УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 березня 2015 р.Справа № 820/18255/14Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Шевцової Н.В.
Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Дочірнього підприємства "Харківпаб" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2014р. по справі № 820/18255/14
за позовом Дочірнього підприємства "Харківпаб"
до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Дочірнє підприємство "Харківпаб" (далі за текстом ДП "Харківпаб", позивач), звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі за текстом ДПІ Київському районі м. Харкова, відповідач), в якому просив суд скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області № НОМЕР_1 від 21 липня 2014 року .
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2014 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неповне дослідження судом першої інстанції доказів та встановлення обставин у справі, порушення норм матеріального та процесуального права, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
В апеляційній скарзі позивач зазначив, що всі господарські операції, які здійснювалися на підставі договорів, укладених між ДП "Харківпаб" та ТОВ Аргадон за перевірений контролюючим органом період, були реальними та відображені в бухгалтерському обліку згідно вимог чинного законодавства, а тому податковий кредит сформовано правомірно.
Разом з тим, 04.03.2015 року через канцелярію Харківського апеляційного адміністративного суду від Дочірнього підприємства "Харківпаб" надійшло клопотання про закриття провадження в справі у зв'язку з примиренням сторін. В обґрунтування зазначеного клопотання позивачем зазначено, що ДП "Харківпаб" скористався своїм правом на податковий компроміс і звернувся з відповідною заявою до контролюючого органу про намір досягнення податкового компромісу, а також сплатив 5% суми заниженого податкового зобовязання, що підтверджується платіжним дорученням №32 від 26.02.2015 року. Враховуючи, що станом на час звернення з даним клопотанням між сторонами досягнуто податковий компроміс щодо сплати визначеної суми податкового зобовязання з податку на додану вартість, у відповідності до ч. 1 ст. 157, ст. 203, п.11-2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України наявні підстави для скасування постанови Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2014 року та закриття провадження у справі у звязку з примиренням сторін шляхом досягнення податкового компромісу.
Також 16.03.2015 року через канцелярію Харківського апеляційного адміністративного суду від Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області надійшло клопотання про закриття провадження в справі у зв'язку з примиренням сторін. Відповідачем зазначено, що 06.03.2015 року сторони досягли примирення шляхом досягнення податкового компромісу щодо сплати податкового зобовязання з податку на додану вартість відповідно до підрозділу 9-2 розділу ХХ Перехідні положення Податкового кодексу України. Так, згідно заяви ДП "Харківпаб" від 20.02.2015р про намір досягнення податкового компромісу, протоколу засідання комісії по розгляду питань щодо застосування податкового компромісу №6 від 03.03.2015 року, Державною податковою інспекцією у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області було прийнято рішення №5 від 06.03.2015 року, яким позивачу зроблено перерахунок грошового зобовязання з податку на додану вартість за податковим компромісом, сума якого складає 7990,70 грн. Таким чином, у відповідності до ч.3 ст.113, ч. 1 ст. 157, п.11-2 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України наявні підстави для закриття провадження у справі у звязку з примиренням сторін шляхом досягнення податкового компромісу.
Представник позивача ДП "Харківпаб" в судовому засіданні подане клопотання підтримав, просив суд апеляційної інстанції закрити провадження у справі у звязку з примиренням сторін шляхом досягнення податкового компромісу.
Представник відповідача ДПІ Київському районі м. Харкова в судовому засіданні підтримав подане клопотання про закриття провадження у справі у звязку з примиренням сторін шляхом досягнення податкового компромісу.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, дослідивши клопотання представника позивача та представника відповідача про закриття провадження у справі у зв'язку з досягненням податкового компромісу, вважає, що подані клопотання підлягають задоволенню, з наступних підстав.
За приписами ст.194 Кодексу адміністративного судочинства України позивач може відмовитися від адміністративного позову, а сторони можуть примиритися у будь-який час до закінчення апеляційного розгляду. У разі відмови від адміністративного позову або примирення сторін суд апеляційної інстанції постановляє ухвалу відповідно до вимог статей 112 і 113 цього Кодексу.
Згідно ч.1 ст.113 Кодексу адміністративного судочинства України сторони можуть повністю або частково врегулювати спір на основі взаємних поступок. Примирення сторін може стосуватися лише прав та обов'язків сторін і предмета адміністративного позову.
У разі примирення сторін суд постановляє ухвалу про закриття провадження у справі, у якій фіксуються умови примирення. Умови примирення не повинні суперечити закону або порушувати чиї-небудь права, свободи або інтереси (ч.3 ст.113 Кодексу адміністративного судочинства України).
Як встановлено пунктом 11-2 розділу VIII Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України, підставою для примирення сторін на будь-якій стадії процесу є досягнення податкового компромісу щодо сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств відповідно до підрозділу 9-2 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України.
Відповідно до положень п.7 підрозділу 9-2 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України процедура податкового компромісу, встановлена цим підрозділом, поширюється також на неузгоджені суми податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість, визначені у податкових повідомленнях-рішеннях, щодо яких триває процедура судового та/або адміністративного оскарження, а також на випадки, коли платник податків отримав податкове повідомлення-рішення, за яким податкові зобов'язання не узгоджені відповідно до норм цього Кодексу. Досягнення податкового компромісу у такому разі здійснюється за заявою платника податків у письмовій формі до контролюючого органу про намір досягнення податкового компромісу. У таких випадках днем узгодження платником податків податкових зобов'язань, визначених у податковому повідомленні-рішенні, є день подання такої заяви до відповідного контролюючого органу. У разі несплати платником податків такого податкового зобов'язання у сумі, визначеній пунктом 2 цього підрозділу, таке податкове зобов'язання вважається неузгодженим.
Податковий компроміс вважається досягнутим після сплати платником податків узгоджених податкових зобов'язань згідно із цим підрозділом.
Колегією суддів встановлено, що податковим повідомленням рішенням ДПІ у Київському районі м. Харкова № НОМЕР_1 від 21 липня 2014 року, оскарження якого є предметом даного позову, позивачу було донараховано грошове зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 239721 грн., у т.ч. за основним платежем 159814 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 79907 грн.
Як вбачається із рішення ДПІ у Київському районі м. Харкова №5 від 06.03.2015 року про погодження застосування податкового компромісу, загальна сума податкового зобов'язання з податку на додану вартість, що підлягає сплаті ДП "Харківпаб" для досягнення податкового компромісу, складає 7990,70 грн. (5% ).
Згідно з платіжним дорученням №32 від 26.02.2015р. позивачем сплачено суму грошового зобовязання з податку на додану вартість за рішенням ДПІ Київському районі м. Харкова №5 від 06.03.2015 року 7990,70 грн.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.198 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду, суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження у справі.
Згідно з п.3 ч.1 ст.203 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.
Якщо судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення, а обставини, які стали підставою для закриття провадження у справі, виникли після його ухвалення, суд апеляційної інстанції визнає таке рішення нечинним і закриває провадження у справі (ч.2 ст.203 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з відсутності належного документального підтвердження господарських операцій позивача з ТОВ Аргадон за січень 2014 року, невідповідність даних первинних документів за вказаними господарськими операціями, а саме: в наданих до матеріалів справи видаткових накладних про отримання позивачем товару від ТОВ Аргадон не зазначено посади осіб зі сторони позивача, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, не зазначено реквізитів довіреностей, на підставі яких вчинення цих операцій було довірено вказаним особам, в довіреності на отримання матеріальних цінностей від ТОВ Аргадон зазначено ОСОБА_3, а в видаткових накладних по передачі товару від даного контрагента в графі "Отримав" зазначено ОСОБА_4; з актів виконаних робіт по організації та проведенню розважальних шоу-програм та прибирання приміщень позивача вбачається, що вказані послуги були надані позивачу його контрагентом у м. Харкові за адресою: вул. Лермонтовська 7, проте місцем складання даних актів є м. Донецьк, вул. Совєтская, буд. 27, та в більшості випадків через декілька днів після дат надання послуг; в акті надання послуг по організації та проведенню розважальних шоу-програм № 9316 від 22.01.2014р. датою надання даних послуг вказано 24.01.2014р., тобто вказаний акт підписаний раніше ніж послуга була надана. Вищезазначені невідповідності у сукупності свідчать про відсутність фактичного вчинення господарських операцій між ДП "Харківпаб" та ТОВ Аргадон, у звязку з чим позивачем неправомірно сформовано податковий кредит, а оскаржуване податкове повідомлення рішення є законним та обґрунтованим.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, погоджується з таким висновком суду першої інстанції та вважає, що судом першої інстанції прийняте законне та обґрунтоване рішення.
В силу вимог п. 3 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо сторони досягли примирення.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена. Повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається (ч.3 ст.157 Кодексу адміністративного судочинства України).
Наслідки закриття провадження у справі сторонам зрозумілі.
Відповідно до ч. 2 ст. 203 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судом першої інстанції ухвалено законне та обґрунтоване судове рішення, а обставини, які стали підставою для закриття провадження у справі, виникли після його ухвалення, суд апеляційної інстанції визнає таке рішення нечинним і закриває провадження у справі.
Враховуючи, що колегія суддів дійшла висновку про законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції та виникнення обставин, які стали підставою для закриття провадження у справі, після його ухвалення, колегія суддів вважає, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2014 року по справі № 820/18255/14 підлягає визнанню нечинною, а провадження у справі закриттю.
Керуючись ст. 113, 157, 160, 167, 194, 196, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Клопотання Дочірнього підприємства "Харківпаб" та Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про закриття провадження у справі в звязку з примиренням сторін щодо досягнення податкового компромісу задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.12.2014 року по справі № 820/18255/14 визнати нечинною.
Провадження у справі № 820/18255/14 за позовом Дочірнього підприємства "Харківпаб" до Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування податкового повідомлення-рішення закрити у звязку з примиренням сторін шляхом досягнення податкового компромісу на умовах сплати Дочірнім підприємством "Харківпаб" 7990,70 грн., як частину грошового зобовязання з податку на додану вартість, визначеного податковим повідомленням-рішенням Державної податкової інспекції у Київському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області № НОМЕР_1 від 21 липня 2014 року, яким позивачу донараховано суму грошового зобовязання з податку на додану вартість в загальному розмірі 239721 грн., у т.ч. за основним платежем 159814 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 79907 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
(підпис)ОСОБА_5Судді(підпис)
(підпис)
ОСОБА_6
ОСОБА_7
Повний текст ухвали виготовлений 17.03.2015 р.
The court decision No. 43119081, Kharkiv Administrative Court of Appeal was adopted on 16.03.2015. The procedural form is Administrative, and the decision form is Court ruling. On this page, you will find key data about this court decision. We offer convenient and quick access to actual court decisions so that you can keep up to date with the most recent court precedents. Our database includes the full range of information you need, allowing you to find important data easily.
This decision relates to case No. 820/18255/14. Firms, which are mentioned in the text of this judgment: