№ 42422680, 21.01.2015, Lviv Administrative Court of Appeals

Approval Date
21.01.2015
Case No.
2а-2859/12/1970
Document №
42422680
Form of court proceedings
Administrative
State Coat of Arms of Ukraine

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 січня 2015 року Справа № 147931/12/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Обрізко І.М.

суддів Левицької Н.Г., Хобор Р.Б.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові апеляційну скаргу Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2012 року по справі за позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій,-

В С Т А Н О В И В :

Тернопільське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 11625,44 грн.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що відповідач у 2011 році не виконав норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів, чим порушив вимоги статті 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (надалі - Закону № 875). За даними перевірки, проведеної Тернопільським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу у відповідача становить 15 осіб, тому норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році для відповідача склав одну особу. Проте такий норматив не виконаний, що є підставою для сплати підприємцем адміністративно-господарських санкцій згідно із статтею 20 Закону № 875 в розмірі середньорічної заробітної плати, яка складає 11402,00 грн. Відповідачем самостійно до 15.04.2012 року не сплачено адміністративно-господарські санкції, а тому за порушення строків їх сплати позивачем нараховано пеню, виходячи із розміру 120 відсотків річної облікової ставки Національного банку України, в сумі 223,44 грн.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2012 року позовні вимоги задоволено частково. Суд виходив з того, що інформування про вакансії у формі звіту 3-ПН та працевлаштування - відсутні. Разом з тим, санкція складає суму 5701,00 грн., а не 11402,00 грн., відтак і пеня становить 111,74 грн.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, сторона позивача подала апеляційну скаргу, з якої із-за порушення норм матеріального та процесуального права, невідповідності висновків суду обставинам справи, просить його скасувати та постановити рішення, яким задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

Покликання маються на обставини, подібно викладеним у позовній заяві. Крім того, зазначається, що інструкція щодо заповнення форми № 10-ПІ «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів» чітко передбачає механізм нарахування санкції, а саме :- 1 (кількість інвалідів, які мають бути працевлаштовані) відняти 0 (середньооблікова кількість інвалідів штатних працівників) і помножити на 11402,00 (середньорічна заробітна плата працівника). Відтак судом першої інстанції неправильно проведено розрахунок, відповідно і пеня розрахована невірно .

У разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів (п.2 ч. 1 ст. 197 КАС України із змінами і доповненнями, внесеними згідно із Законом України від 07.07.2010 року № 2453-VI), що є достатнім для розгляду даної справи.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вбачає її аргументованою.

Відповідно до ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує судове рішення та ухвалює нове, коли має місце зокрема неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, недоведеність таких обставин, невідповідність висновків суду обставинам справи та порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи чи питання.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи, що 24.05.2012 року Тернопільським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів проведено перевірку виконання вимог Закону № 875 фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1, про що складено акт № 101 від 24.05.2012 року. Перевіркою встановлено, що за даними звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік та фактично середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік у відповідача становила 15 осіб, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог статті 19 Закону № 875, становить одну особу. У 2011 році інваліди у підприємця не працювали. Середньорічна заробітна плата штатного працівника у 2011 році склала 11402,00 грн., сума адміністративно-господарської санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2011 році становить 11402,00 грн., станом на 24.05.2012 року санкція відповідачем не сплачена.

Згідно ст. 20 Закону № 875 підприємства, установи і організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 Закону № 875, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інваліді адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.

Згідно Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ (річна) «Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 року № 42, для роботодавців, у яких працює 15 осіб і більше, сума коштів адміністративно-господарських санкцій дорівнює рядок 03 звіту (кількість інвалідів, які мають працювати згідно Закону) відняти рядок 02( середньооблікова кількість інвалідів штатних працівників відповідача) і помножити на середньорічну заробітну плату штатного працівника, тобто сума адміністративно-господарських санкцій визначається у розмірі середньорічної заробітної плати. У даному випадку сума адміністративно - господарських санкцій для відповідача розраховується наступним чином - 1 (кількість інвалідів, які мають працювати згідно Закону у відповідача у 2011 році) відняти 0 (середньооблікова кількість інвалідів штатних працівників відповідача у 2011 році) і помножити на 11402,00 грн. (середньорічна заробітна плата штатного працівника відповідача у 2011 році).

З вищенаведеного вбачається, що на законодавчому рівні чітко визначено порядок обчислення сум адміністративно-господарських санкцій.

Відтак, судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги являються суттєвими і складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи, а також має місце невідповідність висновків суду обставинам справи.

Керуючись ст.ст. 195, 196 ч.4, 197, 198 п.3 ч.1, 202, 205, 207, 254 КАС України, Львівський апеляційний адміністративний суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задоволити.

Постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2012 року по справі № 2а-1970/2859/12 скасувати.

Позов Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення адміністративно-господарських санкцій задоволити.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 11402,00 грн. та пеню в розмірі 223,44 на р/р № 31211230700002, ГУДКС України в Тернопільській області, МФО 838012, код одержувача 37977726.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя І.М. Обрізко

суддів Н.Г. Левицька

Р.Б. Хобор