клопотання про залишення позову без розгляду заперечував.

Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши доводи, викладені в клопотанні про залишення позову без розгляду, суд не визнає їх обґрунтованими та вважає за необхідне відмовити в задоволенні клопотання представника відповідача з огляду на наступне.

Пунктом 3.7 Прикінцевих положень Закону України від 7 липня 2010 року № 2453-VI «Про судоустрій і статус суддів» було внесено зміни до статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), які набули чинності з 30 липня 2010 року.

Згідно із зазначеними змінами ч. 2 ст. 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду субєкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають субєкту владних повноважень право на предявлення передбачених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду субєкта владних повноважень.

Суд не погоджується з твердженнями представника відповідача відносно того, що даний адміністративний позов подано податковим органом з пропуском строку звернення до суду та щодо наявності підстав для залишення позову без розгляду на підставі ст. 100 КАС України, з огляду на наступне.

Відповідно до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобовязань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобовязань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобовязань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобовязання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

При цьому пунктом 102.2 статті 102 Податкового кодексу України визначено перелік випадків, коли грошове зобовязання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного у частині першій цієї статті.

Згідно з пунктом 102.4 статті 102 Податкового кодексу України у разі, якщо грошове зобовязання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у звязку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобовязання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Отже, наведена законодавча норма встановлює строк примусового стягнення податкового боргу це 1095 днів з дня виникнення податкового боргу.

Системний аналіз пунктів 102.1, 102.2 та 102.4 статті 102 Податкового кодексу України свідчить про те, що застосування строків давності, визначених статтею 102 Податкового кодексу України, поширюється і на випадки порушення провадження у справі про стягнення відповідного податку.

Відповідно позовні вимоги контролюючого органу, повязані зі стягненням податкового боргу з платників податків, повинні предявлятися протягом 1095 днів з дня виникнення податкового боргу.

При цьому, згідно з п. 56.18 ст. 56 Податкового кодексу України при зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобовязання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.

Як вбачається з матеріалів справи підставою для звернення податкового органу до суду з даним позовом є наявність у відповідача заборгованості перед бюджетом зі сплати штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 17750 грн., яка виникла за результатами проведення ДПІ у Суворовському районі м. Одеси перевірки дотримання вимог законодавства про оподаткування субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, за результатами якої складено акт № 8898/17-01/НОМЕР_1 від 28.11.2008 року на підставі якого було винесено рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 03.12.2008 року.

Не погодившись з вищезазначеним рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № НОМЕР_2 від 03.12.2008 року відповідач оскаржив його Одеського окружного адміністративного суду.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2010 року по справі № 2а-14703/08/1570 у задоволенні адміністративного позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_2 відмовлено.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 17.10.2012 року постанову Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2010 року залишено без змін.

Суди обох інстанцій дійшли єдиного висновку щодо правомірності рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від № НОМЕР_2 від 03.12.2008 року.

Частинами третьою та п'ятою статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення.

Таким чином згідно ч. 5 ст. 254 КАС України постанова Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2010 року по справі № 2а-14703/08/1570 набрала законної сили з моменту проголошення ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду. Тобто заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 17 750,00 грн. набула статусу узгодженої з моменту проголошення ухвали Одеського апеляційного адміністративного суду, а саме з 17 жовтня 2012 року.

Відповідно до вищевикладеного, днем виникнення податкового боргу потрібно вважати 17.10.2012 року, відповідно позовні вимоги контролюючого органу, повязані зі стягненням вказаного боргу, повинні бути предявлені протягом 1095 днів з дня виникнення податкового боргу - 17.10.2012 року.

ДПІ у Суворовському районі м. Одеси Одеської області ДПС звернулась до суду з позовом про стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 заборгованості у сумі 17 750,00 грн. 29 квітня 2013 року, тобто з дотриманням строку примусового стягнення податкового боргу у 1095 днів з дня виникнення податкового боргу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду на підставі ст. 100 КАС України, у зв'язку із пропущенням позивачем строку звернення до адміністративного суду є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.99,100, 155, 160, 165 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову Державної податкової інспекції у Суворовському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по штрафним фінансовим санкціям у розмірі 17 750 грн. - залишити без задоволення.

Ухвала окремо від постанови суду оскарженню не підлягає.

Повний текст ухвали складений та підписаний суддею 25 липня 2013 року.

Суддя С.О. Стефанов

-інше.