КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/6820/14 Головуючий у 1-й інстанції: Брагіна О.Є. Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
21 квітня 2015 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Оксененка О.М.,
суддів - Ісаєнко Ю.А., Федотова І.В.,
при секретарі - Пономаренко О.В.,
за участю представника позивача - Коршуна Т.О., представника відповідача - Ступака Р.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання товариства з обмеженою відповідальністю "Техно Центр" про закриття провадження в зв'язку з досягненням податкового компромісу у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Техно Центр" до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними дій, скасування податкового повідомлення-рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Техно Центр" звернулося до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про визнання протиправними дій по складанню акту документальної позапланової невиїзної перевірки з висновком про порушення норм Податкового Кодексу України, скасування податкового повідомлення-рішення №0006832203 від 03.11.2014 р. та зобов'язання вилучити із автоматизованої інформаційної системи «Податковий блок» інформацію, яка була внесена на підставі акту перевірки №3880/10-07-22-03-12/38093903 від 21.10.2014 р.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 23 січня 2015 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на незаконність та необґрунтованість постанови суду, порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити в повному обсязі.
Під час апеляційного розгляду справи в судовому засіданні позивачем заявлено клопотання про затвердження примирення сторін у зв'язку із досягненням податкового компромісу та закриття провадження у справі.
На підтвердження обґрунтованості свого клопотання позивачем додано рішення податкового органу про застосування процедури податкового компромісу від 06.04.2015 року №18/1007/38093903.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які прибули в судове засідання, колегія суддів вважає, що клопотання про закриття провадження в справі підлягає задоволенню з наступних підстав.
За приписами ст.194 КАС України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а сторони можуть примиритися у будь-який час до закінчення апеляційного розгляду. У разі відмови від адміністративного позову або примирення сторін суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу відповідно до вимог статей 112 і 113 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.113 КАС України сторони можуть повністю або частково врегулювати спір на основі взаємних поступок. Примирення сторін може стосуватися лише прав та обов'язків сторін і предмета адміністративного позову.
За приписами п.11-2 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» КАС України підставою для примирення сторін на будь-якій стадії процесу є досягнення податкового компромісу щодо сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств відповідно до підрозділу 9-2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.
Відповідно положень п.7 підрозділу 9-2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України процедура податкового компромісу, встановлена цим підрозділом, поширюється також на неузгоджені суми податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, визначені у податкових повідомленнях-рішеннях, щодо яких триває процедура судового та/або адміністративного оскарження, а також на випадки, коли платник податків отримав податкове повідомлення-рішення, за яким податкові зобов'язання не узгоджені відповідно до норм цього Кодексу. Досягнення податкового компромісу у такому разі здійснюється за заявою платника податків у письмовій формі до контролюючого органу про намір досягнення податкового компромісу. У таких випадках днем узгодження платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні, є день подання такої заяви до відповідного контролюючого органу. У разі несплати платником податків такого податкового зобов'язання у сумі, визначеній пунктом 2 цього підрозділу, таке податкове зобов'язання вважається неузгодженим.
Податковий компроміс вважається досягнутим після сплати платником податків узгоджених податкових зобов'язань згідно із цим підрозділом.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.03.2015 року позивачем подано контролюючому органу заяву про застосування податкового компромісу.
Також позивачем надано докази про сплату 5% податкового зобов'язання в загальному розмірі 12 871, 95грн.
Доказом примирення між сторонами у зв'язку з досягненням податкового компромісу є рішення Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Київській області про застосування процедури податкового компромісу від 06.04.2015 року №18/1007/38093903.
Відповідно п.5 ч.1 ст.198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду, суд апеляційної інстанції має право, визнати постанову суду нечинною і закрити провадження у справі.
Згідно ст.203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Якщо судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення, а обставини, які стали підставою для закриття провадження у справі, виникли після його ухвалення, суд апеляційної інстанції визнає таке рішення нечинним і закриває провадження у справі.
Пунктом 3 частини 1 статті 157 КАС України визначено, що суд закриває провадження у справі якщо сторони досягли примирення.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена. Повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається (ч.3 ст.157 КАС України).
Наслідки закриття провадження в справі позивачу роз'яснені та зрозумілі.
З огляду на вказане, колегія суддів вважає за можливе задовольнити клопотання про закриття провадження в справі у зв'язку з досягненням податкового компромісу, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 23 січня 2015 року визнати нечинною та закрити провадження в справі.
Керуючись ст.ст.113, 194, 198, 203, 205, 206, 211, 212, 254, п.11-2 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» КАС України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Клопотання товариства з обмеженою відповідальністю "Техно Центр" задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 23 січня 2015 року визнати нечинною.
Закрити провадження у справі в зв'язку з досягненням податкового компромісу.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку та строки, передбачені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Ухвалу в повному тексті виготовлено 27.04.2015 року.
Головуючий суддя Оксененко О.М.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Федотов І.В.
The court decision No. 43883321, Kyiv Administrative Court of Appeal was adopted on 21.04.2015. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find important data about this court decision. We provide convenient and quick access to current court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database covers the full range of information you need, allowing you to find key data quickly.
This decision relates to case No. 810/6820/14. Legal Entities, which are mentioned in the text of this judgment: